• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yünsa, ikinci çeyrekte cirosunu yüzde 425 artırdı

05 Ağustos 2022 Cuma 13:00
12
14
16
18

Yünsa, ikinci çeyrekte cirosunu
yüzde 425 artırdı


           HABER MERKEZİ      
     Üst segment yünlü kumaş üretiminde dünyada lider firmalar arasında yer alan Yünsa, 2022 yılı ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı. Yılın ikinci çeyreğinde cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre %425, bir önceki çeyreğe göre %12 artışla 252 milyon TL’ye çıkaran Yünsa, bu çeyrekte 62 milyon TL net kâr elde etti. Şirketin ilk 6 ayda cirosu 478 milyon TL’ye, net kârı ise 117 milyon TL’ye ulaştı.
     Avrupa’nın en büyük üst segment yünlü kumaş üreticisi Yünsa’nın 2022 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçları Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayınlandı. Yılın ikinci çeyreğinde 252 milyon TL satış hasılatı açıklayan Yünsa, ciro bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre %425, bir önceki çeyreğe göre %12 büyüdü. Yünsa, ikinci çeyrekte 62 milyon TL net kâr elde etti.
     Yılın ikinci çeyreğinde 83 milyon TL FAVÖK (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr) rakamına ulaşan şirketin FAVÖK marjı ise %33 oldu. Yünsa, sergilediği başarılı finansal performansla 2022’nin ilk yarısında cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre 5 kat arttırarak 478 milyon TL’ye çıkarırken, net kârını ise 117 milyon TL’ye ulaştırdı.

“2022 YILI NET KÂR HEDEFİMİZİ 6 AYDA AŞTIK”
     Yünsa Genel Müdürü Mustafa Sürmegöz, büyük hedeflerle başladıkları 2022 yılının ilk 6 ayında oldukça başarılı bir performans sergilediklerini belirterek “Heyecanla başladığımız 2022 yılının ilk yarısını başarılı bir performansla kapattık ve şirketimizin büyük potansiyelini göstermeye başladık. Sene başında, 2022 yılı için 1 milyar TL ciro, 100 milyon TL’nin üzerinde net kâr hedefi açıklamıştık. İlk 6 ay performansımızı değerlendirdiğimizde, 478 milyon TL ciro ile hedefimiz doğrultusunda ilerliyoruz. Net kârda ise, 117 milyon TL ile yıl sonu hedefimizi yılın ilk yarısında aşmayı başardık.
     Üretim maliyetlerimizin azaltılmasına yönelik başarılı çalışmalarımızın ve aldığımız tasarruf aksiyonlarının olumlu etkileri, etkin işletme sermayesi yönetimi, finansman maliyetlerinin iyi yönetilmesi ve döviz kurundaki artış ile 2022 yılı net kâr hedefimizi 200 milyon TL olarak güncelledik” şeklinde konuştu.
     Diğer yandan, yılın ikinci çeyreğinde, satış ve pazarlama ekibinin etkin ve başarılı çalışmaları neticesinde satış miktarını da geçen yılın aynı dönemine göre 3 kat artırdıklarını söyleyen Sürmegöz, “Çalışma arkadaşlarımın Yünsa’nın potansiyeline olan yüksek inancı ve paydaşlarımızın şirketimize karşı her geçen gün artan güveninden oldukça memnunum” dedi.

2022 YÜNSA’DA YATIRIM YILI
     Yılın ilk günlerinde açıkladıkları yatırımları hayata geçirmeye devam ettiklerini söyleyen Mustafa Sürmegöz, “Üretim ve satış hacmimizi artırmak için çeşitli yatırımlar yapıyoruz. Öncelikli olarak, boyahane yatırımımızla başladık. Şimdi de dokuma tezgahlarımızı yeniliyoruz. Kapasitemizi artıracak bu tezgâhları yıl sonunda devreye alacağız. Önümüzdeki dönemlerde de yenilikçi, verimliliğimizi artıran ve sürdürülebilirlik stratejimize hizmet eden yatırım ve projeler gündemimizin ilk sıralarında olmaya devam edecek” açıklamasında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Derby kişisel bakım kategorisinde portföyünü genişletti
» TEB Portföy’den iki yeni yatırım fonu
» İzmir’de Fuar zamanı
» Lay’s Yenileyici Tarım Fonu’ndan çiftçilere finansman desteği
» Arzum’dan yılın ilk yarısında 42,8 milyon TL net kâr
» Malatya Büyükşehir Belediyesi taş duvar yaptıracak
» Müşterilerini en çok memnun eden markalar belli oldu
» Hedef; 2024’te Kemeraltı’nı UNESCO listesine almak
» E-ticarette güvenli, kolay ve hızlı ödeme süreci dönemi
» “Kuyu Kurumadan” Su Çalıştayları devam ediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni