• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Yeşil altyapı çalışmaları yavaş ilerliyor”

27 Kasım 2021 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

Güler, İBB’nin Yeşil Eylem Planlarına ayırdığı bütçenin yeterli olduğunu, ancak eyleme geçme konusunda yavaş olduğunu dile getirdi

“Yeşil altyapı çalışmaları yavaş ilerliyor”

   ► Güler, “Doğa tabanlı uygulamalarda kullanılan türlerin dayanımı ve bakım gereksiniminin minimum olmaları kendi devinimi içinde gelişimlerine her zaman devam etme özelliğinde olmalarının avantajını yaşamak için daha atak ve radikal kararların alınması gerekiyor” dedi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     İzmir’de park, kavşak, refüj ve yol kenarlarına dikilen çiçekler mevsim koşullarına dayanıksız olduğu için sıklıkla yenileniyor. Çiçek ekim sirkülasyonun engellenmesi için ise bölgenin hava şartlarına uyumlu bitkilerin dikilmesi gerekiyor. İzmir’in peyzaj karnesini değerlendiren TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Elvin Sönmez Güler, sürdürülebilir uygulamaların hayata geçmesi için yerel ya da bölgeye adapte olmuş bitki türlerinin seçiminin zorunlu olduğunu söyledi. Yeşil Eylem Planlarının sahaya adapte edilmesi konusunda ilerlemenin yavaş olduğunu ifade eden Güler, İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin yeşil altyapı projelerine ayırdığı bütçesinin oldukça yeterli olduğunu, ancak eyleme geçme ve çalışmaları yerleştirmek konusunda beklenenden daha yavaş ilerlediğini dile getirdi.

“BÖLGEYE ADAPTE OLMUŞ ÇİÇEK TÜRLERİ SEÇİLMELİ”
     Kentsel uygulamalarda en sık değişim gerektiren türlerin mevsimlik çiçekler olduğunu söyleyen Güler, “Kentin en prestijli noktalarında stratejik bir karar doğrultusunda mevsimlik çiçek uygulamaları yapılmasında sakınca görmemekle birlikte bunun sağladığı faydalar önemli. Fakat, uzun soluklu yani sürdürülebilir uygulamaların hayata geçmesi için yerel ya da bölgeye adapte olmuş türlerin seçiminin yapılması zorunlu” dedi. İklimin değişiminin yarattığı sonuçlara adapte olabilmek ve artıya çevirebilmek adına kentsel ölçekteki doğa tabanlı çözümlerin artık tamimiyle hayata geçmesi gerektiğini söyleyen Güler, “Yeşil Eylem Planları yani yeşil altyapı projelerinin sahaya adapte edilmesi konusunda ilerlemenin yavaş olduğunu düşünüyoruz. Kaybedecek ne zaman ne de boşa harcanacak kamu kaynağı var. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuya ayırdığı bütçesinin oldukça yeterli olduğunu biliyoruz ama eyleme geçme ve çalışmaları yerleştirmek konusunda beklenenden daha yavaş ilerliyor. Doğa tabanlı uygulamalarda kullanılan türlerin dayanımı ve bakım gereksiniminin minimum olmaları kendi devinimi içinde gelişimlerine her zaman devam etme özelliğinde olmalarının avantajını yaşamak için daha atak ve radikal kararların alınması gerekiyor” diye konuştu.

“PEYZAJ ALANLARI KENTİN YEŞİL ALTYAPISININ ANA ARTERLERİ”
     İzmir’in kamusal dış mekan kullanımı yaklaşımının günden güne olması gereken yöne doğru değiştiğini ifade eden Güler, “Bu dönüşüm kişiler ve birimlerin vizyonu doğrultusunda yol alamayacak kadar önemli. Dönemden döneme değiştirilemeyecek, üst ölçek stratejik kararların alınması gerekli. Alınan kararların ise göstermelik değil kent geneline yayılabilecek nitelikte olması gerekiyor. Isı adalarının belirlenmesi, yağmur hasadının tüm kamusal ve özel alanlarda uygulanması, yeşil çatıların yaygınlaştırılması ve yeşil ağlar oluşturulması eylemine geçişinin hızlanması gerekiyor. Bunu da ancak bizlerin de dahil olduğu çalışmalarla gerçekleştirmek mümkün. Her dönem, bu kentin peyzaj mimarlığı karnesine bir not düşmüş, iz bırakmış. Bu olağan bir durum olmakla beraber yaşadığımız dönem ve bizi bekleyen süreçler bu keyfi stratejilerin artık mazide kalması gerektiğini gösteriyor. Peyzaj mimarlığı uygulama alanları kentin yeşil altyapısının ana arterlerini oluşturuyor. Bu işi yönetenlerin projelendirenlerin sahada uygulayanların liyakata uygun bu işi yapmaya yetkin ehliyet sahibi kişiler ve meslekler ile yapılması gerekiyor” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» İmalathaneler Mimar Kemalettin’den taşınacak
» “Altın yeniden 1000 TL olacak”
» “İlaç yokluğunun sebebi ‘kur’ kaynaklı”
» UPK’dan üretim sorununa çözüm önerisi
» Ülke geneli OSB’lerde 72 saatlik elektrik kesintisi
» Dönüşemeyen gemiler tarih olacak
» Pandemi ‘promosyon’ alışkanlıklarını değiştirdi
» Mermerciler müşteriye fiyat veremiyor
» İnşaat sektöründe bitmiş konut sıkıntısı
» Salep değil nişasta içiyoruz!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni