• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Yeni yatırımlar ile ekonomiye katkı sağlamayı sürdüreceğiz”

01 Ağustos 2018 Çarşamba 08:00
12
14
16
18

   ► Torbalı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Dönmez: “Turizm bölgesine yakınlığı ve lojistik avantajıyla öne çıkan Torbalı OSB, yatırımcılar için bulunmaz fırsatlar sunuyor.”

     2004 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca kuruluşu tescil edilen, 2011 yılında altyapı yatırımlarına başlanan Torbalı Organize Sanayi Bölgesi’nde büyüklükleri 5000 ve 25 bin metrekare arasında değişen 42 parsel yer alıyor. Kısa süre içinde tamamlanacak olan 21 fabrika ile istihdam sayısını 2 bine çıkaracak olan bölge, tamamen dolduğunda 5 bin kişiye istihdam sağlayacak. Torbalı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Dönmez, lojistik avantajları ile ön plana çıkan Torbalı OSB ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Torbalı Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluşunu anlatır mısınız?
     Ege Bölgesi Sanayi Odasının öncülüğünde Torbalı ilçesinde kurulmasına karar verilen Torbalı Organize Sanayi Bölgesi; Torbalı İlçesi Kabacakırı Mevkii’nde ve Yeniköy-Ahmetli Köyü arasında bulunmaktadır. 1998 yılında yer seçimi yapılan ve 260 hektarlık OSB alanı olarak önerilen bölgemiz, ilk etapta yaklaşık 66,5 hektar olarak onaylanmış ve 2003 yılı Haziran ayı sonunda sınırları kesinleşmiştir. Bu gelişmelerden sonra alanımızın Gözlemsel Jeolojik Etüt Raporu yaptırılarak ve ilgili diğer Bakanlıkların olumlu görüşleri de alınarak bölgemiz 2004 yılında bağlı bulunduğumuz Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızca OSB alanı olarak onaylanmış ve tüzel kişilik kazanmıştır. Bölgemizin Organize Sanayi Bölgesi olarak onaylanmasını takiben sınırlarımız içinde  bulunan hazine arazileri ve özel mülkiyete ait şahıs arazileri satın alınmış ve bu parsellerin tamamı Torbalı Organize Sanayi Bölgesi adına tescil edilerek tapuları bölgemiz adına çıkartılmıştır. Torbalı Organize Sanayi Bölgesinin fiziki durumuna göre 5 bin ve 25 bin metrekare arasında değişen 42 parsel üretilmiş ve parsellerin tamamı için yatırım talebinde bulunulmuştur.

Altyapı çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?
     Kesinleşen sınırlarımıza göre imar planı çalışmaları tamamlanmıştır. İlk etapta 2011 yılında yapılan ihale ile ana yollar ve bağlantı yolları açıldı. 2012 yılında ihalesi yapılan yağmur suyu, atık su, temiz su, elektrik (kısmen temin edilmiş) ve giriş yolu gibi altyapı imalat işleri 2012-2013 yıllarında bitirilmiş, 2013 yılı sonunda da ihalesi yapılan bölgemiz, iç yollarına yol bordürü ve asfalt yapılması işi de 2014 yılında tamamlanmıştır. Bulunduğumuz dönemde ise bölgemizin tamamının işletmeye geçtiğinde gerekli olacak elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak üzere ihale edilmiş olan Enerji Nakil Hattı işi ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup,  son aşamaya gelinmiştir. Ayrıca, yer seçimi aşamasında öneri alan içinde kalan ancak o dönemde Karayolları Bölge Müdürlüğü kullandığı için tahsis edilmeyen, uzun zamandır ise atıl vaziyette olan ve bölgemizin kuzeyinde bulunan yaklaşık 100 hektarlık alanın da bölgemize dahiledilmesi adına girişimlerimiz sürüyor. Konuyu, ilgili mercilere iletmiş durumdayız. Torbalı OSB olarak, bu bölgeyi de bünyemize katarak kapasitemizi artırmak, böylece büyümemizi sürdürmek istiyoruz.

Bölgenizde faaliyet gösteren sektörler neler?
     Organize Sanayi Bölgemiz, karma OSB’dir. Bu nedenle bölgemizde ağırlıklı olarak inşaat yapı malzemeleri, plastik, seri ve özel makina imalat sanayi, tıbbi ve tarımsal ilaç, tekstilden konfeksiyon sanayi, gıda mamulleri, ısıtma soğutma klima vb. neredeyse tüm sektörlere yönelik firmalar bölgemizde faaliyet göstermektedir. Büyüklükleri 5 bin ve 25 bin metrekare arasında değişen 42 parselin bulunduğu Torbalı OSB’de, 10 fabrika ruhsat işlemlerini tamamladı. Bu 10 firma içinde dört firma üretime başlarken, 6 firmanın inşaatı ise bitmek üzere. Bölgemizin gelişimi hızla sürüyor. Yakın zamanda bölgemizde üretim yapan firma sayısı 10 olacak. Bu fabrikaların dışında da önümüzdeki bir yıl içinde 11 fabrikanın daha üretime başlamasını bekliyoruz. Bu 21 fabrika tam kapasite çalışmaya başladığında bölgemizdeki istihdam kısa sürede yaklaşık 2000 kişiye yükselecek. 42 parseli doldurduğumuzda 5000 kişiye istihdam sağlayacağız.

Bölgesel avantajlarınızdan bahseder misiniz?
     Turizm bölgesine yakınlığı ve lojistik avantajıyla öne çıkan bölgemiz, yatırımcılar için bulunmaz fırsatlar sunuyor. Torbalı OSB, İzmir’e 50, Adnan Menderes Havalimanı’na 30, demiryoluna 4 ve ilçe merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yüzde 5 ile 15’lik gibi az eğimli araziye sahip Torbalı OSB kısa süre içinde yatırımcıların cazibe merkezi haline geldi. Bölgemize parsel talepleri devam etmektedir. Farklı iş kolundan yatırımcıların ilgisi mevcut. Yeni yatırımlar ile ülke ekonomisine daha güçlü katkı koymayı sürdüreceğiz. Ayrıca Organize Sanayi Bölgemize yaklaşık 3 km uzaklıkta olan İzmir – Aydın otoyolundan bölgemize giriş çıkış verilmesi hususunda müracaat etmiş bulunmaktayız. Ancak ilk etapta otoyol Torbalı çıkış gişelerinin geriye çekilmesi ve düzenlenmekte olan kavşak çalışması ile hem bölgemiz mesafesi kısalacak hemde şehir trafiğine girmeden daha kısa sürede bölgemize ulaşım sağlanacak. Önümüzdeki günlerde bu çalışma da tamamlanmış olacaktır.

Sürecek...
Bir Sonraki BAYOSB İzmir’in yükselen yıldızı olmaya aday

 


+ Benzer Haberler
» “Ülke ekonomisine katkı sağlayan yatırımlara devam edeceğiz”
» Türkiye’nin ‘tek’ kimya ihtisas bölgesi: ALOSBİ
» BAYOSB İzmir’in yükselen yıldızı olmaya aday
» TOSBİ’nin ayrıcalığını yaşayın
» Menemen Plastik İhtisas OSB, 5 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor
» 28 bin istihdam, 7 milyar dolarlık ticaret hacmi
» Atatürk OSB’de 40 bin istihdam, yüzde 100 doluluk
» Üretim kaleleri Organize Sanayi Bölgeleri, büyüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni