• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yabancıların konuta talebi artıyor

20 Haziran 2022 Pazartesi 06:00
12
14
16
18

Yabancıların konuta talebi artıyor


   ► TÜİK verilerine göre, yabancılara yapılan konut satışları mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 235,7 artarak 5 bin 962 oldu

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıkladığı verilere göre, Türkiye genelinde konut satışları mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 107,5 artarak 122 bin 768 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 235,7 artarak 5 bin 962 oldu. Mayıs ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren sektör temsilcileri, konut satın alımında 250 bin dolar olan vatandaşlık bedelinin 13 Haziran itibariyle 400 bin dolara çıkacağının açıklanmasından sonra yoğun bir satın alma süreci olduğunu belirtiyor. Sektör temsilcileri, yabancı yatırımcının kendi rekorunu kırdığını dile getiriyor.


“YABANCILAR FİYAT ARTIŞINDAN ETKİLENMEMEK İÇİN KONUTA YÖNELDİ”
     İpotekli satışların yüzde 177,8 arttığına değinen Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, “Bu bize konut yatırımcısının konut kredi faizlerinin düşürülmesini beklediğini gösteriyor. Yabancı ilgisinde çok yüksek bir ivmelenme görüyoruz. Tablo bize şunu anlatıyor: Yabancıya konut düzenlemesi kararı 13 Nisan’daki kabine toplantısında alınmıştı. Karara göre, 13 Haziran ve öncesinde 250 bin doları karşılayan tüm vatandaşlar vatandaşlık almaya hak kazanıyordu. Ancak yeni düzenleme ile birlikte Türkiye’de vatandaşlık almak isteyen yabancının 400 bin dolar değerinde bir gayrimenkul alması gerekiyor. 13 Haziran’dan itibaren geçerli olmaya başlayan yeni fiyattan etkilenmek istemeyen yabancı yatırımını arttırdı ve birikimini konuta yatırdı. Özetle yabancı konuta koştu” diye konuştu.

 


“YABANCI YATIRIMCI KENDİ REKORUNU KIRDI”
     Türkiye geneli, ipotekli satışlar ve yabancıya satış rakamlarının sevindirici olduğunu aktaran Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, “Bu yüksek artışı, geçtiğimiz ay açıklanan destek paketinin etkilerine bağlıyoruz. Hem müteahhitleri hem de konut almak isteyenleri kapsayan destekler piyasayı canlandırmaya başladı. Özellikle yabancı yatırımcının ilgisi dikkat çekici, rakam rekor seviyede. TÜİK Mayıs ayı verileri yabancılara yapılan konut satışlının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 235,7 artarak 5 bin 96 olduğunu söylüyor. Yabancı yatırımcı kendi rekorunu kırdı diyebiliriz. Yabancı yatırımcı Türkiye’den gayrimenkul almaya devam ediyor” ifadelerinde bulundu.

 

 


“RAKAMLAR GÜZEL AMA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK SAĞLANMALI”
     Kamu tarafından hem konut üreticisi hem de alıcı için destek ve teşviklerin sağlanmasının sektör temsilcileri için umut verici olduğunu dile getiren BOSS4 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, “Konut kredi faiz oranlarının yüzde 1’in altına inmesiyle beraber ipotekli satışlarda yukarı yönlü hareket bekliyorduk. Son gelen rakamlar bunu ortaya koydu. Ayrıca sunulan pakette altın ve döviz bozdurarak yapılacak ev alımlarında faiz oranı 0,99 yerine 0,89 olarak uygulanıyor. Bu da birikimi olup da beklemede olan kesimi harekete geçiren güç oldu. Sektörün böyle bir desteğe ihtiyacı vardı, gelen destek ses getirdi. Gelen rakamlar çok güzel ancak rakamların sürdürülebilir olmasının sağlanması lazım” dedi.

 


“DÖVİZ VE ALTIN BOZDURAN EV ALIYOR”
     Geçen ay açıklanan destek paketinin sektöre canlılık getirmeye başladığını belirten İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “Yüzde 1’in altına düşen konut kredisi, beklemede kalan kesimi harekete geçirdi. Ayrıca altın ve döviz bozdurarak gayrimenkul alanlar için 0,89 olarak uygulanan konut kredi faizinin etkisinin de önemli olduğunu düşünüyoruz. Bundan sonra da özellikle gurbetçi vatandaşların bu yöntemi kullanarak satın alma yapacağını düşünüyoruz. Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İngiltere, İsviçre ve Avusturya gibi ülkelerde yaşayan gurbetçiler Türkiye’de ev alma yoluna gittiklerini ve alımların temmuz, ağustos aylarında daha da artacağını tahmin ediyoruz. Konut üretimi yeterli hale gelinceye kadar fiyatlar artmaya devam edecek. Bunun bilincinde olan gurbetçiler de ev fiyatlarındaki yükselişin devam edeceğini ön görerek birikimlerini gayrimenkule yatırma yolunu seçiyor” diye konuştu.


“RUSLAR TÜRKİYE’DEKİ YATIRIMLARINI ARTTIRIYOR”
     Kredi konut faizlerinin düşürülmesinin etkisinin sektöre yansıdığını söyleyen Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül, “Düşük faiz uygulaması, beklemedeki alıcıları harekete geçirdi. Ayrıca yabancıya satışlarda gördüğümüz güzel tabloyu da yine alınan kararların sonucu olarak değerlendiriyoruz. Konut satın alımında 250 bin dolar olan vatandaşlık bedelinin 13 Haziran itibariyle 400 bin dolara çıkacağının açıklanmasından sonra yoğun bir satın alma süreci oldu. Yabancılar fiyat artışından etkilenmemek için yoğun alım yaptı. Bu da rakamlara yansıdı ve yabancılara yapılan konut satışları ocak-mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 70,0 artmış oldu. Son TÜİK verilerine göre, yabancılara yapılan konut satışlarının mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 235,7 artarak 5 bin 962’ye ulaştığını görüyoruz. Sıralamada Ruslar yine başı çekiyor. Nisan ayında Türkiye’den bin 152 konut satın alarak İranlıların tahtına oturan Ruslar, mayıs ayında bin 275 konut satın aldı. Ruslar, Türkiye’deki yatırımlarını arttırıyor ve en çok konut alan ülke konumunu koruyor” diye konuştu.


“EKONOMİK ÖNLEMLER KONUT SATIŞINDAKİ İVMEYİ YAVAŞLATMAYA BAŞLADI”
     Konut satışlarında bir önceki yıla göre yüzde 100’ün üzerinde artış olsa da geçtiğimiz Nisan ayına göre küçük bir düşüş yaşandığını belirten Aremas Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, bu düşüşte ise ekonomik önlemlerin etkili olduğu açıkladı. Konut satışlarında artan ivmenin mayıs ayında hafif bir düşüşle kesildiğini belirten Arslan, “Bu düşüş bize gerek FED’in faiz artırımı ve parasal sıkılaştırma politikası gerek ülkemizde alınan ekonomik önlemler nedeniyle sıcak paranın yavaş yavaş çekilmeye başladığını, bankaların ise kredi verme iştahının düştüğünü gösteriyor. Bunun sonuçlarını haziran ayında açıklanacak verilerle daha net göreceğiz. Buna rağmen bir önceki yıla göre yaşanan artış, konutun hala en değerli yatırım aracı olarak görüldüğünü kanıtlıyor” dedi. Yabancıya konut satış rakamlarını da değerlendiren Arslan, “Vatandaşlık için 250 bin dolar olan başvuru şartının 400 bin dolara yükseltilmesinin etkilerini haziran ayı itibarıyla göreceğiz.  Bu etkinin yabancıya satışın en yüksek seviyeye çıktığı temmuz ve ağustos aylarında da süreceğini öngörüyoruz” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Otomobil satışında ‘6 ay kısıtlaması’nın taslağı hazır
» Konut sorununun çözümü enflasyonun düşmesinde
» İlaç zammı eczacının kârını eritiyor
» “E-ticarete karşı Kemeraltı esnafı yenilenmeli”
» Dar gelirlinin evi boş kaldı
» Patates üreticisinde ‘psikolojik memnuniyet!’
» Yumurtacının maliyet hesabı tutmuyor
» “ÖTV matrahında iyileştirme yapılmalı”
» Ucuza tabldot yemek yok!
» Hedef; sorunu ‘doku kültürü’ ile çözmek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni