• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Üzümcü fiyatta artış bekliyor

20 Mayıs 2022 Cuma 08:00
12
14
16
18

   ► Üretici, kuru üzüm alım fiyatında alt limitin 24 TL olmasını talep ediyor

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Türkiye’nin lokomotif üründen biri olan çekirdeksiz kuru üzümde artan girdi maliyetleri çiftçiyi zora sokuyor. Üretici, mazot, gübre, ilaç gibi girdi maliyetlerinde yaşanan artışın kuru üzüm fiyatlarına yansımasını talep ediyor. Girdi maliyetlerinin geçtiğimiz yıla oranla yüzde 300’e yakın arttığını dile getiren Sarıgöl Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Sinan Gençeli, kuru üzüm fiyatının minimum yüzde 200 artmasını talep ettiklerini aktarırken, Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç ise üzüm alım fiyatının 24 TL’den aşağı olmaması gerektiğini belirtti.

“ÜZÜM 24 TL’DEN AŞAĞI OLMAMALI”
     Mazot, gübre, ilaç gibi girdi maliyetlerinde yüzde 300’e yakın artış olduğunu dile getiren Yalvaç, “Geçen sene girdi maliyetleri bu kadar yüksek değildi. Üzümün 16-17 TL’den aşağı olmaması gerekiyordu diyorduk. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 13 TL olarak açıkladı. Çiftçinin yüzde 90’ı en fazla 12,5’a üzümünü satabildi. Geçen sene 150 TL olan gübre fiyatı afaki değildi. Geçen yıl 150 TL’ye aldığımız gübreyi 700 TL’ye, 35 TL’ye aldığımız ot ilacını 170 TL’ye alıyoruz. Bu girdiler üzüm bağlarında olmazsa olmazımız. Az kullanma şansımız yok, gübreyi, ot ilacı almak zorundayız. Öbür türlü dekar başına verim alamayız, kaliteli üzüm çıkartamayız. Yüzde 300 zam istersek 35-40 TL gibi bir rakam çıkar. Çiftçiyi kurtaracak rakamın 24 TL’den aşağı olmaması lazım. Ancak böyle olursa sürdürülebilir üretim devam edebilir. Öbür türlü birçok kişi bağcılığı bırakır” ifadelerinde bulundu. Üreticinin şu an ilaç bayilerine borçlu olduğunu aktaran Yalvaç, “Mart sonunda 600 TL olan gübre şu an 750 TL. Üretici üzümü sattıktan sonra ilaç bayisine borcunu ödeyecek, fiyat ödediğimiz tarihte geçerli fiyat olacak. Çiftçi şu an işin bilincinde değil, bu sene üzüm fiyatı 24 TL’den aşağı olursa ürün girdi maliyetlerini karşılamadığını anlayacak” diye konuştu.

ÜZÜMDE REKOLTE BEKLENTİSİ YÜKSEK
     Manisa’nın Alaşehir, Sarıgöl, Salihli, Gölmarmara, Ahmetli ve Turgutlu ilçelerindeki bağlarda bu sene üzüm rekoltesinin geçen seneye göre yüksek beklendiğini aktaran Yalvaç, “Geçen sene iklim şartalrı üzüm rekoltesini olumsuz etkiledi. Geçen sene dönüm başında kuru üzüm 350-400 kiloyu geçmedi. Bu sene en az 550-600 kilogram ortalama bekliyoruz” dedi. TMO’nun en geç üzüm bağlarında kesim başlamadan fiyatı açıklaması gerektiğini söyleyen Yalvaç, “Ağustos’un ilk haftasında fiyat açıklamalı ki çiftçiler 1-2 ay sonra elimize geçecek parayı bilelim ona göre borçlarımızı ödeyebilelim” dedi. Yalvaç, artan girdi maliyetlinden dolayı mazot ve gübre desteğinin artırması gerektiği de belirtti.

“KURU ÜZÜMDE FİYAT %200 ARTMALI”
     2021 yılında kuru üzüme 50 kuruş farkla yüzde 4 zam yapıldığını hatırlatan Sarıgöl Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Sinan Gençeli, “Geçen yıl 12,5 TL olan kuru üzüm 13 TL oldu. 50 kuruş zam yapılmasına rağmen bunun altına üzüm satıldı. Çiftçinin tek bir derdi var çaya yapıldığı gibi kuru üzüme de zam yapılması. Geçen yıla göre girdi maliyetlerimizden elektrik yüzde 200, ilaca minimum yüzde 150 zam, gübrelerde yüzde 200-600 zam geldi, mazot yüzde 200 ü geçti. Kuru üzümde fiyatın minimum yüzde 200 artması en büyük talebimiz” diye konuştu.  Çiftçinin zor durumda olduğunu söyleyen Gençeli, “Bağlarını kesen çiftçiler var. Sarıgöl Ziraat Odasına kayıtlı 192 bin 500 dönüm tarım arazisi var. Bunun bin 500 dönümüne bakılmıyor. Tarımı 2 ay sonra bırakacaklar. Çiftçi elektrik parasını ödeyemeyecek, elektriği kesildiği için tarımsal sulamasını yapamayacak, yapamadığı için de bağı kuruyacak. Çiftçiliği bırakmaya zorluyorlar” ifadelerinde bulundu. Yaş üzümde de ihracatçıya destek verilmesi gerektiğini belirten Gençeli, “Alaşehir’de üzümü ihraç edecek üreticimiz yok çünkü bölgemizdeki ihracatçılar battı. Eskiden 30 tane ihracat firması varsa şu anda 3 tane kaldı” dedi.


+ Benzer Haberler
» 400 milyon TL’lik ‘GAMA’ için geri sayım
» Şehirler arası otobüs seferlerinin sayısı azaldı
» Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?
» Bugünün ‘Küçük Elleri’ geleceğin müzisyenleri
» Yeni yatırım aracı ‘otomobil’ oldu
» Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek
» Yabancıların konuta talebi artıyor
» “Zamanın ruhunu makineler değil, sanatçı anlatır”
» Zayiat, gıda krizini körüklüyor
» Kuaförler ‘paket’ mağduru


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni