• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Üretim kaleleri Organize Sanayi Bölgeleri, büyüyor

26 Temmuz 2018 Perşembe 10:00
12
14
16
18

   ► İzmir’de bin 352 fabrikanın üretim faaliyetlerini yürüttüğü 8 Organize Sanayi Bölgesi yaklaşık olarak 81 bin kişiye istihdam yaratarak bölge ekonomisine katkı sağlıyor.

     Organize Sanayi Bölgeleri, sanayinin uygun görülen alanlarda yapılanmasını sağlamak, kentleşmeyi yönlendirmek, çevre sorunlarını önlemek, bilgi ve bilişim teknolojilerinden yararlanmak, imalat sanayi türlerinin belirli bir plan içerisinde yerleştirilmelerini ve geliştirilmelerini amaçlar. Sınırları tasdikli arazi parçalarının gerekli altyapı hizmetleriyle ve ihtiyaca göre tayin edilecek sosyal tesisler ve teknoparklar ile donatılıp planlı bir şekilde ve belirli sistemler dahilinde sanayi için tahsis edilmesiyle oluşturulan ve 4562 sayılı OSB Kanunu hükümlerine göre işletilen mal ve hizmet üretim bölgeleridir.

     OSB’ler tüm sektörlerde üretim yapmaya elverişli güçlü altyapıları ve tahsis edilebilir uygun yatırım alanları varlığı ile imalat yatırımcılarına eşsiz bir yatırım ortamı sağlıyor. Sağlanan altyapıya yol, su, doğalgaz, elektrik, iletişim araçları, atık arıtma ve diğer hizmetlerin dâhil olduğu OSB’ler, yatırımcıların hazır altyapı ve sosyal tesisleri kullanarak faaliyette bulunmalarını sağlayacak biçimde tasarlanıyor.

     İzmir’de 13 organize sanayi bölgesi bulunuyor. Bu OSB’ler; İzmir Atatürk OSB, Kemalpaşa OSB, Tire OSB, Buca OSB, Menemen Plastik İhtisas OSB, Torbalı OSB, Bağyurdu OSB, İTOB OSB, Aliağa Kimya İhtisas ve Karma OSB, Ödemiş OSB, Bergama OSB, Pancar OSB, Kınık OSB. 13 OSB’den 12’si işletme aşamasında, üretim faaliyetlerini yürütüyor. Ödemiş OSB ise alt yapı, inşaat aşaması devam ediyor.

     İzmir Atatürk OSB başta olmak üzere, Kemalpaşa OSB, Menemen OSB, Aliağa Kimya İhtisas ve Karma OSB, Tire OSB, Torbalı OSB, Pancar OSB, Bağyurdu OSB olarak hazırladığım yazı dizisindeki 8 OSB’de toplam bin 352 fabrika üretim faaliyetlerini yürütüyor. Bölge ekonomisine katkı sağlayan 8 OSB yaklaşık olarak 81 bin kişiye istihdam sağlıyor.

     İzmir’deki OSB’ler içerisinde en fazla istihdamı yaklaşık 40 bin kişiyle İzmir Atatürk OSB sağlarken, bunu yaklaşık 28 bin istihdam rakamıyla Kemalpaşa OSB takip ederek istihdam lokomotifini oluşturuyor. Çeşitli sektörlerde uzmanlaşmış toplamda yaklaşık 40 Milyon m2‘lik geniş alana sahip Organize Sanayi Bölgeleri ile İzmir her sektörden yatırımcıya yatırım imkânı sağlamaya devam ediyor. 2018 yılı sonuna kadar binlere istihdam sağlayacak, boş parsellerin yer aldığı OSB’ler katılımcı firma sayısının artmasıyla, katma değerli üretim gerçekleştirerek bölgenin yıldızı olmayı hedefliyor.

     İstihdamı, dış ticareti, yenilikçi ürünleri ile ülke ekonomisinde ve global pazarda söz sahibi sanayi kuruluşlarını bünyesinde barındıran ve dünya markası bir üretim merkezi olma yolunda ilerleyen OSB’lerin İzmir ekonomisi için ayrı bir yeri vardır. Birçoğunun Ege Bölgesi Sanayi Odası öncülüğünde kurulduğu, tekstil, gıda, makine, çimento, kağıt, otomotiv, kimya, tıbbi, tütün, ağaç gibi sektörlerin yer aldığı bölgemize büyük katkı sağlayan organize sanayi bölgeleri, sürdürülebilir büyüme için yatırımcılarını bekliyor.

     OSB’ler planlı sanayileşmenin, çevreye duyarlı üretimin, kayıt dışılığı önlemenin  çocuk işçi çalıştırmanın önüne geçmesinin yanı sıra bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlamakta. Her ürünü üretebilecek güce, teknolojiye sahip  bu sanayi üslerinde açılan özel meslekî ve teknik eğitim okullarında eğitim-öğretim desteği kapsamında sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi açısından önem taşıyor.

Sürecek...
Bir Sonraki Atatürk OSB’de 40 bin istihdam, yüzde 100 doluluk

 


+ Benzer Haberler
» “Ülke ekonomisine katkı sağlayan yatırımlara devam edeceğiz”
» Türkiye’nin ‘tek’ kimya ihtisas bölgesi: ALOSBİ
» BAYOSB İzmir’in yükselen yıldızı olmaya aday
» “Yeni yatırımlar ile ekonomiye katkı sağlamayı sürdüreceğiz”
» TOSBİ’nin ayrıcalığını yaşayın
» Menemen Plastik İhtisas OSB, 5 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor
» 28 bin istihdam, 7 milyar dolarlık ticaret hacmi
» Atatürk OSB’de 40 bin istihdam, yüzde 100 doluluk


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni