• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Üç yolcudan biri İzmir’den olacak

11 Mayıs 2022 Çarşamba 20:00
12
14
16
18

           SEDA GÖK      
     Geçen yıl 6 milyon yolcu taşıyan Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, bu yıl hedefini 10 milyon yolcu olarak açıkladı. Bu yolcu hareketinin 3,6 milyonu da İzmir’den olacak.
     SunExpress CEO’su Max Kownatzki, bu rakamla rekor yılı olan ve 10 milyona yaklaşan yolcu sayısına ulaştıkları 2019’u da geride bırakacaklarını ifade etti. İzmir’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Kownatzki, önümüzdeki 6 ay içinde 17 uçağı daha bünyelerine katılacaklarını söyledi.
     Halen 67 uçak ile hizmet verdiklerini anlatan Kownatzki, “Anadolu Jet’in 12 uçağını da biz işleteceğiz. 6 ay içinde bunlara 17 uçak daha eklenecek. Artan talebe hızlı şekilde yanıt veriyoruz. Geçen yıl 6 milyon yolcu taşıdık. Bu yıl hedefimiz bu rakamı 10 milyona çıkarmak. Bu yolcu hareketinin 3.6 milyonu da İzmir’den olacak. Pandemiden önce 2019 yılında yolcu sayısında rekor kırmıştık. Bu yıl 2019’u da geçmeyi hedefliyoruz. Açtığımız yeni hatlar bunun en önemli göstergesi. Hem genişliyoruz hem de derinlemesine büyüyoruz. Türkiye’nin bir numaralı tatil havayolu şirketi olmayı hedefliyoruz. Geçen sene Türkiye 30 milyon turist hedefi koymuştu. Buna ciddi bir katkı koyduk. Bu yıl Türkiye’nin hedefi 42 milyon turist ağırlamak, biz de buna yönelik çalışmalarımızı hızlandırdık” diye konuştu.

AİLE ZİYARETİ KURTARICI OLDU
     Uçuş hareketlerinin yüzde 45’inin turist, yüzde 40’ının aile-arkadaş ziyareti geri kalan kısmının ise yurtiçi ulaşım hareketinden oluştuğunu belirten Kownatzki, özellikle pandemi döneminde turist hareketindeki krizi diğer iki kalem ile yönetebildiklerini söyledi.

EN BÜYÜK SIKINTI; YAKIT FİYATINDA ARTIŞ
     Pandemi sonrası en büyük sıkıntıyı Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yükselen yakıt fiyatları nedeniyle yaşadıklarını vurgulayan Kownatzki, “Söz konusu ülkelere yönelik hizmet vermediğimiz için talepte bir sıkıntı yaşamadık. Sadece bazı rotalarımız 10-12 dakika uzadı. Ama yakıt fiyatlarından etkilendik. Yakıt giderlerimizin yüzde 60’ını hedge ettiğimiz için bu olumsuzluğu en aza indirebildik. Yurtiçinde 799 TL’lik taban fiyat yakıt maliyetlerimizi karşılamıyor. Her hafta talepte bulunuyoruz artış için. Amaç; kar değil yakıt maliyetini kompanse etmek” dedi. Kownatzki, Rusya’ya yönelik yaptırımlara uyacaklarını da sözlerine ekledi.

“İZMİR’İN HAVAYOLU ŞİRKETİ OLACAĞIZ”
     Bu yaz 8 yeni rota ve ek 4 bin uçuşla İzmir hattında en geniş uçuş ağına ulaşacaklarını anlatan Kownatzki, “İzmir, bizim evimiz. İzmir’in ana taşıyıcısı olarak, İzmir’i dünyaya bağlamaya ve hem İzmir’e hem de Ege turizmine ve ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Kapasite ve frekans artışının yanı sıra ilave yeni destinasyonlar sunarak İzmir’e ve Türkiye’ye en fazla turist getiren bir numaralı tatil hava yolu olma hedefimize doğru ilerliyoruz” dedi.

AMAÇ KIŞ TURİZMİ HAREKETİNİ DE ARTIRMAK
     Gerek Türkiye gerekse İzmir’de kış turizmi hareketini artırmayı hedeflediklerini anlatan Kownatzki, “Türkiye’nin turizm elçisi misyonuyla hareket eden bir hava yolu olarak amacımız, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere zengin tarihi, kültürel mirasları ve eşsiz doğasıyla İzmir’in ideal bir tatil destinasyonu olduğunu göstermek. İzmir’in sadece yaz aylarında değil her mevsim sunacağı çok şey var. Turizmi, güneş ve plaj tatilinin ötesine taşıyarak İzmir’i yıl boyunca ziyaret edilen bir şehir haline getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

     İzmir’i hem iç hem de dış hatlarda en çok noktaya bağlayan SunExpress, İzmir’den 18 ülkede 50 destinasyona direkt uçuş düzenliyor. Hava yolu, bu yaz İzmir’den Adana, Antalya, Bodrum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Kars, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Trabzon, Van ve yakın zamanda eklenen yeni noktası Mardin olmak üzere Türkiye’nin 15 kentine uçuyor. İzmir hattına eklenen yeni uluslararası destinasyonlar arasında ise Beyrut, Milano, Nantes, Manchester, Tel Aviv, Budapeşte, Üsküp yer aldığını belirten Kownatzki, İzmir’de yaptıkları diğer çalışmalar hakkında da şu bilgileri verdi:
     “Geçtiğimiz yıl SunExpress, pandemi boyunca alınan hijyen ve emniyet önlemleri çerçevesinde İzmir’in güvenli seyahat için en cazip adreslerden biri olduğunu göstermek amacıyla Almanya’nın önde gelen turizm acentelerini İzmir’de ağırlamıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Vakfı ortak çalışmasıyla İzmir’i dünyanın dört bir yanına tanıtmak amacıyla hayata geçirilen ‘Visit İzmir’ mobil uygulamasının sponsoru olan SunExpress, bu yıl hayata geçirilen directizmir.com projesine de destek veriyor.”
KUTU KUTU KUTU
     İzmir’i hem iç hem de dış hatlarda en çok noktaya bağlayan SunExpress, İzmir’den 18 ülkede 50 destinasyona direkt uçuş düzenliyor. İzmir hattına eklenen yeni uluslararası destinasyonlar arasında ise Beyrut, Milano, Nantes, Manchester, Tel Aviv, Budapeşte, Üsküp yer alıyor.


+ Benzer Haberler
» 20 ve 21 Mayıs COVID rakamları aynı gün açıklandı
» COVID rakamları bir gün geç açıklandı. 20 Mayısta 1.017 yeni vak’a belirlendi
» Palandöken: Mobilya ve beyaz eşyada taksit sayısı artırılmalı
» Cari açığın kapanmasına hazır giyimciden 21 milyar $ katkı
» Tarımsal sulama yapılarının finansman maliyetleri düzenlendi
» Yüreğir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı araç kiralama hizmeti alacak
» İzmir, geri dönüşüm teknolojileri tanıtımında öncü oldu
» Benzine 1,02 TL indirim
» Gelecek nesiller için canlı çeşitliliği bize emanet
» Didim, gayrimenkul yatırımcılarının gözdesi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni