• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türksat 5B uydusu aralık sonunda fırlatılıyor

27 Kasım 2021 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Türksat 5B uydusu aralık sonunda fırlatılıyor


           HABER MERKEZİ      
     Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, SpaceX firması tarafından uzaya gönderilecek Türksat 5B uydusu ile ilgili açıklamada bulundu. Fırlatma hazırlıklarının devam ettiğini aktaran Karaismailoğlu, “Türksat 5B uydusunun aşamaları ve nakliye hazırlıkları 2021 yılı Kasım ayı içinde tamamlanarak, fırlatıcı firma Space X‘in tesislerine nakledilmesi planlandı. Aralık ayı sonunda fırlatılmasını planlanlıyoruz. Mevcut proje takvimine göre 2021 yılı Aralık ayı sonunda Türksat 5B uydusunun Space X firmasının, ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden Falcon 9 tip roketiyle fırlatılması hedefleniyor. Uzay vatanda da söz sahibi olmak için çalışmalara devam ediyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN UYDU VERİ İLETİŞİM KAPASİTESİ 15 KAT ARTIYOR”
     Türksat 5B uydusunun tasarım ve üretim aşamalarının başarıyla tamamlandığına dikkati çeken Karaismailoğlu, “Faydalı yük kapasitesi ve güç değerlerİ ile Türksat uydu filosunun en güçlüsü olacak Türksat 5B, ‘Sabit Uydu Servis FSS’ sınıf uydulara göre en az 20 kat fazla kapasite verimliliği bulunan Yüksek Verimli uydu ‘High ThroughputSatellite- HTS’  kategorisinde yer alıyor. Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerini içeren geniş bir kapsama alanında hizmet verecek olan Türksat 5B, frekansın tekrar kullanımı ve çoklu hüzme kapsama konseptlerinin kullanıldığı Ka-Bant faydalı yükü ile toplamda 55 Gbps’den daha fazla veri iletim kapasitesi sağlayacak.

     Türkiye’nin uydu veri iletişim kapasitesi olan KA Band kapasitesini 15 kattan fazla artacak olan Türksat 5B, uydu haberleşmesinin kullanıldığı özellikle denizcilik ve havacılık gibi ticari sektörlerde etkin bir biçimde yerini alacak. Ayrıca, Türksat 5B uydusunun sağlayacağı yüksek veri kapasitesiyle Türkiye’nin karasal altyapıyla erişilemeyen yerlerine ulaşılabilecek ve internet altyapısı kurulabilecek. Ayrıca 35 yılın üzerindeki manevra ömrüyle 42 derece Doğu yörüngesindeki ilgili frekans ve yörünge kullanım haklarının korunması temin edilecek” diye konuştu.

TÜRKSAT 5B, TÜRKİYE’NİN YURTDIŞI REKABET GÜCÜNÜ ARTIRACAK
     Türksat’ın yurtdışı pazarındaki rekabet gücünü artıracağını ifade eden Karaismailoğlu, “Türksat 5B uydumuz üzerinden sağlanacak etkin haberleşme çözümleriyle Türksat’ın ve ülkemizin ihracat gelirlerinin artırılması hedeflenmektedir. Türksat 5B uydusu, Türkiye’nin uydu haberleşmesi ihtiyaçları için kapasite artışı sağlayacak. Kamu kurumları ve özel şirketlerin uydu haberleşme ihtiyaçlarının karşılanmasında maliyet etkin çözümler üretilmesine katkı verecek. Bir milat olacak olan Türksat 6A, havacılık, uzay ve savunma sektörümüzün önde gelen proje paydaşları tarafından yerli ve milli imkanlar ile geliştirilen güncel pek çok haberleşme uydusu sistemini barındırıyor.

     Türksat 6A ile birlikte Türkiye GEO uydu teknolojisine sahip olan, üreten ve ihraç eden ülkeler arasında yerini alacak. Türkiye, Türksat 6A ile birlikte dünyada uydu üretebilen ilk 10 ülke arasında anılmaya başlayacak. Mühendislik Modeli entegrasyonu USET merkezinde 2021 Nisan ayında tamamlanan 6A’nın, uydu sistem seviyesi çevresel test faaliyetlerine başlandı. Bu faaliyetler kapsamında Isıl Denge Testi, Akustik Titreşim, Sinüs Titreşim Testleri, Kütle Merkezi Ölçümleri, Statik Yük Testleri icra edilmekte ve Uçuş Modeli entegrasyon faaliyetleri ise USET merkezinde eş zamanlı olarak yürütülüyor. Proje kapsamında en önemli kazanımlarımız arasında yer alan ve yerli olarak geliştirilen 29 adet ekipmanın yeterlilik ve mühendislik modellerine ait üretim ve testleri tamamlandı. Uçuş Modelinde kullanılacak ekipmanların ise üretim ve test süreçleri devam ediyor” ifadesini kullandı.


+ Benzer Haberler
» “Enerjide dışa bağımlılığımız son bulmalı”
» 2021’de 1 milyon 153 bin 165 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
» İTB’nin 2021’de toplam işlem hacmi %51 arttı
» Sermaye piyasası araçları ihracında teminat düzenlemesi
» Tarımsal gıda tedarik zincirlerinde maliyet ve fiyat takibini iyileştirmeye yönelik yeni bir proje başladı
» Wellbees, insan kaynaklarının rüya takımını kurdu
» Bilgisayarını al gel!
» Amaç etki yatırımlarını artırmak
» Apsiyon ve Trendyol’dan iş birliği
» Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı bina yıkım işi yaptıracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni