• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye’nin yangına karşı en dirençli kenti İzmir”

28 Temmuz 2022 Perşembe 11:00
12
14
16
18

Başkan Soyer alevlere karşı mücadele eden itfaiye personelini ziyaret etti

“Türkiye’nin yangına karşı en dirençli kenti İzmir”


           HABER MERKEZİ      
     İzmir’in kahraman itfaiyecileri hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine çıkmasıyla olası yangınlara karşı teyakkuza geçti. İtfaiye personelini ziyaret eden Başkan Tunç Soyer, “Son 20 günde 1556 yangın meydana geldi. Bunların 1473 tanesine anında hızlı müdahaleyle arkadaşlarımız söndürdü. İzmirlilerin içi rahat etsin. İzmir Türkiye’nin yangına karşı en dirençli kentidir” dedi.
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İtfaiye Daire Başkanlığı’nın Yenişehir’deki Hizmet Binasını ziyaret ederek olası yangınlara karşı teyakkuza geçen itfaiye personeline moral desteği verdi. Hava sıcaklıklarının artmasıyla kentteki yangın sayısında artış meydana geldiğini ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “1-20 Temmuz tarihleri arasında yoğun hava sıcaklığı ve rüzgarın etkisiyle bin 556 yangın meydana geldi. Bunların 1473 tanesine arkadaşlarımız hızla müdahale ederek söndürdü. Bunların sadece 57’si kısmen yanma, 26’sı da tüm gayretlere rağmen tamamen yanma sonrasında söndürüldü” diye konuştu.

TELSİZLE TEŞEKKÜR ETTİ
     Başkan Soyer, görev başındaki itfaiye personeline de telsizle seslenerek, “Değerli kardeşlerim kazasız belasız yangınsız bir gün geçirmenizi diliyorum. Bugüne kadarki kahramanca mücadelenizi kutluyorum ve hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

İZMİRLİLERİN İÇİ RAHAT ETSİN
     Yangın mevsimi nedeniyle sıkıntılı günlerden geçildiğini ifade eden Başkanı Soyer, “Sıcaklıkların arttığı bugünlerde, küresel ısınma, iklim krizi bu süreçleri hızlandırıyor ama İzmirlilerin içi rahat etsin. Başta İtfaiye Daire Başkanımız İsmail Derse olmak üzere itfaiye erleri olağan üstü özveri ve çabayla canla başla çalışmayı sürdürüyorlar. İzmir Türkiye’nin yangına karşı en dirençli kentidir” diye konuştu.

İŞTE İZMİR İTFAİYESİ’NİN BAŞARISININ SIRRI
     Başkan Soyer İzmir İtfaiyesi’nin başarısının arkasında çok önemli faktörlerin olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Teşkilatı’nın elindeki araç-gereç miktarı bugünün parasıyla 2 milyar lira yani 100 milyon euro civarında. Bu Türkiye’de kişi başına düşen araç gereç sayıları bakımından İzmir İtfaiyesini lider konuma getiriyor. Türkiye’de itfaiye teşkilatları içinde araç gereç sayısı en çok olan il İzmir. Birincisi bu. İkincisi Akıllı İhbar Sistemi’yle oluşturduğumuz yepyeni bir yapı var. Bu sistem ormanlık alanların yüzde 46’sını gerçek zamanlı görüntü işleme teknolojisi ‘yapay zeka’ ile izleyen kameralar sayesinde en zayıf dumanı dahi tespit edebiliyor. Tespit edilen yangının görüntüsü, konumu ve türü sistem tarafından yazılım programı sayesinde ekiplere gönderiliyor. Böylelikle yangınlar başlangıç aşamasında müfrezelere yönlendiriliyor ve yangın hızlıca önlenebiliyor. Bu sistemi önümüzdeki günlerde Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın desteğiyle daha geniş alana yayacağız. Üçüncü faktörde özellikle orman köylerinde oluşturduğumuz teşkilat. Geçen yıl dağıtılanlarla 355 tazyikli su püskürten tankere sahibiz. Yangın riski yüksek köylerde yerinde eğitimler ile köy halkının yangınlara nasıl müdahale edeceği konusunda bilgilenmesini sağladık. Yangın çıktığı anda çok ciddi bir biçimde itfaiye mürettebatı olay yerine gelene kadar müdahale edebiliyorlar. Bu da Türkiye’de benzeri görülmemiş bir uygulama.”

YANGINLARI İNSAN ELİYLE ÇIKARIYORUZ
     İzmir’de 20 günde çıkan yangınların yüzde 60’ının sigara izmaritinden çıktığını belirten Başkan Soyer, “Yüzde yirmisi vatandaşlarımızın temizlik amaçlı yaptıkları, bahçe çöplerini yakmaları ve ateşi kontrol edemeyerek kaçırmaları veya işlem sonrasında ateşi tam olarak söndürmemelerinde kaynaklandı. Son zamanlardaki sıcak ve rüzgarlı havalardan kaynaklı elektrik tellerinin birbirine vurması sonucu da yangınlar meydana geldi. Özetle en çok insan eliyle çıkartıyoruz bu yangınları ve en çok sigara izmariti nedeniyle çıkıyor bu yangınlar. Çok zor günler bu günler. Biz yangın mevsimi diyoruz bu günlere. Arkadaşlarımız canla başla mücadele veriyorlar. Önümüzdeki günlerde bu sıkıntı devam edecek sadece son 24 saat içerisinde bile arkadaşlarımız 95 yangına müdahale etti” dedi.


+ Benzer Haberler
» Kredi kartında kısmi ödeme yapanların oranı %33
» Sofralık sultani üzümün ihracat yolculuğu başladı
» İzmir Ticaret Odası seçimi 3 Ekim’de yapılacak
» Karkas et alım fiyatları artırıldı
» Demir ihracatında Rusya fırsatı
» Otomotiv ihracatı 2 milyar doları aştı
» 1 milyon 366 bin tarım arazisi bankalara rehin bırakıldı
» Online araç satış ve kiralama platformları hakkında soruşturma
» İzmir Büyükşehir Belediyesi aşure bereketini 12 bin kişiyle paylaştı
» Halkbank’tan kadın girişimcilere 15,1 milyar TL destek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni