• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye’nin ‘tek’ kimya ihtisas bölgesi: ALOSBİ

03 Ağustos 2018 Cuma 07:00
12
14
16
18

   ► Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, “ALOSBİ, bölgede yer alan tüm parsellerin üretime başlamasıyla istihdam sayısını 50 bin kişinin üzerine çıkarmayı hedefliyor” dedi.

     Türkiye’nin hızlı gelişen organize sanayi bölgeleri arasında yer alan, ülkenin tek ‘Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ Aliağa Kimya İhtisas ve Karma OSB (ALOSBİ), bünyesinde bulunan 66’nın üzerinde aktif üretim tesisi ile 3 bin 500’ün üzerinde kişiye istihdam sağlıyor. 123 milyon Euro ihracat hacmine sahip ALOSBİ, 23 üretim tesisinin tamamlanmasıyla kısa süre içerisinde istihdam sayısını daha da arttırmayı hedefliyor. Bölgede yer alan tüm parsellerde üretim başladığında ise istihdam sayısının 50 bin kişinin üzerine çıkması tahmin ediliyor. İzmir ekonomisi ihracata ve sanayi üretimine bağlı büyümeyi sürdürürken, Aliağa ilçesi sanayi ve ihracat limanlarını bir araya getiren yapısıyla şehrin hızlı gelişen ilçeleri arasında yer alıyor. Aliağa’nın hızlı büyümesinin dinamik güçlerinden biri olarak ise, yatırımlarına her geçen gün bir yenisini ekleyerek büyümeyi sürdüren ALOSBİ yer alıyor. ALOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, farklı iş kollarının gelişmesine katkı sağlamayı sürdüren, istihdam yaratan bölge hakkında bilgileri paylaştı.

“Yatırımcılar için cazibe merkezi”
     Stratejik açıdan önemli bir konuma sahip, 350 sanayi parselinin yer aldığı ALOSBİ’nin önemli sanayi tesislerini bünyesinde bulundurduğunu ifade eden ALOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, “Mayıs 2011’de bölgenin yaklaşık 2 milyon m2’sini kapsayan 135 adet parselin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ilan edilmesi ile ALOSBİ yepyeni bir yapıya bürünmüştür. ALOSBİ’yi tercih eden Kimya Sanayicileri için; PETKİM ve TÜPRAŞ gibi tesislerle birlikteliği nedeniyle hammaddeye, limanlarla iç içe olması nedeniyle de pazara yakın, kimya havzasının merkezinde bir sanayi bölgesinde yatırım yapma olanağı ortaya çıkmıştır. Yatırımcılarına bu imkanları sunan Türkiye’deki tek Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olması, 100.000 m2 ile 265.000 m2 arasında değişen büyüklükte dev parsellere sahip Ege Bölgesindeki tek organize sanayi bölgesi olması nedeniyle ALOSBİ, yatırımcılar için bir cazibe merkezine dönüşmüştür” dedi.

“Bir kaç yıl içinde bütün parsellerimiz dolacak”
     ALOSBİ’ye ilginin her geçen gün arttığına dikkat çeken Tezcan, “Parsel satışlarının 1997 yılında başladığı ve toplam 10 milyon metrekarenin 4,8 milyonu sanayi parseli olan bölgemizde, 2015 Mart ayına kadar 2 milyon metrekare civarında satış gerçekleşmişti. Biz, son 3 yılda 1 milyon metrekarenin üzerinde parsel satışı gerçekleştirdik. Bu da bölgemizin ne kadar değer kazandığını gösteriyor. Biz geldiğimizde 16 firmamız vardı. Şu anda 58 tane çalışan firmamız var. 23 tane de yapım aşamasında olan firmamız var. Parsellerimizin 3’te 2’si satılmış durumda. Görünen o ki önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bölgedeki bütün parseller aşağı yukarı dolmuş olacak. Biz de bu öngörüyle bir karar aldık ve 5 milyon metrekarelik büyüme alanına müracaat etmek için harekete geçtik. Bölgemizde büyük parsellere çok büyük talep var. Bu 5 milyon metrekareye de acil ihtiyaç olduğu gözlemleniyor. Yeni alanda büyük parselleri yoğun bir şekilde oluşturarak bölgemize yeni yıldızlar kazandırmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

“ALOSBİ’nin avantajları artıyor”
     ALOSBİ’nin sağladığı avantajların günden güne arttığını belirten Tezcan, “Bölgemizde aktif olan İzmir’in en büyük limanlarının yanı sıra Çandarlı Limanı’nın da devreye girecek olması, bölgemize otoban bağlantısının kısa süre içinde sağlanması için çalışmaların sona yaklaşması gibi gelişmeler yeni yatırımcıların ilgisinin ALOSBİ üzerine odaklanmasını sağladı. Yine bölgemizi de içerisine alan bir alanın endüstri bölgesi ilan edilmesi bekleniyor. Tüm bu gelişmeler göz önüne alındığında, yatırımcılara sağladığımız avantajlarla farkımızı ortaya koyuyoruz. ALOSBİ olarak ekonomiye katkımız artarak sürecek. Göreve geldiğimiz günden bu yana çok hızlı yol aldık. Bugün artık önünü görebilen, dünyanın sayılı organize sanayi bölgelerinden biri olmaya aday bir bölge olmanın gururunu taşıyoruz. Bu gelişmeleri sanayicilerimizin destekleriyle başardık. ALOSBİ’de hepsi birer yıldız. Her bir firmamız kendi başına dünya markası” dedi.

“Bölge istihdam artışına katkı sağladı”
     ALOSBİ’nin istihdama katkısının yalnızca bölge ile sınırlı kalmadığını dile getiren Başkan Haluk Tezcan, “Bölgemizin faaliyete geçtiği günden itibaren Aliağa ekonomisinde büyüme üst düzey bir gelişme kaydetti. Bölgemizde artan istihdama bağlı ortaya çıkan konut ihtiyacı, inşaat sektörüne can verirken, ALOSBİ’de faaliyet gösteren firmalara hizmet veren tedarikçiler, alt yükleniciler, vb. de ilçede istihdamın artışına katkı sağladı. Bölgemizdeki hareketliliğin olumlu etkisi yalnızca Aliağa ile de sınırlı kalmadı. İzmir’in Kuzey yakasındaki birçok ilçeden vatandaşların istihdam edildiği bölgemiz, komşu ilçelerde de yeni iş kollarını ortaya çıkmasına aracı oldu. ALOSBİ’nin büyümeye devam etmesi, hiç şüphesiz ki bağlantılı sektörlerdeki büyümeyi tetiklemeye de devam edecektir” dedi.

“ALOSBİ’den çevre yatırımları”
     ALOSBİ’nin kurulu olduğu 10 milyon metrekarelik alanın 3 milyon metrekaresinin yeşil alan olarak ayrıldığını, bu alanda gerçekleştirilecek ağaçlandırma hizmetlerinin tamamlanması adına da çalışmalara hız verildiğini açıklayan Başkan Haluk Tezcan, bölgede 600 bin metrekarelik bir alanda ağaç dikim çalışması yaptıklarını söyledi. Tezcan, “Bölgemizde halihazırda 200 bin metrekarelik alanda zeytin ağaçlarımız bulunuyor. Bu ağaçlarımızdan elde ettiğimiz zeytin ve zeytinyağını iç ve dış paydaşlarımızla paylaşıyoruz. Bu alana ilaveten ilk etapta 600 bin metrekarelik bir alanın daha ağaçlandırılması için çalışmalarımızı hızlandırdık. Yıl sonuna kadar bölgemizdeki yeşil alanın 1 milyon metrekareye ulaşmasını hedefliyoruz. Bu konuda tüm yatırımlarımızı tamamladığımızda 3 milyon metrekarelik yeşil alanla Türkiye’nin en yeşil OSB’lerinden biri olacağız” dedi.

     Çevre duyarlılığını yalnızca yeşil alan olarak görmediklerini ifade eden Tezcan, “Bu kapsamda bölgemizde enerji tedarikinden atık su bertarafına kadar çevreci bir anlayışla hareket ediyoruz. Şu an tüm bölgemize hizmet eden atık su arıtma tesisimiz ile atık sularımızı çevreye zarar vermeden bertaraf ediyoruz. Tesisimizin kapasitesini genişletmek adına ayırmış olduğumuz alanda proje çalışmalarımıza şimdiden başladık; zira her zaman gelecek vizyonuyla, önümüzdeki 5 yılı planlayarak hareket etmeye gayret ediyoruz. Ayrıca enerji tedarikinde de yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneleceğiz. Bu bakış açısıyla bölgemizde 1 MW’lık Rüzgar Elektrik Santrali (RES) ihalesini sonuçlandırdık.

     Yaklaşık 1 yıl sonra devreye alınacak olan türbin ile elektrik ihtiyacımızın bir kısmını karşılamayı planlıyoruz. İmkanlar dahilinde söz konusu türbinlerin sayısını zaman içinde arttırarak çevreci OSB unvanını hak eden adımlar atmayı sürdüreceğiz” sözleriyle ALOSBİ’nin çevreci yatırımlarının devam edeceğini sözlerine ekledi. Suyun verimli kullanımının da birincil önceliklerinden olduğunu kaydeden Tezcan, “Sürdürülebilir su yönetimi anlayışı çerçevesinde su kaynaklarının korunması, suyun sanayide etkin ve verimli şekilde kullanımı, atık suların ileri arıtımı ve geri kullanımı ile yağmur sularının toplanarak ikincil su kaynağı olarak sanayiye sunulması konularında projeler geliştiriyoruz. Ayrıca bölgede oluşan tüm atıkların yönetimini önemsiyor, bu alanda sıfır atık hedefi ile bölgenin stratejik eylem planını geliştiriyoruz” diye konuştu.

Sürecek...
Bir Sonraki “Ülke ekonomisine katkı sağlayan yatırımlara devam edeceğiz”

 


+ Benzer Haberler
» “Ülke ekonomisine katkı sağlayan yatırımlara devam edeceğiz”
» BAYOSB İzmir’in yükselen yıldızı olmaya aday
» “Yeni yatırımlar ile ekonomiye katkı sağlamayı sürdüreceğiz”
» TOSBİ’nin ayrıcalığını yaşayın
» Menemen Plastik İhtisas OSB, 5 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor
» 28 bin istihdam, 7 milyar dolarlık ticaret hacmi
» Atatürk OSB’de 40 bin istihdam, yüzde 100 doluluk
» Üretim kaleleri Organize Sanayi Bölgeleri, büyüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni