• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye üzerinden yapılan uluslararası taşıma 820 bin seferi aştı

30 Temmuz 2022 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Türkiye üzerinden yapılan uluslararası taşıma 820 bin seferi aştı


           SEDA GÖK      
     Bu yılın ilk yarısında kota artışı ile birlikte ilave geçiş belgesi sayısının 265 bine ulaştı.  Türkiye’den yapılan uluslararası taşımanın da 820 bin seferi aştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, karayolu taşımacılığı verilerine göre yaptığı değerlendirmede dünyayı etkisi altına alan salgın sonrasında ve Ukrayna-Rusya krizinin ardından tedarik zincirinde değişimler yaşandığı açıkladı. Bakanlık, “Ülkemiz güçlü lojistik altyapısı ve kurumsal taşımacılık sektörü ile bu süreçten büyüyerek çıktı. Özellikle son 2 yılda yapılan girişimler sonucunda lojistik sektörünün omurgasını teşkil eden uluslararası karayolu taşımacılığı alanında önemli kazanımlar elde edildi. Orta Koridor’un güçlenmesiyle birlikte Türk taşımacılığının da transitte gücü artıyor. Bu kazanımlar sonucunda ihracatımız da ivme kazandı” denildi.

AVRUPA’YA ÇOK DAHA KOLAY VE UCUZ TAŞIMA İMKANI SAĞLANDI
     2022 yılında da çalışmaların sürdüğü, ülkelerle görüşmelerin yapıldığı kaydedilirken, Bakanlıktan yapılan değerlendirmelerde şu ifadelere yer verildi: “ Macaristan transit geçiş belgesi sayısı kısa süre içerisinde 36 binden 130 bine yükseltildi. Sırbistan ile geçiş ücretleri kaldırılarak yıllık 25 bin adet çok girişli belge teati edilmeye başlandı. Yunanistan transit geçiş belgesi kotası 35 binden 40 bine yükseltildi. Bu belgelerin yarısının ücretsiz olması sağlandı. Türk-Bulgar Kara Ulaştırması Karma Komisyon (KUKK) Toplantısı ile transit geçiş belgesi sayısı 250 binden 375 bine yükseltildi.

     Türk-Romen KUKK Toplantısı ile 1 Mayıs tarihinden itibaren transit taşımaların serbestleştirilmesi ve taşımalardan alınan geçiş ücretlerinin kaldırılması kararlaştırıldı. AB ülkesi olan Romanya ile transit taşımaların serbestleştirilmesi, uluslararası taşımacılığımızın önündeki engellerin aşılabilmesi açısından önemli bir kilometre taşı oldu. Yunanistan, Sırbistan, Macaristan, Bulgaristan ve Romanya güzergahlarında elde edilen kazanımlar sayesinde taşımacılarımız artık Avrupa’ya çok daha kolay ve ucuz taşıma imkanı sağlandı. Bu kazanımlarla birlikte Avrupa’ya ihracatımızda artışlar yaşanacaktır.”

     Sadece Avrupa ülkeleri değil, Orta Asya ülkeleri ile de görüşmeler yapan Bakanlık, bu sürece ilişkin, “Orta Asya ülkelerine yönelik taşımalarımızda ana transit güzergah olan Gürcistan ile gerçekleştirilen KUKK Toplantısı ile ikili ve transit taşımaların serbestleştirilmesi süreci başlatıldı. Bu amaçla kota kısıtlamaları kaldırıldı. Gerekli altyapı çalışmaları tamamlandığında taşımalara ilişkin bilgiler elektronik ortamda teati edilecek.

     Ayrıca, Türkiye-Kazakistan KUKK toplantısı ile yıllar sonra kota artışı sağlandı ve ikili belge sayısı 8 binden 10 bine; transit belge sayısı 2 binden 15 bine yükseltildi. Rusya ile yapılan görüşmeler sonucunda da 11 bin adet ikili, 20 bin adet transit, 4 bin 500 adet 3. ülke olmak üzere toplam 35 bin 500 ilave geçiş belgesi temin edildi. Ayrıca, toplam geçiş belgesi kotası 16.500 iken 2023’ten itibaren toplam kotanın  61 bine yükseltilmesi sağlandı. Yapılan bu çalışmalar sonucunda 2022 yılının ilk 6 aylık döneminde kota artışı ile birlikte ilave geçiş belgesi sayısı 265 bine ulaştı. İlk 6 ayda, ülkemizden yapılan uluslararası taşıma sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artış göstererek 820 bin seferi aştı” değerlendirmesinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Kurtuluşun 100. yılı, kongre ile taçlanacak
» İnşaat maliyet endeksinde yıllık %107 artış
» EPDK’dan lisanssız üretime yeni düzenleme
» İnci Holding şirketlerinden Rhombus Energy Solutions, BorgWarner’e satıldı
» Haziranda işsizlik oranı %10,3
» EBSO, 12 Ekim’de seçime gidiyor
» “Tahsilat riski ihracatın önünü kapatıyor”
» Türk Telekom’dan yılın ilk yarısında 20 milyar 203 milyon TL’lik konsolide gelir
» Vakıf Katılım ve İZTO’dan işbirliği protokolü
» İzmir Kitap Fuarı kitapseverlerin yeni buluşma noktası olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni