• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye, tüp bebekte ‘Üs’ oluyor

13 Aralık 2018 Perşembe 07:00
12
14
16
18

 

Türkiye’ de 2017 yılında bir kısmı kamu bir kısmı özel merkez statüsünde 155 Tüp Bebek Merkezi’nde toplam 140 bin tüp bebek uygulaması yapıldı.

     Dünyada ilk tüp bebek Louise Brown bugün 40 yaşında. Geçtiğimiz 40 yılda tüp bebek yöntemi ile doğan bebek sayısı 6 milyona yaklaştı.  Türkiye’de ise ilk tüp bebek tedavisi ile doğum Ege Üniversitesi’nde 1988 yılında yapıldı. O günden bugüne sadece Ege Üniversitesi’nde 30 yılda 20 bini aşkın tüp bebek dünyaya geldi.

     Türkiye’de 2017 yılında bir kısmı kamu bir kısmı özel merkez statüsünde 155 Tüp Bebek Merkezi’nde toplam 140 bin tüp bebek uygulaması yapıldı. Doğurganlık çağındaki kadınlarımızın yaklaşık 1 milyonu bebek sahibi olmak için tedavi ihtiyacı duyuyor. Kamuoyunda tüp bebek tedavisi ile ilgili önyargıların azalması, açılan çok sayıda merkez, sivil toplum kuruluşlarının tüp bebek tedavisinin yaygınlaşmasına katkıları sayesinde her geçen yıl uygulama sayısı artıyor.

     Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin en çok duymak istediği cümle bu: “Evet, gebesiniz.” Kimi yıllarca bekliyor, kimi de daha ilk denemede hamile kalıyor. Denemelerine rağmen normal yollarla çocuklarını kucağına alamayan çiftlerin umudu tüp bebek merkezleri oluyor.

     Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ruhsatlı tüp bebek tedavi merkezlerinin sayısı 155.  Bunların dağılımına baktığımızda Sağlık Bakanlığı bünyesinde 14, üniversitelerde 36, özel hastanelerde 71, müstakil 30, tıp merkezi bünyesinde 4 olmak üzere toplam 155 merkez hizmet veriyor.

Süreç nasıl işliyor?
     Verilere göre kısırlık her 100 çiftten 15-20’sinde görülebiliyor. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler, önce tedavi merkezlerine başvuruyor. Bu merkezlerde, kadının rahim filmi erkeğin sperm tahlili gibi bazı araştırmalar yapılıyor. Biyokimyasal değerlendirme gibi rahimde bir problem olup olmadığına bakılıyor.

Diğer yöntemlerle sonuç alınamazsa başvuruluyor
     Tüp bebek tedavisini kamu hastanelerinde yaptırmak isteyenlerin bazı süreçlerden geçmesi gerekiyor. Tüp bebekten önce aşılama ve diğer tedaviler uygulanıyor. Son 3 yılda diğer yöntemlerle başarı sağlanamazsa, tüp bebek tedavisine geçiliyor. Önceki radikal tedavilerle, ameliyatlarla ve ilaçlarla gebe kalınamadığının belgelenmesi için bir sağlık kurulu raporu gerekiyor.

Tüp bebek tedavisinde ücretlendirme nasıl yapılıyor?
     Çiftlerin daha önce çocuğunun olmaması, 23 yaşından küçük ve 39 yaşından büyük olmaması, ayrıca en az 5 yıldır Genel Sağlık Sigortası bulunması ya da 900 gün prim gün sayısı olması aranan diğer şartlar. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), tüp bebek tedavisini 3 denemeye kadar belli oranda karşılıyor. İlk denemenin yüzde 70’i, ikinci denemenin yüzde 75’i, üçüncü denemenin de yüzde 80’i SGK tarafından ödeniyor. Kalan kısım ise çiftler tarafından hastaneye ödeniyor. Tüp bebek tedavisinin maliyeti yaklaşık 7-8 bin TL. SGK desteğinden yararlananlar için ise bu maliyet düşüyor.

Çiftler tedavinin her aşamasında bilgilendiriliyor
     Tüp bebek tedavisi Türkiye’de çoğunlukla mikroenjeksiyon yöntemiyle gerçekleştiriliyor. Annenin yumurtası ve babadan alınan sperm birleştiriliyor. Hastalar önce yumurtalık olgunluklarına göre değerlendiriliyorlar, eğer yeterli olduğu anlaşılmışsa bir yumurtaya bir sperm olacak şekilde projeksiyon işlemiyle işlem yapılıyor.
     Hastalar, işlemin her aşamasında bilgilendiriliyor. İlk günden itibaren kaç yumurtanın toplandığı, ne kadarının olgunlaştığı, kaç tane döllenen yumurtanın olduğu, ne kadarının hangi kalite olduğu mutlaka hastalara detaylı olarak anlatılıyor.
     Ülkemiz tüp bebek çalışmaları açısından oldukça başarılı. Dünyada uygulanan tüm yeni teknolojik yöntemler kısa süre içinde güvenilirliği test edildikten sonra ülkemizde de uygulanmakta. Ülkemizde uluslararası katılımlı toplantılar yapılmakta. Bu embriyologların da kendilerini geliştirmeleri açısından bir fırsat olarak yorumlanıyor.

Başarı oranlarına laboratuvar etkisi
Tüp bebek uygulamalarındaki en önemli aşamalardan birisi laboratuvar aşaması… İlk denemede yüzde 45 oranında canlı doğum meydana geliyor. Tüp bebekte başarı ya da başarısızlık uygulamalarının yüzde 80’inin laboratuvarlara bağlı olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de 35 yaş altında ve ilk kez embriyo transferiyle yüzde 65 oranında gebelik elde ediliyor. 
     Türkiye’nin son dönemde bu alanda adından başarı ile söz ettirmesi, beraberinde yakın coğrafyada tedavi görmek isteyen aileler için de umut ışığı oluyor. Türk cumhuriyetleri başta olmak üzere komşu ülkelerden tüp bebek tedavisi için ülkemizi tercih eden aile sayısı her geçen gün artıyor. Kanaat önderleri, bu alandaki çalışmaların doğru planlanması ve organize edilmesi halinde sağlık turizminde önemli bir başlık olacağında da birleşiyorlar. Ana hatlarıyla aktardığımız Türkiye’nin bu alandaki başarısının diğer yönlerini konunun uzman isimleriyle birlikte Ticaret Gazetesi  için ele aldık.

Sürecek...

 


+ Benzer Haberler
» Tüp bebek tedavisi ekonomik daralmaya takılacak
» Tüp bebek stresine doğal çözüm
» Dünyada ve Türkiye’de tüp bebek uygulamaları: Geçmiş, günümüz, gelecek
» “İzmir tüp bebek tedavisinde cazibe merkezi olmaya aday”
» Gurur Polat: Bebek sahibi olmak artık daha kolay


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni