• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye organik tarımı ‘HappyVillage’ ile tanıyor

27 Kasım 2021 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Türkiye organik tarımı
‘HappyVillage’ ile tanıyor


   ► HappyVillage köylerine hiçbir şekilde kimyasal ilaç girmediğinden dolayı organik ürün elde etmede sorun yaşanmadığını söyleyen Işık, ayrıca bu köylere sağladıkları teknik bilgi ve ekipman desteği ile verimlilik elde edildiğini belirtti.

           KÜBRA TOPAL      
     Türkiye’de kendi sertifikası ile organik ürün üretip, tüketiciye sunan Işık Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, 1990 yılında organik tarıma başladı. Işık Tarım hayata geçirdiği ‘HappyVillage’ Projesi ile Türkiye’nin değişik yörelerine yayılmış 4 bin 250 çiftçi ailesinin ürettiği organik meyveleri, 3 fabrikasında yüzde 81’i kadın çalışan olmak üzere bin 500 çalışanıyla işliyor. Oluşturdukları HappyVillage köylerine hiçbir şekilde kimyasal ilaç girmediğinden dolayı organik ürün elde etmede sorun yaşanmadığını belirten Işık Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Işık, “Ayrıca bu köylere sağladığımız teknik bilgi ve ekipman desteği ile verimliliği yakaladık” dedi.

     HappyVillage Projesi’nin ortaya çıkış sürecini anlatan Işık, “Ülkemizde miras yoluyla arazi bölünmesi, küçük parsellerde üretim yapmanın verimsizliği ve çok parçalı sahiplik yüzünden, organik tarım yapmayan komşulardan gelebilecek bulaşma riski oldu. Bu riski çözmek için ziraat mühendisi ve satın alımcılarımız bir araya gelerek HappyVillage Projesi’ni oluşturdu. Proje kapsamında, organik üretim yapmak için tespit ettiğimiz bölgede yer alan köylere giderek, yoğun bir eğitim-tanıtım faaliyeti ile şirketimizi ve organik tarımı tanıttık. Hedef alanı büyük tutarak, o köyde yer alan tüm araziyi organik tarım yapılabilir alan olarak belirleyip, bulaşma riskini ortadan kaldırdık” diye konuştu.  

“180 HAPPYVİLLAGE KÖYÜ KURDUK”
     Projenin büyüyerek 180 HappyVillage Köyü’ne ve 4 bin 250 HappyVillage çiftçi ailesine ulaştığını belirten Işık,“Bu aşamada bulaşma riski çözüldü ve verimli üretim başladı. Aynı zamanda da ailemiz büyümüş oldu. Artık üretim tesislerimizin ihtiyacı olan girdileri, HappyVillageProje’si kapsamında organik olarak üretebiliyorduk. HappyVillage artık Turquality programına dahil olduğumuz markamız oldu. HappyVillage Projesini, tüm çalışanlarımız ve paydaşlarımız ortak katılımlarıyla, fedakârca yürüttü” ifadelerini kullandı.

     Çiftçilere proje sürecinde eğitim verdiklerinden bahseden Işık, “Eğitimden sonra sıra çiftçilerimizin hasat zamanı çalıştırdıkları ürün toplama işçilerine geldi. Bu işçilerin çok zor koşullarda barındıklarını gören arkadaşlarımız bir proje geliştirdiler. Köylerimizde, taşımalı bölge okulu uygulamasından sonra boş kalan köy okullarının tamirat ve tadilatını yaparak, işçi evleri haline getirdik. Artık ailemiz biraz daha büyüdü. Büyüyen ailenin sorunları büyüse de, ekibimizin sorun çözmedeki başarıları, olumlu tecrübe olarak ekibimizi motive eden ana faktör oldu” diye konuştu.

“MAKİNE VE EKİPMAN MODERNİZASYONU YATIRIMLARINA DEVAM EDİYORUZ”
     3 fabrikanın kapasitelerini arttırmaya yönelik makine ve ekipman modernizasyonu yatırımlarına devam ettiklerini dile getiren Işık, “Modernizasyon odaklı yeni makine ve teçhizat alımlarımız sürekli oluyor. Bir gıda üreticisi olmamızın verdiği, hijyen bilinci ile önlemlerimizi arttırarak, pandemi sürecinde üretimimizin aksamadan devam etmesini sağladık. Aldığımız önlemleri, TSE Güvenli Üretim Belgesi alarak test ettik” dedi.


+ Benzer Haberler
» İmalathaneler Mimar Kemalettin’den taşınacak
» “Altın yeniden 1000 TL olacak”
» “İlaç yokluğunun sebebi ‘kur’ kaynaklı”
» UPK’dan üretim sorununa çözüm önerisi
» Ülke geneli OSB’lerde 72 saatlik elektrik kesintisi
» Dönüşemeyen gemiler tarih olacak
» Pandemi ‘promosyon’ alışkanlıklarını değiştirdi
» Mermerciler müşteriye fiyat veremiyor
» İnşaat sektöründe bitmiş konut sıkıntısı
» Salep değil nişasta içiyoruz!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni