• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye ihracat odaklı büyümeye devam edecek”

05 Ocak 2022 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

“Türkiye ihracat odaklı büyümeye
devam edecek”


           HABER MERKEZİ      
     Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği  (MÜSİAD), Genişletilmiş Başkanlık toplantısını Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin katılımı ile gerçekleştirdi. Toplandıda konuşan Nebati, yeni yatırım ve açılımlarla ihracat hedefine ulaşılacağının açık olduğunu belirterek, “Türkiye ihracat eksenli politikasına devam edecek. Salgına ve kapanmaya rağmen 29 milyon turist ile yüksek gelir elde ettik, bu yıl bunu da aşacağız. Cari işlemlerdeki iyileşme sürüyor. Bütçe disiplininden taviz vermemek koşuluyla yolumuza devam edeceğiz. 20 Aralık tarihi bir milattır. Türkiye ihracat odaklı büyümeye devam edecek.Katılım miktarı 91,5 milyar liraya ulaştı. Yakın pazarlarımızdaki çok farklı talepleri karşılayabilecek büyük bir üs olduğumuzu unutmayın” dedi.

“HERKESİN HESABINI YAPABİLDİĞİ BİR DÖNEM OLACAK”
     Türkiye’nin 2021 yılında ihracatta tarihi bir rekor kırdığını aktaran Nebati, “İhracat geçen yıl  225 milyar dolara ulaştı. Ayda 20 milyar dolar ve üzerinde ihracatla yolumuza devam ediyoruz. Yeni ekonomik model, düşük cari açıktan bu yıldan itibaren cari fazla ve büyümeye devam edecek. İhracat artarken içerideki üretim artacak, sanayi gelişecek ve bu yıl tarihi rekorların kırıldığı yeni ekonomik modelin tamamen uygulanabilir olduğu ve bu yılın daha öngörülebilir iistikrarlı  Türkiye’nin kazanımlarının en yüksek olduğu yıllardan birisi olacak. Ülkenin  dinamiklerine uygun bir şekilde maliye ve para politikalarını birlikte yürüterek her türlü tedbiri alarak yolumuza devam edeceğiz. Kazancını bereketli helal yollardan ve üretimlerden geçirenlerin dilimizi çok iyi anlayacağı dönemdeyiz. Bu dönem herkesin kazandığı, önünü gören hesabını kitabını yapabilen bir dönem olacak” diye konuştu

“KARAMSAR TABLO VE DÖVİZ ÜZERİNDEKİ KÖPÜK TERSE ÇEVRİLDİ”
     Meclis’te yasal düzenlemelerle ilgili çalışmaların başladığını dile getiren Nebati, “Meclisimiz çalışmaları bitirdiğinde Cumhurbaşkanının ifade ettiği tüm alanlarda adımlar atılmış olacak. Bize bir kalem yeter diyenlere bireysel yatırımcıların tekrar algı operasyonlarıyla zarar görmesini engelleyecek, TL’yi güçlendirecek  enstürmanlarımızın tamamını sunduk. Kolaylaştırıcı tedbirlerimizi aldık. Bundan sonra yapılacak şey ekonomi politikalarını dikkatli şekilde takip etme, elimizdeki enstürmanları kendimize uygun bir şekilde kullanmak. 20 Aralık öncesi oluşturulmuş karamsar tablo ve döviz üzerindeki köpük terse çevrildi.Yeni Türkiye Ekonomi Modelinde bir; ilk etap finansal istikrarı güçlendirici adımları atıyoruz. Kur artışı tartışılır olmaktan çıktı. Kur korumalı mevduat ürününü en çok benimseyen bir sonuç almış olduk. Serbest piyasa koşulları altında döviz kurları dengeye kavuştu. Artık bir gündem maddemizi gündemimizden çıkarıyoruz. Kur korumalı TL mevduat hesabı her gün güncelleniyor. Vatandaşımız kendisini koruyor kazancını artırıyor. Dün itibariyle 91,5 milyar liraya ulaşan bir hacme geldik. Sadece bir enstürmandaki bir adımımız bile Türkiye’nin köpüklerle algı operasyonlarıyla nasıl karşı karşıya kaldığının önemli göstergesidir” açıklamasında bulundu.

“ENFLASYONLA MÜCADELE EDECEĞİZ”
     Enflasyonla mücadele etme noktasında adım atacaklarını aktaran Nebati, “Fiyat İstikrar Komitesinde, ilgili bakanlar ve ilgili kuruluşlarla  ayrıntılı bir şekilde toplantı yaptık. Çünkü aralık ayının yüksek enflasyonu üzerimizde kambur olarak duruyor. Dünyada enflasyon artık bir gerçek. Türkiye’deki enflasyonu sadece Türkiye’de varmış gibi algılamak ve ona göre planlamak da doğru değil. Dünyadan özellikle enerji fiyatları ile ithal ettiğimiz enflasyonla mücadele edeceğiz. Emtia’daki yüksek fiyatlar, taşıma maliyetindeki ve kendi içerimizdeki kur baskısından ve kurdaki ataklardan kaynaklanan yüksek fiyatlarla mücadele edeceğiz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Referans oran şubatta %1,25 olarak uygulanacak
» Sanayideki istihdam 2021’de 3,6 milyona yükseldi
» Türkiye genelinde, toplam 58 bin 576 adet konut satıldı
» Panelsan halka arz oluyor
» “Değişmeyen tek şey değişim”
» Sektörün fuarı; “Marble İzmir”
» Erkunt Traktör kendi motorunu üretiyor
» TUYAD Sektör İstişare Toplantısı gerçekleştirildi
» Şahinbey Belediyesi marangoz atölyesi malzemesi satın alacak
» Türk oyun girişim ekosistemi yatırımcıların gözdesi olmaya devam ediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.01.2022
  Ticaret 28.01.2022
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni