• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye genelinde, toplam 58 bin 576 adet konut satıldı

29 Ocak 2022 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Türkiye genelinde,
toplam 58 bin 576 adet konut satıldı


   ► İstanbul’daki yabancı yatırımlarında Esenyurt, Beylikdüzü ve Başakşehir ilk üçte yer aldı

           HABER MERKEZİ      
     EVA Gayrimenkul Değerleme, son iki yılda yabancı yatırımcıların Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul yatırımlarını ilk 10 ülke bazında ve en fazla tercih edilen ilk 10 ili temel alarak masaya yatırdı. Türkiye’de gerçekleştirilen yabancı yatırımlarını toplam edinim adedi ve tüm işlemler bazında değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme, yatırımların 2021 yılında 2020 yılına göre edinim adedi bazında  %65 arttığını ortaya koydu.  Tüm gayrimenkul cinsinden en çok tercih edilen illerde toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında 2021 yılı itibariyle yabancıların gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih ettiği iller arasında Bursa, Antalya ve Sakarya ilk üçte yer aldı. İstanbul’daki gayrimenkul edinimlerinde yabancılar tarafından adet bazında en çok tercih edilen ilçeler ise sırasıyla Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir oldu.

     Yabancı yatırımcıların 2021 ve 2020 itibariyle Türkiye’de gerçekleştirdikleri tüm gayrimenkul cinsinden alımları mercek altına alan EVA Gayrimenkul Değerleme, alan bazında 2021 yılı itibariyle 2020 yılına kıyasla %46, işlem sayısında ise %65 artış olduğunu belirledi.
     EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancı yatırımcıların 2020 ve 2021 yılı Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarını inceledi. Tapu yabancı işler daire başkanlığı verilerine göre; 2020 yılında toplam 5 milyon 988 bin 203 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2021 yılında yüzde 46 artarak 8 milyon 755 bin 786 metrekare oldu.

TÜRKİYE GENELİNDE, TOPLAM 58 BİN 576 ADET KONUT SATILDI
     Konut satışı özelinde TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; adet bazında, 2021 yılı toplam itibariyle Türkiye genelinde, toplam 58 bin 576 adet konut satıldı. Bu rakamla, 2020 yılının aynı dönemine göre 4.çeyrekte yüzde 44,04 bir artış görüldü. Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2020 yılı itibariyle yüzde 2,7 iken bu oran 2021 yılında yüzde 3,9’a yükseldi.
     Başka bir açıdan bakıldığında tüm gayrimenkul türlerinde yabancıları edindiği mülk sayısı 68.168 adet. Konut bu toplam içinde %86’sını oluşturuyor. 2021 de bu rakamın 15.71 adedi de vatandaşlık için alındı.

GAYRİMENKULDE YÜZÖLÇÜMÜ BAZINDA KUVEYT, SATIŞ ADEDİ OLARAK İRAN İLK SIRADA
     2021 yılı itibariyle, yabancıların Türkiye genelindeki toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında tüm gayrimenkul yatırımları incelediğinde,  ilk sırada Kuveyt yer alıyor.  Bu kategoride bir önceki yılın birincisi Afganistan’ın yerini alan Kuveyt’i sırasıyla Almanya, ABD, Afganistan, Irak, Yemen, İran, Rusya Federasyonu, Kazakistan ve Azerbaycan takip ediyor.

İRAN İLK SIRADA
     2021 yılı itibariyle Türkiye genelinde yabancılara yapılan toplam gayrimenkul satış adetinde son 3 yılda olduğu gibi İran, Irak ve Rusya Federasyonu yine ilk sırayı aldı. Bu ülkeleri sıra ile Afganistan, Almanya, Kazakistan, Kuveyt, ABD, Azerbaycan ve Kuveyt takip etti. Tapu verilerine göre ABD son üç yıldır ilk defa ilk 10 alım listesine girdi.

GAYRİMENKUL YATIRIMINDA BURSA, ANTALYA VE SAKARYA İLK ÜÇTE
     Tüm gayrimenkul cinsinden en çok tercih edilen illerde toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında 2021 yılı itibariyle yabancıların gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih ettiği il yine Bursa olurken, Bursa ilini sırası ile Antalya, İstanbul, Sakarya, Muğla, Mersin, Yalova, Ankara, İzmir ve Samsun izledi.
     Tüm gayrimenkul cinsinden 2021 yılı itibariyle en çok tercih edilen illerde satış adeti bazında ise ilk sırayı İstanbul aldı. İstanbul ilini sırası ile Antalya, Ankara, Mersin, Yalova, Bursa, İzmir, Sakarya, Muğla ve Samsun izledi. Adet başına edinim verilerini incelediğimizde Bursa ve Antalya’da  ortalamada daha  büyük alanlara yatırımlar yapıldığını, en küçük alan yatırımının ise İzmir’de olduğunu görüyoruz.

YABANCI GAYRİMENKUL YATIRIMLARINDA KÖRFEZ ÜLKELERİNİN PAYI DEĞİŞMEDİ
     Yabancı gayrimenkul yatırımlarında önemli bir ağırlığa sahip olan Körfez ülkelerinin, 2020 yılında 500 bin 834 m² büyüklüğündeki tüm gayrimenkul cinsinde metrekare bazında yaptıkları yatırımlar 2021 yılı aynı döneminde yüzde 64,3 oranında artarak 822 bin 916 m²’ye çıkmıştır. Ayrıca, toplam yabancı yatırımlarının içinde Körfez ülkelerinin durumunu değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme, 2020 yılında metrekare bazında toplam yabancı yatırım içinde payı %8 olan Körfez ülkelerinin 2021 senenin aynı dönemindeki payının %9 a yükseldiğini ortaya koyuyor.
     Yabancı yatırımcıların 2020 ve 2021 yılında İstanbul’da gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarımda ise, Tapu Yabancı İşler Daire Başkanlığı verilerine göre; 2020 yılında 221 bin 471 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2021 yılında yüzde 100 artarak 443 bin 764 metrekare oldu.

İSTANBUL’DA İRAN YİNE BİRİNCİLİĞİ ALDI
     2021 yılı itibariyle, yabancıların toplam adet bazında İstanbul genelindeki tüm gayrimenkul yatırımlarında, ilk sırada İran yer alıyor. Toplam adet bazında İran’ı Irak, Afganistan, Çin, Yemen, Azerbaycan, Filistin, Ürdün, Mısır ve Libya takip ediyor. Libya’nın İstanbul’da gayrimenkul alımında ilk 10 sıralamaya son yıllarda ilk kez girdiği görülüyor.
     Konut satış adedi özelinde ise TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; adet bazında, 2021 yılında İstanbul genelinde, toplam 58 bin 576 adet konut satıldı. Bu rakamla, 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 43,5’lik bir artış görüldü. Tüm Türkiye’de yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2020 yılı itibariyle yüzde 2,72 iken bu oran 2021 yılında yüzde 3,93’e yükseldi.

İLÇE TERCİHLERİNDE İLK SIRALARDA YİNE ESENYURT, BEYLİKDÜZÜ, BAŞAKŞEHİR YER ALDI
     İstanbul’daki gayrimenkul edinimlerinde yabancılar tarafından adet bazında en çok tercih edilen ilçeler sırasıyla Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Kağıthane, Zeytinburnu ve Fatih ilçeleri ilk onda yer aldı.


+ Benzer Haberler
» Narlıdere Metrosu’nda işler tıkır tıkır yürüyor
» Karşıyaka’da farkındalık yürüyüşü
» Ege Üniversitesi 67 yaşında
» Turgutlu Belediyesi Sanayi Çarşısı dükkanları yaptıracak
» EYMSİB’nin sonraki hedefi Kanada ve İsrail
» “Sosyal Medya Depresyonu” yaygınlaşıyor
» Oda-Borsa takımı “iyilik” için koştu
» Gençlik kampı’nda eğlence ve spor bir aradaydı
» Pınar Çocuk Devam Sütü’nden çocukların eğitimine tam destek
» Başkan Soyer’den komşuya Terra Madre daveti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni