• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türk illüstratörler dünya ile rekabet edecek

07 Haziran 2019 Cuma 18:00
12
14
16
18

   ► Nurgül Şenefe, “İllüstratörler Platformu ile sanatçı adaylarını henüz öğrenci iken pazara hazırlamaya başlayacağız”

     Yakın zamanda kurulacak olan İllüstratörler Platformu, kendini illüstratör olarak tanımlayan her sanatçıya ve sanatçı adaylarına açık olması ile sektöre birçok katkı sağlayacak. ZNN Network Danışmanlık ve İçerik Ajansı ve Arpa Kitap Yayınevi’nin kurucusu Nurgül Şenefe, tamamlanmak üzere olan projesi ‘İllustratörler Platformu’ ile ilgili bilgiler verdi.
     Platformun kurulması ile birlikte sektörel teamüllerin netleşeceğini, yeni alanlara ve yeni sanatçılara kucak açılacak olduğunu, Türk illüstratörlerin yurt dışında pek çok mecrada toplu temsile sahip olabileceğini ifade eden Şenefe, Türkiye’de illüstrasyon sektörünün gelişimini değerlendirdi.
     Genç sanatçı adaylarının sektöre girmek istediğini ancak sektörün alt yapısının güçlü olmadığını, onları bekleyen pazarın acı gerçekleri girişlerine ya da doğru bir kariyer planlaması ile girişlerine engel olduğuna dikkat çeken Şenefe, platform olarak üniversitelerle iş birliği yaptıklarını ve henüz öğrenci iken sanatçı adaylarını pazara hazırlamaya başladıklarını söyledi.

Sizi tanıyabilir miyiz?
     Son 11 yılı aşkın süredir ana odağım kurucusu olduğum ZNN Network Danışmanlık ve İçerik Ajansı ve 2 yıl önce kurduğum Arpa Kitap Yayınevi. Bu sene ek olarak yayıncılık sektörünün ana çözüm ortağı olma noktasında altyapılarımız tamamlanmak üzere ve bu sene bizi çok heyecanlandıran yeni bir projemiz daha var; “ İllustratörler Platformu”
     Kişisel gelişime ve kişinin kendisine yaptığı yatırıma inanan biri olarak, şu sıralar kendim için üzerinden çalıştığım konu: ICF onaylı çocuk koçluğu sertifikamın devam ediyor, ünvanlı koçluk üzerinde uzun bir yolculuğa çıkmış bulunuyorum.

ZNN Network ne yapar?
     Çocuk gençlik, ebeveyn ve öğretmen kategorilerinden başta yayıncılık sektörüne ancak bu sektörle kısıtlı olmayan uzman olduğumuz kategorideki hedef kitle ile çalışan tüm reklam ajansı, firma, okul vb. kurumlara yayıncılık hizmetleri veriyoruz. Yurt dışından bir kitabın Türkçe yayın haklarının alınması, kuruma özel kurgulanmış, özgün yayın hazırlanması, bu yayınlar süreli, süresiz, promosyon, prestij, kampanya, markayı temsilen hediye yayınlar olabilir. Bize uzman yayın evi katalogunu güçlendirmek istediği için kitap arayışı ile gelir, biz dünyanın neresinde istediği tür varsa buluruz ya da Türkiye içeriğini özgün üretiriz, baskı dosyasına kadar tüm süreçleri yayın evi adına  biz yapar, yönetir, teslim ederiz.  Bu kapsamda hizmet özellikle satış kabiliyeti yüksek olan kuruluşlar için büyük avantaj sağlamakta, pazarda daha hızlı ve karlı işler yapabilmekteler.  Kurumlar tarafında ise misal, çocuklara bir oyun geliştirmiş firma bu içeriği daha güçlü ürünlerle çeşitlendirmek ve pazarda iyi satışını yapmak istiyor bizi buldu ve hedeflerini aktardı. Biz firmaya hedefleri doğrultusunda strateji geliştirme, ürün geliştirme, ürün ile beraber yayımlanacak kitapları kurgulama ve geliştirden baskıya kadarki tüm süreçlerini yönetiyoruz. Danışmanlık kabiliyetimiz ile de işin yönetsel ve pazarlama tarafında müşterimizi yalnız bırakmıyoruz.  

İllüstratörler Platformunun kuruluş sürecini sizden dinleyelim... Kurulma amacı nedir?
     Benim 2009’dan beri illüstratör sanatçılarımızla çok yapmak istediğim çalışmalar var. İçerik ajansı uluslararası illüstratör menajerliği ve temsili yapma kabiliyetimiz de var.  Yurt dışında gelişmiş pazarlarda imzası güçlü hemen hemen her illüstratörün ve yazarın bir menajeri vardır. Ayrıca yapılan eserler dünya pazarında rekabet edebilir nitelikte olması ve eserlerin doğru partnerlerle buluşması sayesinde sanatçı sadece kendi pazarında değil, dünya pazarında iş yapar. Bu iş modelini 2009 Türkiye’ye getirmek istemiştim. Sonra 2015’lerde tekrar bir gündeme almıştım. Türkiye’nin mevcut pazar durumunu daha iyi idrak ederek bu iş modeli ile çok butik bir yapı oluşturulabilir, ancak beni heyecanlandıran vizyonumu beslemeyeceğini kabullenerek tekrar rafa kaldırdım. O günden beri nasıl biz de yurt dışında çok güzel ve verimli olan bu pazarı Türkiye’de bir örneğini geliştirebilir, illüstratörlerin önünü açabilir ve dünya sanatçıları haline de getirebiliriz diye uzun yıllardır araştırıyor, düşünüyorum.

“Bağımsız bir topluluk inşasına karar verdik”
     Hali hazırda profesyonel çizimle yaşamını idam ettiren değerli sanatçı dostlarımla da ara ara bir araya gelip bu konunun görüş alışverişini yapıyoruz.  Yurt dışındaki gibi bir özel hizmetlerle menajerlik yerine, daha özgür yapıda platform bağımsız bir topluluk inşasına karar verdik. Böylece herkese açık, ulaşılabilir, herkesin eşit yararlanabildiği ve sektöre katma değer yaratan bir yapı inşa edebileceğimize inanıyoruz.
     Nihayet bu sene hayata geçirdiğimiz İllüstratörler Platformu ile hayalimdeki yapıyı inşa etme şansımın olacağına inanıyorum. Yola çıkmadan önce bu fikrimi çok toplantılarla değerli çizer dostlarımla görüştüm, son aylarda üniversite üniversite geziyor söyleşi yapıyoruz ve  GSF Dekan, Dekan Yardımcısı, Bölüm Başkanı, Başkan Yardımcıları ve değerli hocalarımızda niyetimizi, sektöre nasıl bir katma değer inşa edeceğimizin prensipleri ve yol haritasını paylaştık hepsinin desteğini arkamıza aldık, tek başına biz bunu düşündük olur demedik, sektörel ortak bir kara oluşturduk gibi oldu aslında ve platform olarak yola çıktık.

“Pazardaki tüm gri alanlar netleşecek”
     Geldiğimiz nokta şudur,kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz platform; kendini illüstratör olarak tanımlayan her sanatçıya ve sanatçı adaylarına açıktır. Yakın tarihte resmi lansman yapılacak ve platformun bir üyesi olmanın ne kadar değerli ve önemli olduğunu tüm detayı ile orada paylaşıyor olacağız. Platformun sektöre ve sanatçıya en temel faydalarına gelirsek; birincisi, sektörel teamüller netleşecek, yani hangi projeyi hangi sözleşme koşulları ile hangi ödeme şartları ile hangi bütçeye yapılması genel kabuldür noktasında pazardaki tüm gri alanlar netleşecek. Bu hem işi veren hem de işi yapan tarafta büyük bir rahatlamaya ve daha rahat iş yapma ortamına olanak sağlayacak.
     İkincisi, ülkemizde illüstrasyonun kullanım alanları çok dar ve belli bir sanatçı çemberinde devam ediyor. Yeni alanlara ve yeni sanatçılara kucak açmak, var olan alanları ve sanatçıları daha da güçlü kılmak için Pazar yapısında gerekli alt yapı ve dinamikler yok. Biz platform ile bunu sağlayacağız Üçüncüsü, Türk illüstratörlerimizden yurt dışına proje yapan çok değerli sanatçılarımız az sayıda da olsa var.  Türkiye yurt dışında pek çok mecrada toplu temsile sahip değil. Dünyada kritik sektörlerde Türkiye illüstratörleri ile güçlü bir var oluş sergileyemiyor, henüz! Platform olarak bunu başaracağımıza inanıyorum.  

Türkiye’de ne zamandır illüstrasyon alanında çalışmalar daha yaygın? Gençlerin bu sektöre girmek için talepleri nasıl?
     İllüstrasyon denince hala konuyla ilgili kişiler dışında sokağa çıkıp sokak röportaji yapsanız illüstrasyonun ne olduğunu aktarmakta zorlanacaklardır.  Uzmanlar arasında da illüstrasyonla resim arasındaki ince ayrım da görüşülen hassas konular arasında. Yani Türkiye’de illüstrasyon son yıllarda daha çok gündelik yaşamda da artık biraz konuşulmaya başlandı. Yıllar önce reklam ajanslarında illüstrasyon yoğun kullanılmaktaydı  ancak  teknolojinin gelişmesiyle grafik tasarımda yapılabilenlerle dengeler değişti. Bazı sanatçılarımız için  dezavantaj yaratan bu dengelerde ki değişim ben inanıyorum şu dönem tekrar yükselişe geçiyor. Ayrıca illüstrasyonun kullanım alanları da sadece reklam ajansları değil, tekstil, kırtasiye, porselen, film sektörü, yayıncılık sektörü gibi daha pek çok alan ve sektörde önemli yere sahip. Platform olarak pek çok dernek, birlik ile iş birliği içerine giriyoruz. Bu alanda gerekli iş geliştirme ve vizyon etkinlik/panelleri yapıyor olacağız.

“Sektörün alt yapısı henüz güçlü değil”
     Genç sanatçı adayları bu sektöre girmek istiyor aslında ancak onları bekleyen sektörün alt yapısının güçlü olmaması, onları bekleyen pazarın acı gerçekleri girişlerine ya da doğru bir kariyer planlaması ile girişlerine maalesef ya engel oluyor ya da yıpratıcı ortam yaratıyor. Girişler o sebeple daha mütevazi. Biz platform olarak bu sebeple üniversitelerle iş birliği yaptık ve henüz öğrenci iken sanatçı adaylarını pazara hazırlamaya oradan başlıyoruz.  
     Sektörde yer alanlar, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan profesyoneller midir? Yoksa bazı sektörlerde olduğu gibi sadece yetenek ve kişisel çalışmaları

ile sektörün önde gelen illüstratörleri var mı?
     Daha eskiden yetenek ve kişisel çalışmaları ile var olanların sayısı daha ön planda iken, günümüzde her sektörde olduğu gibi üniversite mezunu, ilgili bölümünden mezun sanatçılar çoğunlukta. Dünya çapında önemli imzaya sahip çok değerli sanatçılarımız da var. Yurt dışında ikamet eden ve çok önemli kuruluşlarda çalışan çok başarılı projelere imzasını atan sanatçılarımız da var. Biz platform olarak hem çok güçlü hem de henüz aday tüm sanatçıları bir araya getiren kocaman bir aile olmak ve kendi ekosistemini yaratarak hem sanatçısına hem de ekonomisini sağladığı, sanatını icra ettiği pazarda profesyonel ve sürdürülebilir yapıyı inşa etmek istiyoruz.

Türkiye’de üniversitelerde açılan ilgili bölümler ve verilen eğitimler sektöre katkı sağlıyor mu?
     Üniversitelerin GSF’de İllüstrasyon özeline bir bölüm yok. Aslında ihtiyaç var mı bu da tartışılır. GSF okuduğu bölümde illüstrasyon dersleri alan öğrenci kendi yolunu illüstrasyon alanında çizme kararı aldığında değerli hocalarımız öncülüğünde kendilerini yetiştirme şansları aslında var. Temeli aldıktan sonra mezuniyet sonrası pazarın kendisi bu konuda yeterli mi? Kişinin kendisini bu alanda kariyer planlamasını yapmasını sağlayacak yetkinliğe yeterliliğe sahip mi? Bence pek alanda değil. Bu sebeple platform ticari bir hedeften öte, sektörel bir katma değer yaratarak sanatçısına ve pazara destek olacak bir misyon ile oluştu.

Sektörün sorunları ve çözüm önerileriniz nelerdir?
     Sektörle ilgili  sorunlardan bahsedecek olursak, öncelikle illüstratörler arasında birlik beraberlik gerekiyor. Sanatçıların tahsilat konusunda ciddi problemleri var. Yine aynı şekilde tahsilatla beraber sözleşme koşulları da ciddi problemler arasında. İllüstarasyonun hayatımızda ki yerinin ve öneminin algısı çok fazla yok. Tüm bu sektörel sorunlara çözüm olabileceğimizi bildiğimiz için İllüstratörler Platformu’nu kurduk. Elbette tüm sanatçılarımızın platforma katılımı, üniversitelemizin ve belli başlı meslek kuruluşu, birlik ve derneklerin bizlerle yapacağı iş birliği ile kulağa iddialı gelen ancak biz yapılabileceğine inandığımız bir oluşum İllüstratörler Platformu.


+ Benzer Haberler
» Kooperatif marketlerinde kademeli indirim kaosu
» Tekstil ihracatında resesyon kaygısı
» Sağlık Sistemi’ndeki kaos ‘özel’deki harcamaları arttırdı
» Kuyumculara ayar ve patent uyarısı
» Ayakkabı boyasına bir yılda %700 zam
» Zeytinde ‘Var-Yok Yılı’ makası azaldı
» Dağıtmalık değil, ‘tadımlık’ aşure
» Otomobil satışında ‘6 ay kısıtlaması’nın taslağı hazır
» Konut sorununun çözümü enflasyonun düşmesinde
» İlaç zammı eczacının kârını eritiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni