• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Turizmciler 2022’den umutlu

03 Aralık 2021 Cuma 13:00
12
14
16
18

Turizmciler 2022’den umutlu


   ► Pandemide turizm sektörünün olumsuz etkilendiğini belirten firma temsilcileri bu süreyi yatırım yaparak değerlendirdiklerini dile getirdiler

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Travel Turkey İzmir 15’inci Uluslararası Turizm Fuar ve Kongresi, dünyanın turizm trendlerini bir araya getirdi. Ulusal ve uluslararası turizm bileşenlerini bir araya getiren fuarda Türkiye’nin tarihi ve kültürel değerleri öne çıkarılırken turizmin de yol haritası çizildi. Pandemide uçuşların kısıtlanması nedeniyle turizm sektörünün etkilendiğini belirten firma temsilcileri bu süreyi yatırım yaparak değerlendirdiklerini söylediler. Firma temsilcileri, 2022 yılı için beklentilerinin yüksek olduğunu ifade ettiler.


“PANDEMİDE TEKNE KİRALAMAYA TALEP ARTTI”
     Marmaris merkezli bir yat firması olan Sanda Yatchting, 1994 yılından beri misafirlerine mavi yolculuk hizmeti sunuyor. Özel olarak gulet turizmi de yaptıklarını belirten Sanda Yatchting Satış Müdürü Kamil Hınık, “Firmamızın 5 tane teknesi var. Fethiye ve Bodrum’da da şubelerimiz var. Yat turizmi kendi içinde ikiye ayrılıyor. Bir grup personelsiz çıplak tekne denilen sektör. Biz personelli tekne kiralıyoruz. Teknelerimizde misafirler, kaptan, iki tane gemici ve aşçı bulunuyor. Yedikleri yemekler, kabinlerin temizliği her türlü servisi biz sağlıyoruz. Pandemiden önce yüzde 95 yabancı misafirlerle çalışıyorduk. Pandemiyle birlikte uçuşlar iptal olunca aileler kalabalığa karışmak istemedikleri için tekne kiralamaya talep arttı. Pandemide teknelerimizin neredeyse tamamı doluydu. Pandemide yüzde 95 Türk misafir vardı. Bizde pandemide yatırım yaptık. Pandemiden önce 2 teknemiz vardı, şimdi 5 teknemiz var. 2022 için bir tekne daha almayı planlıyoruz” diye konuştu.

“REZERVASYONLARI %90’A ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ”
     Almanya ve ABD’nin firma için önemli pazarlar olduğunu dile getiren Hınık, Onun dışında ağırlıklı olarak İngiltere, Fransa, İspanya, Portekiz, İtalya, Yunanistan ve Kuzey Avrupa ülkeleri, Hollanda, Belçika, İsveç, Norveç ve Finlandiya’ dan misafir ağırlıyoruz. Orta Doğu ve İsrail çok büyük bir pazar. Lübnan, Ürdün, Filistin, Kuzey Afrika ülkeleri, Tunus, Fas ve Cezayir’den de talepler var. Şu an yeni pazarlar kazanıyoruz. İnsanlar otelden farklı bir destinasyon istiyorlar. Önümüzdeki yıl için güzel talepler var. Şu anda 50 haftanın üzerinde rezervasyonumuz var. Doluluk yüzde 20’ye denk geliyor. Hedefimiz 2022’de doluluğu yüzde 90’a çıkarmak. Türkiye’deki yat turizmi çok önemli. Çok güzel bir potansiyel var. Çok güzel koylarımız var. Bu kültürün oturması gerekiyor” ifadelerini kullandı.


“TURİZM OLARAK FARKLI DESTİNASYONLAR BULMAYI ÖĞRENMELİYİZ”
     Novaportum Travel, Arke Group yapısı altında iki yıldır tur hizmeti veren bir firma. Pandeminin tam başında kurulduklarını belirten Novaportum Travel Kurucu Ortağı Bilge Mencük, “Bunu talihsizlik olarak görmedik. Turistsiz gecen süreyi her gün kendimiz geliştirmeye adadık. Ofisimiz Kuşadası’nda. Tüm Türkiye’ye kültür turları yapıyoruz. Yoğunluk olarak Amerika ve Latin Amerika’dan, Meksika, Kolombiya ve Arjantin’den gelen misafirlerimiz oluyor. Onların tüm tur ve transfer işlerini burada karşılıyoruz. Mutlu ve ülkemizi tanımış bir şekilde buradan ayrılmalarını sağlıyoruz. Misafirlerin Ulaşımını, transferlerini, kalacak yer ve yedikleri yemeklere kadar sağlamaya çalışıyoruz” ifadelerinde bulundu.
     Geçen yaz yeni gruplar ağırladıklarını belirten Mencük, “Kuşadası, Pamukkale çevresi, İstanbul, Kapadokya gibi farklı noktalara turlarımız var ancak biz Doğu konusunda profesyoneliz. Çok emek verdik ve araştırma yaptık. Dini turlar söz konusu olduğunda Doğu Anadolu çok önemli. Çünkü Hristiyanlık dininin yayılmaya başladığı ve geliştiği yer Doğu Anadolu. Mardin, Urfa bölgesinde Nusaybin’i ve önemli kiliselerin olduğu yerleri de içine katarak turlar yapıyoruz. Doğu turizmini yabancılara anlatmak ve alıştırmak adına gruplarımız gelmeye başladı.2022 beklentimiz çok fazla. Genç acentacılar, rehberlerle sektörde güzel bir canlılık ve yenilik var. Turizmciler olarak artık dijital ortamları çok daha iyi kullanıyoruz. Turizm olarak farklı destinasyonlar bulmayı öğrenmeliyiz” diye ifade etti.


“SPESİFİK DESTİNASYONLARA TUR PLANLARIMIZ VAR”
     A Grubu bir seyahat acentası olan Red & More Events, 2019 yılından beri hizmet veriyor. Ağırlıklı olarak kongre turizmi yaptıklarını belirten Red & More Events Firma Kurucu Müdürü Onur Türkay, “Misafirlere uçak bileti, otel rezervasyonları, hava limanı transferleri, yiyecek içecek organizasyonları, davetler ve toplantılarla tüm hizmetleri veriyoruz. Bazı kurumsal firmalarla beyaz yakalara eğitim ve motivasyon toplantıları, sadece uçak bileti kesme hizmeti verdiğimiz kurumsal firmalar var. Bu portföyde başlayıp yavaş yavaş seyahat acentacılığının diğer kapsamı içeresindeki hizmetlere de yönelme planlarımız var. Bunların içinde özellikle hizmet verdiğimiz firmalar ve ağırlığı tıp olarak kongre turizmindeki misafirlerimize yönelik kapalı butik, yurt içi ve yurt dışı tur organizasyonları yanında spesifik destinasyonlara tadım turları ve kültürel turlar yapma gibi planlarımız var” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DEKİ HER YERDEN URLA’DAKİ BAĞ EVLERİNE İLGİ VAR”
     Gezi turizmi için de çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Türkay, “Pandemiden sonra turizm ürünlerinde kapsam değişikliği oldu. İnsanlar büyük toplulukların olduğu organizasyonlardan ziyade biraz daha küçük gruplarda seyahat istiyor. Bu da bizi daha butik turlara itti. Bu alanda bağcılık çalışmalarını önemsiyorum. Türkiye’deki her yerden Urla’daki bağ evlerine ilgi var. Bunla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Urla, bir marka olma yolunda Çeşme ve Alaçatı’ya yaklaştı “ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» İmalathaneler Mimar Kemalettin’den taşınacak
» “Altın yeniden 1000 TL olacak”
» “İlaç yokluğunun sebebi ‘kur’ kaynaklı”
» UPK’dan üretim sorununa çözüm önerisi
» Ülke geneli OSB’lerde 72 saatlik elektrik kesintisi
» Dönüşemeyen gemiler tarih olacak
» Pandemi ‘promosyon’ alışkanlıklarını değiştirdi
» Mermerciler müşteriye fiyat veremiyor
» İnşaat sektöründe bitmiş konut sıkıntısı
» Salep değil nişasta içiyoruz!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni