• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TOSBİ’nin ayrıcalığını yaşayın

31 Temmuz 2018 Salı 07:00
12
14
16
18

   ► TOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kosat Gürler, “Katılımcılarımızın işlerini geliştirmelerine, sorunlarının çözümlenmesine ve tanıtımlarına katkıda bulunarak, Türkiye ve dünyadaki OSB’ler ile işbirliği içinde olmayı hedefliyoruz” dedi.

     61 tesisin sanayi faaliyetlerini sürdürdüğü, 3 bin kişiye istihdam sağlayan Tire Organize Sanayi Bölgesi (TOSBİ) cam, plastik, seramik ve çelik sanayine hammadde üreten bir bölgenin merkezinde ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. TOSBİ’yi çevreye duyarlı, verdiği hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini sürekli arttıran, sanayici sorunlarına çözüm üreten dünyaca tanınan, üretim, ihracat, teknoloji ve istihdam merkezi olmayı hedefleyen bir bölge olarak tanımlayan Tire Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Kosat Gürler sorularımızı yanıtladı.

Tire Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgi verir misiniz?
     Tire Organize Sanayi Bölgesi 1993 yılında faaliyetlerine başladı. 1993 ile 1998 yılları arasında altyapı proje, planlama ve kamulaştırma işlemlerini tamamlayan TOSBİ Müteşebbis Heyeti, 1998 yılı içinde altyapı ve parsel düzenleme inşaatı işlerine başladı. TOSBİ, A ve B Bölgesi olarak 2 bölgeye ayrılmıştır. Öncelikli olarak A Bölgesi’nin altyapı ve parsel düzenleme işlerinin bitirilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda A Bölgesindeki parsel düzenleme işlerinin tamamı bitirilmiş ve sanayici tarafından yapılacak yatırımlara hazır hale getirmiştir. Kullanılabilir nitelikteki sanayi alanının yüzde 35’inde üretim, inşaat ve montaj faaliyetleri devam etmektedir. Yeşil alan, teknik-sosyal hizmet alanları ve yollarla birlikte, OSB toplam 406 hektar alana sahiptir. TOSBİ içinde yaklaşık 61 tesis sanayi faaliyetlerini sürdürmektedir. Sanayi bölgemiz içinde tekstil, gıda, elektrik, çimento, inşaat, makine, otomotiv, mobilya gibi birçok sektörden firma faaliyet göstermektedir. Ulaşım açısından çok rahat bölgede yer almaktayız. Tire ilçesine 4 km, İzmir-Torbalı Otoyolunun Torbalı çıkışına 28 km, Serbest Bölge’ye 50 km, havaalanına 55 km, İzmir limanına 75 km uzaklıkta bulunuyoruz. Böylece TOSBİ’deki sanayi tesislerine gelecek hammadde ve üretilecek ürünler TOSBİ içindeki gümrükleme alanında gümrük işlemleri tamamlanarak yükleme platformu ile konteynerlere yüklenecek ve yurtiçi ve yurt dışındaki noktalara rahatlıkla ulaşabilecektir. Ayrıca İzmir Alsancak ve diğer limanlara giderek gümrük ve yükleme işlemi yapmaya gerek kalmayacaktır. Bu nedenle TOSBİ hiçbir yere uzak değildir.

İlerleyen süreçlerde hayata geçecek projeler neler?
     TOSBİ olarak çalışan kadınlarımızın yaşamını kolaylaştıracak, çocuklarına iyi ve güvenli bakarak iş verimini artıracak bir hayatı sağlamak amacı ile TOSBİ sınırları içinde kreş yapılabilmesi için, Türkiye’de bazı kurum ve hayırseverlerin kreş girişimlerini takip ediyoruz. Organize Sanayi Bölgeleri’nde açılan özel meslekî ve teknik eğitim okullarında eğitim-öğretim desteği kapsamında sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi ve gençlerin istihdam olanaklarının hızlandırılması amacı ile kurulması planlanan Endüstri Meslek Lisesi için görüşmeler devam etmektedir. Ayrıca OSB’de faaliyet gösteren firmaların çalışanları, tedarikçileri ve misafirlerinin güvenli, kaliteli ve lezzetli yemek ihtiyaçlarını karşılamak, her türlü organizasyonun yapılmasına olanak sağlayacak, dünya mutfaklarının yer alacağı modern restoran yapımı için çalışmalarımız devam etmektedir. Projelerimiz içinde bulunan camimizin yapımı için Bölge Müdürlüğü tarafından katılımcılarımızın desteği ile yapılması planlanmaktadır.

Çevre konusunda yapılan çalışmalar var mı?
     Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında zeytin, ceviz, badem, kayısı şeftali gibi ağaçlar organize sanayi bölgemiz içinde dikilmiştir. 2013, 2014 ve 2015 yıllarında 6 bin 500 adet ağaç dikimi uygulanmış olup ayrıca orta refüj çiçeklendirme çalışmaları kapsamında 4000 gül fidanı ve diğer çalı türleri dikilmiştir. Bölgemiz içinde 85 bin metrekarelik alanda çalışmalarına başlanan yürüyüş yolu olarak da hazırlanan badem, ıhlamur gibi çeşitli meyve ve süs ağaçlarının dikildiği park alanı tamamlanmış olup, 2017 yılında 55 bin metrekarelik alanın da tamamlanması ile toplam 140 bin metrekarelik bir alan oluşturulacaktır. Dinlenme ve spor aktivitelerinin de yer alacağı park oturma yerleriyle zenginleştirilerek bölge çalışanlarının ve Tire halkımızın hizmetine açılacaktır.

Bölgenin avantajlarından bahseder misiniz?
     Tire OSB yer seçimi, kamulaştırma, tüm altyapı ve fizibilite etüdü projeleri ile altyapısını tamamlayarak üretime geçen katılımcılarına sunmaktadır. A bölgesinde, yüzde 100’ü tamamlanmış altyapısı ile çevre koruma bandında bulunan binlerce fidanıyla katılımcılarımızın çalışma şartlarının iyileştirilmesi için tüm kaynaklarını kullanmaktadır. Özellikle gıda sektöründe üretim yapan firmalar için geniş plantasyon imkanlarına sahip olan Tire, Türkiye’nin toplam dış ticaretinin yüzde 17’sine sahip olan İzmir’in büyümeye en müsait ilçesidir. İzmir’in faaliyetteki OSB’leri arasında kurulum alanıyla, gelişmeye en müsait olanıdır.  Ege Bölgesi’nin kaynak ve pazar avantajlarını, ulaşım kolaylıklarıyla bir arada sunmaktadır. Türkiye’nin en verimli ovalarından birinde bulunan bölgemiz tarımsal ve hayvancılık alanlarında sahip olduğu potansiyel ile hammadde temininde kolaylık ve avantajlar sağlamaktadır.

     Türkiye’nin en verimli ovalarından birinde bulunan bölgemiz tarımsal ve hayvancılık alanlarında sahip olduğu potansiyel ile hammadde temininde kolaylık ve avantajlar sağlamaktadır. Cam, plastik, seramik ve çelik sanayine hammadde üreten bir bölgenin merkezinde bulunan bölgemiz, bu sektöre sağlanacak hammaddelerin, mevcut demiryolu yükleme istasyonu ile kolay ve ucuza taşınmasını sağlamaktadır. Bölgemizde bulunan mesleki eğitim kurumları, AB fonları ile desteklenen yaşam boyu öğrenme programları ve MEGEP projesinde pilot bölge seçilmiş olması ve OSB içinde kurulma çalışmaları sürdürülen, sektörle yönelik Endüstri Meslek Lisesi nedeniyle bölgemiz yetişmiş insan gücü potansiyeli konusunda diğer bölgeler arasında önemli bir farka sahiptir. Bölgemizin sunduğu imkanlar Ege Bölgesi’nin kaynak ve pazar avantajlarını, ulaşım kolaylıklarıyla en büyük faktörlerdendir. Metropollerde kurulu bulunan organize sanayi bölgelerinin içinde bulunduğu şehir problemlerinden uzak, OSB avantajlarının, yetişmiş işgücünü ve diğer kaynakların yakınlığını bir arada sunmaktadır.

Gelecek dönemde hedefleriniz neler?
     TOSBİ olarak kendimizi çevreye duyarlı, verdiği hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini sürekli arttıran, sanayici sorunlarına çözüm üreten dünyaca tanınan, üretim, ihracat, teknoloji ve istihdam merkezi olmak isteyen bir bölge olarak tanımladık. Katılımcılarımızın işlerini geliştirmelerine, sorunlarının çözümlenmesine ve tanıtımlarına katkıda bulunmak, Türkiye ve dünyadaki OSB’ler ile işbirliği içinde olmak. Türkiye’nin sanayi politikalarının belirlenmesinde etkin rol oynamak, katılımcılarını eğitim, araştırma, geliştirme ve yenilik çalışmalarına teşvik etmek de amaçlarımız arasında yer almaktadır. Biz sanayi bölgesi olarak verilen hizmetlerin kapsam ve kalitesiyle katılımcılarımıza TOSBİ’de bulunmanın ayrıcalığını yaşatmak, verimli hizmet sonuçları elde etmek amacıyla sistemler kurmak ve sürekli iyileştirmek, hedeflenen sonuçlar ile sorumluluk bilinci dâhilinde paydaşlarımızın mevcut ve gelecekteki beklentilerini aşarak karşılamak, yasal düzenlemelere bağlı kalarak ulusal ve bölge yararlarını ön planda tutmak, diğer organize sanayi bölgelerine örnek olacak düzeye ulaşmak, kendine özgü kurum kültürü ve hoşgörülü hizmet anlayışıyla katılımcı memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak gibi belli başlı konularda örnek alınacak bir sanayi bölgesi olmak istiyoruz.

Sürecek...
Bir Sonraki “Yeni yatırımlar ile ekonomiye katkı sağlamayı sürdüreceğiz”

 


+ Benzer Haberler
» “Ülke ekonomisine katkı sağlayan yatırımlara devam edeceğiz”
» Türkiye’nin ‘tek’ kimya ihtisas bölgesi: ALOSBİ
» BAYOSB İzmir’in yükselen yıldızı olmaya aday
» “Yeni yatırımlar ile ekonomiye katkı sağlamayı sürdüreceğiz”
» Menemen Plastik İhtisas OSB, 5 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor
» 28 bin istihdam, 7 milyar dolarlık ticaret hacmi
» Atatürk OSB’de 40 bin istihdam, yüzde 100 doluluk
» Üretim kaleleri Organize Sanayi Bölgeleri, büyüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni