• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tercan: 2022 hedefimiz 5 milyon turist

04 Ocak 2022 Salı 13:00
12
14
16
18

Tercan: 2022 hedefimiz 5 milyon turist


           HABER MERKEZİ      
     Destination İzmir Başkanı Bülent Tercan, turizm sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Turizm sektöründe 2021 yılının sıkıntılı geçtiğini kaydeden Tercan, 2022’den umutlu olduklarını ve hedeflerinin 5 milyon turist getirmek olduğunu söyledi.
     İzmir’in turizmde hak ettiği yerde olmadığını dile getiren Tercan, “30 yıl önce İzmir, Türkiye turizminden yüzde 10 pay alıyordu, son yıllarda Türkiye turizminden yüzde 4 civarı pay alıyor. İzmir deniz, kum, güneş üçlüsünü kullanamıyor. Ayrıca tarih, kültür turizmi hazinelerine sahibiz.  Kullanılmayan termal sularımız, zeytin, zeytinyağı kültürümüz, OldTown diye tabir edilen Kemeraltı, Agora aksımız var. İzmir merkezine yakın birbirinden şirin kasabalara, ilçelere sahip. Biz imkanlarımız dahilinde bir şeyleri ateşlemeye çalışıyoruz ama yetkimiz yok, yetkili olanlar da toplantı yapmaktan eylem yapamıyor” diye konuştu.

“İZMİR’İN TANITIM EKSİKLİĞİ VAR”
     İzmir’in tanıtım eksikliğine dikkat çeken Tercan, “İzmir, yurt dışı fuarlara etkin katılım sağlamalı, yurt dışından gazetecileri, tur operatörlerini getirip FamTripler düzenlemeli, yurt dışı yayınlara reklamlar vermeli. Kıyı bölgelerindeki otellerimiz yabancı tur operatörleri ile kontratlar yapıp çalışıyorlar, bu yüzden kıyılarda yabancı turist görüyoruz. Metropol ilçeler ve şehir merkezi turist fakiri. Önce üzülüp bu konuyu dert edinmek gerekiyor. İzmir Körfezi uzun yıllar hor kullanılmış, fosseptik olarak değerlendirilmiş. Kuşaklama kanalı, arıtma tesisleri yapıldı ama yetersiz. Fakat tam anlamı ile temizleme gerçekleşmedi. Denizle, körfezle barışık değiliz. Oysa temiz denizde yelken, sörf, hatta yüzme yaygınlaşır, İzmir Fransa’nın Nice kentini aşar. Tarihi Liman Kenti, Unesco aday listesinde. Yönetiminde yer aldığım bir başka turizm örgütü Skal İzmir Kulübü olarak Unesco Miras listesine kesin kabulü için destek veriyoruz. Eğer Unesco listesine girerse uluslararası bilinirliliği artacak, İzmir merkeze daha fazla turist gelecek. İzmir Tarihi Liman Kenti ve Agora fevkalade önemli bir değer. Bu arada İzmir’in Unesco Dünya Miras Listesine girmiş olan Bergama ve Efes’in tanıtımının yapıldığı da söylenemez. Büyük vurdumduymazlık. Unesco iyi pazarlanıp tanıtılırsa şehre kişi başı yüksek harcama yapan turist çeker” ifadelerini kullandı.

“ERKEN REZERVASYONLAR ARTACAK”
     Pandemi nedeniyle geçen yılın sıkıntılı geçtiğini belirten Tercan, “Turizm Bakanlığının uygulamaya soktuğu Güvenli Turizm Sertifikası sayesinde, sektöre ve müşterilere güven geldi, özellikle iyi bir yerli turist hareketliliği yaşandı. 2021’de bir nebze olsun Turizm Sektörü nefes aldı. Artık otellerimiz otellerimiz pandemi tecrübesi kazandı, kurallara uyarak hazırlık yapılıyor. Hem tesis içlerinde hem otellerin plajlarında önlemler devam edecek. Dünyadaki pandemi seyrine göre yabancı turist sayısında  yüzde 25 artış bekliyoruz. Erken rezervasyonlar Ocak 2022’den sonra ivme kazanacaktır. 2022’nin 2021’den daha iyi bir yıl olacağını şimdilik öngörebiliyoruz. İnşallah salgın daha da kontrol altına alınabilirse iyi bir turizm yılı geçireceğiz. Bizim hedefimiz 5 milyon turist getirmek” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Referans oran şubatta %1,25 olarak uygulanacak
» Sanayideki istihdam 2021’de 3,6 milyona yükseldi
» Türkiye genelinde, toplam 58 bin 576 adet konut satıldı
» Panelsan halka arz oluyor
» “Değişmeyen tek şey değişim”
» Sektörün fuarı; “Marble İzmir”
» Erkunt Traktör kendi motorunu üretiyor
» TUYAD Sektör İstişare Toplantısı gerçekleştirildi
» Şahinbey Belediyesi marangoz atölyesi malzemesi satın alacak
» Türk oyun girişim ekosistemi yatırımcıların gözdesi olmaya devam ediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.01.2022
  Ticaret 28.01.2022
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni