• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Teras Dekorasyonu Yapmanın İncelikleri

25 Temmuz 2022 Pazartesi 12:00
12
14
16
18

           HABER MERKEZİ      
     Evlerin en keyifli bölümlerinden biri olan teraslar, küçük dokunuşlarla günlük kullanım için harika bir atmosfere bürünebilmektedir. Yılın her mevsiminde kullanılabilir olma özelliğinin yanı sıra özellikle bahar ve yaz aylarında sunduğu keyifli anlarından ötürü sıcak mevsimleri iple çekmemizi sağlayan teraslar, dekoratif açıdan da en özgür tasarımlara bile uyum sağlayabilmekte. Kişisel zevklerin ön planda tutulduğu teras dekorasyonu sırasında pek çok hazır konseptten de ilham alınabilmekte. Ayrıca teraslar dekore edilirken kullanışlı ürünler tercih edilmesi gerekmekte. Bu noktada özellikle kullanıcıların teras seramik modelleri, mobilyalar ve aydınlatma sistemleri arasından seçim yaparken dikkatli olması gerekmekte. Sizler için hazırladığımız rehber niteliğindeki ipuçları ile siz de teraslarınızı daha konforlu, estetik ve keyifli bir yaşam alanına dönüştürebileceksiniz.


TERAS DEKORASYONUNA BAŞLAMADAN ÖNCE
     DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

     Teras, tıpkı balkon gibi evin ne tam içinde ne de tam olarak dışında kalan bölümlerinden biri. Bu nedenle terasını dekore etmeden önce burayı hangi mevsimlerde kullanmak istediğinize karar vermeniz son derece önem arz ediyor. Eğer yıl boyunca teras keyfi yapmak isteyen biriyseniz, kısa bir inşaat sürecinin ardından etrafını ve üstünü kapatarak bu bölümü evin içinin bir parçası haline getirebilirsiniz. Bu durumda mevsimsel koşullar teras keyfinizi etkilemeyecek ve dolayısıyla yıl boyunca vakit geçirebileceğiniz yeni bir alana sahip olabileceksiniz.
     Tabi ki teras dekorasyonu için alanın etrafını ve üzerini kapatmak tamamen bireysel kararlar doğrultusunda yapılabilmekte. Yani teras yenileme işlemi için sunulan bir şart olarak görülmemeli. Terası olduğu gibi kullanıp, çeşitli dekorasyon fikirleri ışığında güzelleştirmek isteyenler için dikkat edilmesi gereken en temel nokta mevsim geçişleri. Mevsimlerin geçişleri sırasında beklenmedik hava koşullarının teras dekorasyonunu olumsuz etkilememesi için uygun zemin kaplama malzemesi ve mobilya seçimine son derece dikkat edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda alan büyüklüğünün ölçülmesi de dekorasyon öncesinde mutlaka yapılması gerekenler arasında sıralanıyor.


TERAS DEKORASYONUNA ZEMİNDEN BAŞLAYIN

     Teras dekorasyonu işlemlerine ilk olarak zeminden başlanması gerekiyor. Alanın karakteristik özelliklerini yansıtacak olan zemin kaplama malzemesinin, terasta yapacağınız diğer dokunuşlar için adeta bir ilham kaynağı olacağını aklınızdan çıkarmayın. Terasınızda kullanmak istediğiniz zemin malzeme çeşitlerine göz atmadan önce oturmakta olduğunuz bölgenin iklim koşullarını göz ardı etmemelisiniz. Bu doğrultuda  ahşap veya seramik çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz.
     Son yıllarda revaçta olan teras seramik çeşitleri, birbirinden estetik tasarımlara sahip modelleriyle evlerin en güzel alanlarını süslüyor. Bunun yanı sıra ahşap veya taş döşemeler de terasların vazgeçilmezleri konumunda yer alıyor. Ancak ahşap döşemeler, çok yağış alan bölgelerde olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Yağmur suyunu çeken ahşap döşemeler, zaman içerisinde zeminden sökülüp ekstra masraflara yol açabilmekte. Bu nedenle zemin seçiminde mevsimsel koşullardan bağımsız modellere yönelmekte fayda bulunuyor.


TERAS MOBİLYASI SEÇİMİNDE
     PORTATİF ÜRÜNLER TERCİH EDİN

     Terası dekore etmenin en keyifli safhası hiç şüphesiz mobilya seçimi olarak karşımıza çıkıyor. Dekorasyon denildiği zaman ilk akla gelen unsurlardan olan mobilyalar, teras gibi üzeri açık alanlarda kullanılacağı zaman daha dikkatli seçilmeli. Mevsim değişiklikleri sırasında daha kolay hareket ettirmek için teras mobilyalarını portatif seçmeniz son derece önemli.
     Teras mobilyalarında kullanılan malzemeler genellikle ahşap, ferforje, plastik ve alüminyumdan yapılıyor. Genellikle iç mekâna göre daha pahalı olan teras mobilyalarda doğal olarak uygun seçenekler de bulunuyor. Örneğin plastik oturma grupları, konforlu bir minder ile süslendiği zaman gayet fonksiyonel şekilde kullanılabiliyor; fakat malzeme kalitesinden ötürü kullanım süresi uzun olmayabiliyor. Buna karşılık doğal ahşaptan yapılan teras mobilyaları uzun süreli kullanım sunarken, kötü hava koşullarından olumsuz etkilenebiliyor. Her iki ihtimalin de olumlu olumsuz özellikleri bulunurken sonuç olarak teras mobilyası seçiminde bütçenize uygun hareket etmeniz en doğru seçenek olacaktır.


GÖLGELENDİRME VE
    AYDINLATMAYA ÖNEM VERİN

     Teraslar güneş ışığını doğrudan alan yerlerde konumlandığı için gölgelendirme konusunda özensizliği kabul etmeyen alanlardan biri. Evin iç mekânlarına göre hava koşullarının net bir şekilde hissedilebildiği teraslarda bundan ötürü mutlaka gölgelendirme araçları kullanılmalı. Örneğin büyük bir şemsiye veya teraslar için üretilen  bez gölgelikler bu ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır.
     Akşam saatlerinde teras keyfinizin devam etmesi için aydınlatma ünitelerinin de verimliliği son derece önemli. Teraslara özel tasarımlarla üretilen led aydınlatma ünitelerini tercih edebilirken aynı zamanda aplik, avize veya güneş enerjisiyle çalışan lambaları da seçenekler arasında değerlendirebilirsiniz.

Advertorial

 


+ Benzer Haberler
» Kurtuluşun 100. yılı, kongre ile taçlanacak
» İnşaat maliyet endeksinde yıllık %107 artış
» EPDK’dan lisanssız üretime yeni düzenleme
» İnci Holding şirketlerinden Rhombus Energy Solutions, BorgWarner’e satıldı
» Haziranda işsizlik oranı %10,3
» EBSO, 12 Ekim’de seçime gidiyor
» “Tahsilat riski ihracatın önünü kapatıyor”
» Türk Telekom’dan yılın ilk yarısında 20 milyar 203 milyon TL’lik konsolide gelir
» Vakıf Katılım ve İZTO’dan işbirliği protokolü
» İzmir Kitap Fuarı kitapseverlerin yeni buluşma noktası olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni