• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Tekstil sektöründe yeni bir anlayışa ihtiyaç var”

19 Ocak 2022 Çarşamba 09:00
12
14
16
18

“Tekstil sektöründe
yeni bir anlayışa ihtiyaç var”


           HABER MERKEZİ      
     Gelinen noktada sürdürülebilirlik kelimesi hiç olmadığı kadar hayatımızda yer edinmeye başladı. Dünya, yeşili koruyan materyaller, dönüştürülebilir ürünler, atık parçaların yeniden kullanılması konusunda bilinçli aksiyonlara yöneliyor. Bununla birlikte moda dünyası, çevresel problemlerin azaltılmasına yönelik yeni bir vizyona ihtiyaç duyuyor. Sürdürülebilir ekonomide farkını ortaya koyan Sözal Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Eren Sözal, tekstil sektöründe al-yap-kullan-at yaklaşımının değişmesi gerektiğini vurguluyor.  
     Moda endüstrisi daha sürdürülebilir olma çabalarını hızlandırırken, ürünlerin yaşam döngüsünü uzatmak ve gereksiz yere çöp sahasına gitmelerini önlemede yetersiz kalıyor.  Bu konuda adım atan Avrupa Birliği 2025 yılı itibariyle tekstil atıklarının ayrı toplanması zorunluluğuyla birlikte yakılmasını ve çöplüklere atılmasını yasaklıyor. AB, döngüsel ekonomi eylem planı çerçevesinde tekstili önceliklendirirken, yıllardır ekolojik ürünlerin kullanımını teşvik etmeyi savunuyor. Bununla birlikte sürdürülebilir hammaddeler, giysilerin yeniden kullanımı ve geri dönüştürülmesini teşvik ediyor. Türk tekstil sektörünün de bu adımlardan etkileneceği öngörülüyor. Bu kapsamda her alanda sürdürülebilirlik için döngüsel ekonomi vizyonunun doğaya saygılı üretim ve tüketime zemin hazırlayacağı düşünülüyor.

“KÖKLÜ BİR DEĞİŞİM GEREKLİ: AZALT, TEKRAR KULLAN, GERİ DÖNÜŞTÜR”
     Küresel Moda Gündemi raporuna göre, her yıl üretilen 92 milyon ton tekstil atığı çöplüğe gidiyor veya yakılıyor.  Atıklar; doğaya, biyoçeşitliliğe ve besin zincirine zarar veriyor.
     Hızlı moda sonrası düşük kaliteli, kullanım süresi sınırlı ürünlerin daha çok atığa neden olarak çevresel zararı artırdığına dikkati çeken Sözal Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Eren Sözal, “ Atık derneği WRAP, bir giysinin ömrünü sadece dokuz ay uzatmanın karbon, atık ve su ayak izlerini 20 ile 30 arasında azaltabileceğini ortaya koyuyor. Bu bilgiden de hareketle sürdürülebilirlik kavramına bütünsel bir şekilde yaklaşmamız gerekiyor. Sürdürülebilirlik dediğimizde aslında üç aşamalı bir süreçten işaret ediyoruz: Azalt, tekrar kullan, geri dönüştür. Dolayısıyla bu sürecin doğru işleyebilmesi için önce tüketime dikkat edilmeli, ikinci el kullanımlar yükseltilmeli ve kullanılmış materyaller geri dönüştürülmeli. Bu durum da aslında moda sektörünün ekonomi modellerini yeniden düşünmesini gerektiriyor. Yani aslında dikkat çektiğimiz köklü bir değişim” dedi.

“TEK KULLANIMLIK GİYSİLER YERİNE YAVAŞ MODA BENİMSENMELİ”
     Avrupada kişi başına satın alınan giysi miktarının son yıllarda yüzde 40 arttığını aktaran ve  dünyadaki karbon emisyonunun yüzde 10’unun nedeninin moda endüstrisi olduğunu hatırlatan Sözal Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Eren Sözal, moda sektöründeki tüketimin çevreye olan etkisini değerlendirdi. Eren Sözal konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir kıyafet üretilirken kullanıcıya ulaşana kadar oldukça zahmetli süreçlerden geçiyor. Bu aşamaların çevreyi ilgilendiren boyutu ise şöyle; liflere eğirmek, kumaşları dokumak ve boyamak çok büyük miktarlarda su ve kimyasallar gerektiriyor. Yıkamada kullanılan su, enerji ve kimyasallar oldukça büyük çevresel ayak izine neden oluyor. Avrupa Birliği raporlarında hazır giyim şirketleri tarafından bir yılda piyasaya sürülen ortalama koleksiyon sayısının oldukça yükseldiği kaydediliyor. Bu gelişmeler,  tüketicileri giderek daha ucuz giyime ‘Neredeyse tek kullanımlık’ olan ve yalnızca giyildikten sonra atılabilen ürünlere yöneltiyor. Başta Avrupa olmak üzere dünyada bu sorunların çözülmesi adına yeni iş geliştirme yolları aranıyor.  Bu noktada öncelikle yavaş moda benimsenmeli. Öte yandan, giysi kiralama modelleri, tüketicileri kaliteli giysi almaya ikna etmek ve genellikle tüketici davranışını daha sürdürülebilir seçeneklere yönlendirmek  kalıcı çözümlerin başında gelmeli.”


+ Benzer Haberler
» Vak’a sayısı yükseldi, 4 kişi vefat etti
» İşsizlik ilk çeyrekte yüzde 11,4
» Bütçe açığı nisanda 50,2 milyar TL
» Martta cari açık 5 milyar 554 milyon $
» Piyasalarda zam dalgası!
» Martta, ihracat birim değer endeksi %10,7 arttı
» Yıllık ücretli çalışan sayısı yüzde 6,5 arttı
» Dolar yükselişe devam ediyor
» ‘11’inci Yerel Tohum Takas Şenliği’ için geri sayım başladı
» Pasta ve çikolata ustaları İzmir’de buluşacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni