• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TBMM’de bütçe maratonu başladı

06 Aralık 2021 Pazartesi 00:00
12
14
16
18

TBMM’de bütçe maratonu başladı


           HABER MERKEZİ      
     Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2020 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi görüşmelerine başlandı. Genel Kurul’da aralıksız 12 gün 2022 yılı bütçeleri görüşülecek. Kamu dairelerinin bütçe ve kesin hesapları üzerindeki görüşmelerde, TBMM’nin yanı sıra 15 bakanlığın bütçesi ele alınacak. 6 Aralık Pazartesi günü başlayan bütçe maratonu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın 2022 bütçesini sunmasıyla başladı.
     Oktay, yaptığı sunumda, “Kurlarda son dönmeden yaşanan hareketleri politika faizine bağlamak son derece yanlış. Türkiye’nin ihracatta, büyümede, mali disiplinde ve cari dengede sağladığı başarıyı göz ardı etmektir” dedi. Politika faizinin yüksek olduğu dönemlerde kurlarda hareketlilik gözlemlenebildiğini belirten Oktay, “Son dönemlerde yaşanan gelişmeleri, doların son dönemde güçleniyor olması, milli paramıza yapılan spekülatif ve manipülatif etkenleri ve ülkemizin döviz talebini artıran etmenler çerçevesinde ele almamız gerekir” diye konuştu.

GENEL KURUL 12 GÜN SÜRECEK
     2022 yılı bütçesine ilişkin görüşmeler 6-12 Aralık tarihleri arasında görüşülecek.
     7 Aralıkta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay, Kamu Denetçiliği Kurumu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Nükleer Düzenleme Kurumu, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu bütçeleri görüşülecek.
     8 Aralıkta, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türk Standardları Enstitüsü, Türk Patent ve Marka Kurumu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Türkiye Bilimler Akademisi, Türkiye Uzay Ajansı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı bütçeleri ele alınacak.
     9 Aralıkta Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Kamu İhale Kurumu, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu, Gelir İdaresi Başkanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Rekabet Kurumu, Helal Akreditasyon Kurumu bütçeleri görüşülecek.
     10 Aralıkta, Tarım ve Orman Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Yargıtay, Danıştay, Hakimler ve Savcılar Kurulu, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu, Orman Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Su Enstitüsü ele alınacak.
     11 Aralıkta, Sağlık Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, İklim Değişikliği Başkanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu bütçeleri ele alınacak.
     12 Aralıkta, Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Yükseköğretim Kalite Kurulu, 127 üniversitenin bütçesi, Karayolları Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bütçeleri görüşülecek.

“KUR HAREKETLERİNİ POLİTİKA FAİZİNE BAĞLAMAK DOĞRU OLMAZ”
     Kurdaki yaşanan hareketliliğin politika faizlerinde yapılan indirime bağlanamayacağını belirten Oktay, para biriminin manipülatif ataklara maruz kaldığını ifade etti. Doların tüm para birimleri karşısında değer kazandığını ifade eden Oktay, “Kur hareketleri ekonominin gerçeklerine uygun değil” dedi. “Vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz” diyen Oktay, “Enflasyonun yükselmesi konusunda aldığımız tedbirler, haksız ve fahiş fiyat artışlarının etkin bir şekilde denetlenmesi ve gerekirse kamu kaynaklarından feragat edilmesi yoluyla enflasyonun vatandaşlarımıza en az şekilde yansıtılması hususunda büyük gayret sarf ediyoruz. Vatandaşlarımızı fiyat artışlarından korumak amacıyla doğal gazda maliyetin dörtte üçünü ve elektrikte ise yarısını hükümet ve devlet olarak biz üstleniyoruz” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜMENİN %10’U AŞMASINI BEKLİYORUZ”
     Merkez Bankası rezervlerinin 35 milyar dolar artışla, 126 milyar doları aştığını söyleyen Oktay, “Orta Vadeli Program tahminlerine dayalı olarak, 2022 yılında istihdamın 2021 yılına göre 1 milyon 277 bin kişi artması, işsizlik oranın ise yüzde 12’ye gerilemesi beklenmektedir. Halihazırda ekonomik aktivitedeki dinamik ve canlı gidişat ile artan ihracat desteğiyle, yılın son çeyreğinde de yüksek bir büyüme performansı öngörülmektedir. 2021 yılının tamamında yüzde 10’u aşabilecek düzeyde bir büyüme oranı kaydetmeyi bekliyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» “Tarım her koşulda desteklenmeli”
» Drone teknolojisi rüzgar enerjisine yön vermeye devam ediyor
» Efsane Levrek Avı için deniz tutkunları olta başına!
» Tarlalara bereket geliyor
» Bucalı kadınlara Wushu kursu
» Bidaa, Antalya Gıda Fuarı’nda vitrine çıktı
» Pınarbaşı esnafına genç başkan
» İşler’den öğrencilere karne hediyesi
» İzmir SGK’da devir teslim töreni
» Büyükşehir Belediyesi ekipleri evsiz yurttaşlar için sahada


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni