• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tasarımcılar, dünyanın en prestijli tasarım okullarında okuyor

13 Haziran 2022 Pazartesi 12:00
12
14
16
18

Tasarımcılar, dünyanın en prestijli tasarım okullarında okuyor


           HABER MERKEZİ     
     Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği I. Ezber Bozan Tasarım Yarışması Profesyonel Kategori birincisi Erdener Atasayar, yurtdışı eğitim bursu ödülü ile dünyanın en prestijli tasarım okullarından olan NABA’dan kabul aldı.
     Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Fuat Gürle, Ezber Bozan Tasarım Yarışması’nın bir yarışma olmanın ötesinde aslında tasarımcılar için bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

     “Nakdi ödüllerden ziyade yurtdışı eğitim bursu ve fuar ziyaretleri ödülleri onların gelecekleri için çok önemli. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun I. Ezber Bozan Tasarım Yarışması Profesyonel Kategori birincimiz Erdener Atasayar, Ticaret Bakanlığımızın desteğiyle dünyanın en iyi sanat ve tasarım okullarından Milano’daki NABA Üniversitesi’nde iki yıl süre ile eğitim hakkı kazandı. Birincimiz, HEALTHY WORK isimli projesiyle kabul aldığı NABA Üniversitesi’nin Product and Service Design bölümünde Eylül ayında öğrenimine başlıyor.”
     Gürle, “Aynı zamanda yarışmanın şartnamesinde belirtilen ödüllerden olan yarışma birincilerini uluslararası mobilya fuarlarına götürme imkanını ikincileri de dahil ederek gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Pandemi nedeniyle iki sene sonra düzenlenen Milano Del Saloni Fuarına yarışma ikincisi Gürhan Bilget’in katılımı sağlanarak fuar ziyareti, dünyaca ünlü tasarımcılarla görüşme ve şehrin çeşitli bölgelerinde düzenlenen sanat etkinliklerine katılım şansından faydalanmış oldu.” dedi.

GENÇ VE YETENEKLİ TASARIMCILAR SEKTÖRLE BULUŞTU
     Dereceye giren tasarımların sponsorlar tarafından üretildiğini ve fuarlarda sergilendiğini söyleyen Gürle, tasarımların şu anda da Ege İhracatçı Birlikleri binasında sergilenmeye devam edildiğini anlattı.
     “Bu sene yarışmacıların tasarımları, pafta ve ürün olarak Design Week Turkey haftası, Uluslararası Modeko 2022 fuarı, EİB’nin Mobilya İhracatının Yıldızları Ödül Töreni’nde sergilendi. Böylece Ezber Bozan Tasarım Yarışması’nın sadece sıradan bir yarışma olmadığını net bir şekilde ortaya koyduk. Yarışma sonuçlandıktan sonra da genç ve yetenekli tasarımcıların sektörle buluşması için birçok faaliyet sürdürdük, yarışmacıların tasarımlarını onların isimleriyle sergileyerek bu tasarımların tanıtımını yapmış olduk.”

II. EZBER BOZAN TASARIM YARIŞMASI SON BAŞVURU TARİHİ: 10 TEMMUZ
     Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Hikmet Güngör, “2021’de düzenlenen ilk yılında büyük ilgiliyle karşılanan, Ezber Bozan Tasarım Yarışmasını bu sene “SMART FURNITURE” teması ile gerçekleştiriyoruz. Yarışmamızın başvuruları 10 Temmuz’a kadar devam edecek. Ön eleme sonuçlarını 1 Ağustos’ta açıklamayı hedefliyoruz. Değerlendirme kriterlerimiz içinde sürdürülebilir malzemeler kullanılarak tasarlanmış/geri dönüştürülebilir olması da yer alıyor. Geçen sene 70 üniversitenin toplamda 92 tasarım ve mimarlık bölümleri öğrenci ve profesyonel toplam 677 başvuru alındı. Rekor düzeydeki başvurunun bu sene katlanacağına inanıyor ve binin üzerinde başvuru hedefliyoruz.” dedi.

EZBER BOZAN REKOR: YAKLAŞIK 4 BİN 500 ÖĞRENCİ KATILDI
     II. Ezber Bozan Tasarım Yarışması’na yeni ödüller eklediklerini toplam para ödülünü de 220 bin TL‘ye yükselttiklerini açıklayan Güngör sözlerine şöyle devam etti:
     “Yeni ödüllerimiz var ve toplam nakdi ödülümüzü de yükselttik. Bu sene dereceye giren yarışmacıların staj ve iş bulmalarına aracılık edeceğiz. Yarışmanın tanıtım faaliyetleri kapsamında ülkemizin tanınmış endüstriyel tasarımcılarından oluşan yeni jüri kadromuz ile toplantılar gerçekleştirdik. Geçen sene 56 üniversite ile toplantı yapılırken, bu toplantılara yaklaşık 3 bin öğrenci katılmıştı. Bu sene ise 77 üniversite ile toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantılara yaklaşık 4 bin 500 öğrenci katıldı.”

EZBER BOZAN TASARIM YARIŞMASI GENÇ TASARIMCILARIN ÇEKİM MERKEZİ
     Geçen sene üç söyleşi yapıldığını ve yaklaşık bin kişinin katıldığını hatırlatan Hikmet Güngör, bu sene “Ezber Bozan Söyleşiler” adı altında Önder Küçükerman ile başlayarak şimdiye kadar yapılan 10 söyleşiye yaklaşık 2 bin kişinin katıldığını vurguladı.
     “Bu sene yarışmayı tüm üniversiteler sahiplenerek yarışma afişlerini kendi sosyal medya hesaplarında paylaştılar. Aynı şekilde tasarımla ilgili sivil toplum örgütleri de paylaştı. Bu durum yarışmanın prestijini artırdı ve Ezber Bozan tasarım yarışması genç tasarımcıların çekim merkezi oldu. Jürimizde sektörlerin endüstriyel ve profesyonel tasarımcıları, mobilya sektörünün kendi alanında kurumsal önemli temsilciler var. Bu kadar önemli isimleri bir araya getirmek Ezber Bozan Tasarım Yarışması’na katılmayı düşünen hem öğrenci hem de profesyoneller için kuvvetli bir network sağlamaları adına çok büyük bir kazanım. Geçen sene yarışmacılarımız hem networklerini genişletti hem de iş teklifleri aldı. Amacımız yarışma ile paralel olarak tasarımcıların sanayicilerle en erken ve en sağlıklı şekilde buluşması. Bu noktada yeni projeler üreteceğiz.”

EİB II. EZBER BOZAN TASARIM YARIŞMASI TEMASI
     Türk mobilya sektöründe yüksek katma değerli ürün üretebilmesi hedefiyle fikir ve hayallerin tasarıma dönüştüğü noktada, inovatif ürünler ortaya çıkarabilmek amacıyla II. Ezber Bozan Tasarım Yarışması’ nın teması “SMART” olarak belirlenmiştir.


+ Benzer Haberler
» Ankara Şehir Hastanesi biyomedikal malzeme satın alacak
» Bostik Türkiye’den Gürcistan atağı
» Lansinoh, Yılın En İyi İşvereni seçildi
» İzmirli minikler portatif havuzlara kavuştu
» CV Bank haziranda 102 kişiyi iş sahibi yaptı
» “Future Of Technology” webinarında siber güvenlik konuşuldu
» Uşak İl Özel İdaresi elektrik tesisat onarımı yaptıracak
» Büyükşehirden Beydağlı üreticilere küçükbaş hayvan desteği
» Batur’dan iyiliğe davet; “Askıda Kurban” kampanyamıza katılın
» Karabağlar’da kurban satış yerleri denetleniyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni