• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tarihi yapıların %42’si onarıma muhtaç

30 Haziran 2022 Perşembe 00:00
12
14
16
18

Tarihi yapıların %42’si onarıma muhtaç


   ► “Kültürel Mirasın Korunmasında Daha Güçlü Bir Sivil Toplum Projesi” kapanışı, 15 aylık faaliyet raporunun paylaşılmasıyla gerçekleşti

           DİLAY SARKİLER      
     Kentimiz İzmir Derneği’nin Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sivil Toplum Destek Programı III kapsamında gerçekleştirdiği “Kültürel Mirasın Korunmasında Daha Güçlü Bir Sivil Toplum Projesi”nin kapanışı düzenlenen basın toplantısıyla yapıldı.
     K2 Güncel Sanat Merkezi’nin proje ortağı olduğu, toplam bütçesi 90 bin euro olarak belirlenen projede, derneğin kapasitesinin güçlendirilmesi, kültürel miras ve koruma alanlarında farkındalığı artırmak üzere sürdürülebilir bir platformun oluşturulması, kültürel miras konularında yerel ve ulusal düzeyde karar alma ve uygulama süreçlerinde daha etkili olunması hedeflendiği belirtildi.
     1 Nisan 2021’de hayata geçen proje kapsamında bir yıl boyunca yapılan çalışmalardan söz eden Kentimiz İzmir Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Yüce, “İzmir Büyükşehir Belediyesi ile bu projeyi 30 ilçeye yayarak bütün ili kapsama çalışmalarımız var. Batı Anadolu Medeniyetleri Müzesi kurmak istiyoruz” diye konuştu.

“MÜDAHALE EDİLMEZSE YOK OLACAKLAR”
     Dernek Genel Sekreteri Sedef Özer, proje ile ilgili yaptığı sunumda İzmir’de bulunan tescilli yapıların yüzde 42’sinin onarıma muhtaç olduğuna değinerek, “On beş ay süren proje kapsamında bir dizi faaliyet hayata geçirildi. Bu faaliyetler içerisinde yer alan İzleme Raporu sonuçlarına göre, İzmir’de bulunan kültür varlıklarının yüzde 42’sine müdahale yapılmazsa, tamamen yok olabileceği tespiti yapıldı. Neredeyse her iki yapıdan birinin restorasyona ihtiyaç duyulduğu gerçeğini saptayan rapora göre, dini yapılarda bu oran daha da yükseliyor. Çok kültürlü yapısıyla birçok tarihi cami, kilise ve sinagog bulunan İzmir’ de tarihi camilerin yüzde 73’ü, tarihi kilise ve sinagogların ise yüzde 43’ü onarım gerektiriyor” dedi.

“İZMİR KÜLTÜREL MİRAS ALANINDA ÇOK ZENGİN”
     Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, tescilli taşınmaz kültür varlık sayılarına bakıldığında, 7754 tescilli yapı ile İzmir’in İstanbul’dan sonra Türkiye’ de ikinci sırada yer aldığına değinen Özer, “Ülkemizde UNESCO Dünya Mirası listesinde birden fazla mirası olan tek şehir olan İzmir’in adeta her yerinden tarih fışkırıyor. İl genelinde 2021 yılı itibariyle toplamda 44 aktif kazının yapıldığı Ege’nin incisi İzmir’de, 875 tanesi arkeolojik sit olmak üzere toplam 965 sit bulunuyor” diye konuştu.

“ZANAATKARLAR DA ZOR DURUMDA”
     Hazırlanan rapor somut olmayan kültürel miras konusunda da bazı gerçekleri ortaya koydu. Rapora göre İzmir’de yaşayan 3 insan hazinesinden biri zorluklar nedeniyle mesleği bırakırken,136 gelenek toplayıcısı ise mesleğini sürdürmekte zorlandığını ifade etti. Rapor aynı zamanda zanaatların yaşaması için Zanaat pazaryeri projesi,açık kapı deneyim noktaları, usta-atölye çalışmaları vb.  pek çok somut öneride de bulunuyor.

KORU MOBİL UYGULAMASIYLA ANINDA MÜCADELE
     Özer, proje kapsamında geliştirilen mobil uygulama ile korunması gereken kültür varlıklarına yapılan olumsuz müdahalelerin birimlere anında bildirilebildiğini belirten Özer, “Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından Avrupa Birliği Sivil Toplum Destek Programı Üçüncü Dönem Hibe Programı’ndan destek alarak hayata geçirilen “Kültürel Mirasın Korunmasında Daha Güçlü Bir Sivil Toplum” projesi kapsamında hazırlanan uygulamanın tanıtımı için kısa film de hazırlandı. Mobil uygulamanın kullanımı ve arayüzü oldukça basit. Müdahale gerektiren tescilli yapının bulunduğu noktada uygulamayı açtıktan sonra 4 adımda bildirimde bulunulabiliyor” ifadelerini kullandı.

PROJE KAPSAMINDA 1250 KİŞİYE ULAŞILDI
     Özer, Proje kapsamında 1 Nisan 2021 tarihinden bu yana yapılan faaliyetlerle yaklaşık bin 250 kişiye ulaşıldığını ifade ederek, “Çalıştaylardan, eğitimlere, farkındalık gezilerinden, stratejilere kadar bir çok faaliyetin hayata geçirildiği projede bir İzmir Kültürel Miras Platformu kuruldu. Şimdiden yerli ve yabancı toplamda 59 üyeye ulaşan platforma başvurular sürüyor. İzmir’ de kültürel miras konusunda farkındalığı artırmak ve bu alanda toplumun daha güçlenmesini amaçlayan proje bugün itibariyle tamamlanıyor” dedi.

“İZMİR, KÜLTÜREL MİRASI KORUYARAK FARK YARATACAK”
     Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü, dernek kültürel mirasın korunması anlamında çok önemli faaliyetleri hayata geçirdiğini söyleyerek, “Sivil Toplum Kuruluşları’nın (STK) katma değer ve ivme sağlamalarını istiyoruz. STK Destek Programı ile kamu-STK diyaloğunu sağlamak da istedik. Bu projede yapılan faaliyetlerle yerel yönetim, mahalli idare ve üniversiteler ile birlikte çalışmış. Kamunun yanında özel sektör de sürece dahil edilmiş. Bunlar altyapı hazırlanması açısında çok kıymetli adımlar. Teknoloji de kullanılarak kent için kültürel mirasın korunması adına altyapı oluşturuldu. Türkiye genelinden 500’e yakın başvurudan kabul alan 34 projeden biriydi. Kamu, sivil örgütlerin, yerel yönetimlerin, özel sektörlerin bir araya getirilmesini sağlayan altyapıya imza atan bir yapının ödüllendirilmesi gerekirdi. Projeyi finanse ederken kâğıt üzerinde gördüklerimizin fazlasıyla hayata geçirildiğini gördük. Bu da bizi mutlu etti. İzmir Türkiye’nin gözbebeği, önemli bir marka şehir. İzmir kültürel mirası koruyarak fark yaratacaktır” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü
» Çevresel iyileştirme faaliyetleri yetkilendirildi
» Faizsiz Bankacılık İlke ve Standartlarına Uyuma İlişkin Tebliğde değişiklik
» Sancaktepe Belediyesi kara yolu işleri yaptırılacak
» Identify Ar-Ge ekibini Antalya’da büyütüyor
» ARC Awards’ın ‘Onur ödülü’ Aksa Doğalgaz’ın
» Kızılay Karşıyaka Şubesi 1500 kişiye aşure dağıttı
» Aliağa Belediye Başkanlığı tesisleri yap-işlet-devret modeliyle kiraya verecek
» Sıfır karbon ayak izi ile sürdürülebilir taşımacılık
» Halkbank’tan 4,6 milyar TL net kâr


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni