• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Süt ürünlerinde kriz kapıda!

10 Mayıs 2022 Salı 21:00
12
14
16
18

   ► Üretici; çiğ sütün yem fiyatlarındaki artışı karşılamayacağını belirterek, süt ürünlerinde % 40 fiyat artışı öngördü

           DİLAY SARKİLER      
     Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) yüzde 33’lük son zammıyla birlikte çiğ süt litre fiyatı 7,50 TL oldu. Perakende süt ve süt ürünleri fiyatlarına nisan sonu ve mayıs başı itibarıyla bir zam daha geldi. Marketlerde bir litre tam yağlı sütün fiyatı 15,95 TL’ye yükseldi. Sene başında 8 TL olan bir litre yarım yağlı süt fiyatı ise 12 TL’ye ulaştı.
     Yem fiyatlarına üst üste gelen zamların ardından girdi maliyetini karşılayamayan üretici, süt hayvanlarını kesime göndermek zorunda kaldı. Üretimin ve nihai fiyatlardaki artışlarla talebin düşmesi sonucu zor zamanlar geçiren süt ve süt ürünleri üreticileri, çiğ süte gelen zammın yem fiyatlarındaki artışı karşılaması gerektiğine değindi. Sektör temsilcileri, süt zammının değil, yem fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesinin üreticinin elini rahatlatacağını ifade etti.

SÜT HAYVANLARI KESİME GİTTİ, ÜRETİM DÜŞTÜ
     Hanımın Çiftliği Sahibi Türkmen Kocaoğlu, yem zamları nedeniyle özellikle geçtiğimiz kış aylarında birçok süt hayvanı kesime gönderildiğini belirtti. Kocaoğlu, süt hayvanlarının kesilmesinin üretimde düşüşe neden olduğuna değinerek, “Süt krizinin kapıda olduğunu düşünüyoruz. Şu an Türkiye’nin süt ihtiyacı mevcut koşullarda zor karşılanıyor. Bu kriz süt ürünlerinin fiyatlarına da yansıyacak. Turizm sezonu da açıldığından turizm işletmelerinden talep artacak. Ancak fiyatlardaki öngörülemez oynamalar nedeniyle iç pazarda talebin düşmeye devam edeceğini düşünüyoruz. İnsanların zaten alım gücü yok. Eskiden bir kilo peynir alıyorsa, yarım kiloya düştü. Turizm işletmeleri mecbur satın alacak ama bireysel olarak talepte azalma kaçınılmaz” ifadelerini kullandı.

“ÇİĞ SÜT ZAMMI YEM FİYATLARINDAKİ ARTIŞI KARŞILAMIYOR”
     Kocaoğlu, USK’nin çiğ süt fiyatına yaptığı zam üreticiyi tatmin etmese de piyasanın şu anki durumuna göre iyi bir fiyat olduğunu söyleyerek, “Ancak bu zam yem fiyatlarındaki artışı karşılamıyor. Yem fiyatlarına sürekli zam geliyor. Süt zammının üstüne üst üste yem fiyatlarına zam geldiğinde kâr oranı tekrar düşüyor. Bizim için önemli olan sütün zamlanması değil, yem fiyatlarına müdahale edilmesidir” dedi.

FİRMALARDAN KRİZ ÖNCESİ ÖNLEMLERİ
     Firmalardan gelen talebin süt krizi öncesinde arttığına değinen Kocaoğlu, “Tedarikçileri ellerinde tutmak için üreticilere hem teklif artırıyorlar hem avans veriyorlar. Yaz dönemi öncesi üreticilerin hazırlık zamanı olduğundan girdi maliyetleri için de ihtiyaçlarını karşılamaları gerekiyor. Firmalar da bu ihtiyacı avans ve tekliflerle karşılayarak üreticiyi kendine çekiyor” dedi.

“ZAMMI ZAMLA ÖRTMEK AKIL KÂRI DEĞİL”
     İzmir Ticaret Borsası Süt Ürünleri Toptan Ticareti Komitesi Başkan Yardımcısı Ali Koyuncuoğlu, süt üreticisinin USK’nın çiğ süt zammından tatmin olmayacağını belirtti. Koyuncuoğlu, “Üreticinin memnuniyeti çiğ süt zammıyla değil, yem fiyatlarının stabil hâle getirilmesiyle sağlanabilir. Yem girdisi ne kadar azalırsa süt üreticisi o kadar memnun olur. Zammı zamla örtmek akıl kârı bir yöntem değil” dedi.

GİRDİ MALİYETLERİ ARTTI, ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ
     Koyuncuoğlu, girdi maliyetlerinin artışının da eklenmesiyle süt ürünleri nihai fiyatlarında çiğ süt zammını da aşan bir artış olacağını söyledi. Koyuncuoğlu, “Çiğ süte gelen zam yüzde 33 ama elektrik, benzin, mazot ve özellikle ambalaj maliyetlerindeki artışla birlikte süt ürünleri nihai fiyatlarında da yüzde 40 zam öngörüyoruz. Alım gücü düşen insanların süt ürünlerine talebi de azalacaktır. İnsanların tüketim alışkanlıkları da alım gücünün düşmesiyle değişti. Eski kaşar alan taze kaşar, lüks Ezine peyniri alan taze köy peyniri, taze köy peyniri alan ise artık lor peyniri almaya başladı. Ramazan Ayı’nda işlerimizde durgunluk olmasını bekliyoruz zaten ancak Ramazan’dan çıktıktan sonra da talepte ciddi anlamda bir düşüş var” açıklamasında bulundu.

“TALEBİ TURİZM SEKTÖRÜ DENGELEYECEK”
     Koyuncuoğlu, turizm sezonunda işletmelerin talebiyle birlikte iç pazardaki talep düşüşünün dengelendiğini belitti.  Turizm sezonu açılacağı için fiyat artışı olsa da talepte bir düşüş beklemediklerine değinen Koyuncuoğlu, “Turizm sezonunun bu sene iyi geçeceğini düşünüyoruz. Ama turizm harici iç pazarda bir düşüş bekliyoruz. TL’nin döviz değer kaybı Türkiye’yi ucuz tatil bölgesi hâline getirdiği için turizmde artan talep sektörümüze de yansıyacak. Turizm işletmeleri süt ürünleri almaya devam edecek. Önemli olan yaz aylarından sonra süt fiyatlarında izlenecek politikanın nasıl olacağı. Süt fiyatlarında bir gerileme beklemiyoruz ama daha fazla yükselmemesini umuyoruz. Tüketici noktasında ciddi anlamda sıkıntılar yaşıyoruz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Yeni trend alışveriş turizmi
» Kurbanlık hayvan fiyatında %100 artış
» “İhracat finansmanında alternatif sistemler sunuyoruz”
» 400 milyon TL’lik ‘GAMA’ için geri sayım
» Şehirler arası otobüs seferlerinin sayısı azaldı
» Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?
» Bugünün ‘Küçük Elleri’ geleceğin müzisyenleri
» Yeni yatırım aracı ‘otomobil’ oldu
» Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek
» Yabancıların konuta talebi artıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni