• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TEPAV: Son 11 yılda iç dengesizlik en üst seviyede

02 Ağustos 2022 Salı 16:00
12
14
16
18

TEPAV: Son 11 yılda iç dengesizlik en üst seviyede


           YAĞMUR ÖNGÜN     
     Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), kamuya açık resmi istatistikleri esas alarak hazırladığı Makroekonomik Dengesizlik Göstergeleri (MDG) verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, göstergelerin TL’deki hızlı ve yüksek oranlı değer kaybı ile birim işgücü maliyetlerindeki tarihi düşük seviyelerine rağmen, cari işlemler açığının artış eğiliminde olduğunun gözlemlendiği aktarıldı. Türkiye’nin ihracat gelirlerindeki iyileşme eğiliminin 2022 yılının ilk çeyreğinde de sürdüğü belirtilen açıklamada, “Rekabet göstergelerindeki olumlu gelişme cari işlemler dengesine yansımamakta. İç dengesizlik göstergelerinin önemli bir kısmı analiz dönemindeki en yüksek değerine ulaştı. Bu durum 2011 yılından bu yana iç dengesizliklerin en üst seviyeye çıktığını gösteriyor. Bu dönemde istihdam görünümündeki bozulma eğilimi 2021 yılı sonuna kıyasla azaldı. Ancak, yüksek seviyelerini koruması veya göstergelerin eşik değerlerin dışında kalması nedeniyle işsizlik oranlarının makroekonomik dengesizlik unsuru olmaya devam ettiği değerlendiriliyor” ifadesine yer verildi.

“CARI IŞLEMLER AÇIĞI ARTIŞ EĞILIMINDE”
     2022 yılının ilk çeyreğinde, finansal sektörün toplam yükümlülüklerine ilişkin gösterge eşik değerin yaklaşık 4 misline, konut fiyat endeksi ise eşik değerin yaklaşık 5 misline ulaştığı açıklanan verilerde, “Dış Dengesizlik ve Rekabetçilik Göstergeleri 2022 yılının ilk çeyreğinde TL’nin hızlı ve yüksek oranlı değer kaybı ile birim işgücü maliyetlerindeki tarihi düşük seviyelere rağmen, cari işlemler açığının artış eğiliminde olduğunu gösteriyor. 2021 yılı sonu itibarıyla son 11 yılın en düşük düzeyine gerilemiş olan reel efektif döviz kuru göstergesi, 2022 yılının ilk çeyreğinde de düşük seyrederek rekabetçi bir seviyeye işaret ediyor. Bir başka rekabetçilik göstergesi olan birim işgücü maliyetindeki üç yıllık değişim oranında 2019 yılında başlayan gerileme eğilimi, 2021 yılında hızlanmış ve 2022 yılının ilk çeyreği itibarıyla yüzde  eksi 12,8 ile analiz döneminin en düşük değerini aldı. Söz konusu göstergedeki keskin düşüş rekabet gücünü destekliyor olsa da artan enflasyonla birlikte çalışanların alım gücünde gerilemeyi ve işgücü ödemelerinin milli gelir payındaki daralmayı yansıtıyor” sözlerine yer verildi.

     Destekleyici rekabet gücü göstergelerine rağmen, cari işlemler dengesine ilişkin dış dengesizlik raporunda gözlenen uzun dönemli iyileşme eğiliminin 2022 yılında tersine döndüğü aktarılan verilerde, “Türkiye’nin ihracat gelirlerinin dünya ihracatındaki payına ait ilk veriler 2021 yılında başlayan iyileşme eğiliminin 2022 yılının ilk çeyreğinde de devam ettiğini gösteriyor olsa da, bu olumlu gelişme cari işlemler göstergesine yansımamıştır. Diğer taraftan, dış dengesizlik göstergesi olan net uluslararası yatırım pozisyonu 2021 yılı son çeyreğinde çıktığı eşik değerin üzerindeki seviyesini 2022 yılının ilk çeyreğinde de korudu” açıklamasında bulunuldu.

“ÖZEL SEKTÖRDE BORÇLULUK SEVIYESI MALI ALANIN DAR OLDUĞUNA IŞARET EDIYOR”
     Bu yılın ilk çeyreğinde özel sektör kredi akışı ve genel yönetim borç stoku 2021 yılı sonuna kıyasla artmış olsa da düzey olarak eşik değerlerin altında kaldığı belirtilen açıklamada, “Özel sektör borç stokunun GSYH’ye oranı bu dönemde bir miktar gerilemiş olsa da hala analiz döneminin en yüksek değerlerinden birine sahip. Bu durum genel olarak borçluluk seviyesinin yüksek ve mali alanın dar olduğuna işaret etmektedir. Öte yandan, 2020 yılından itibaren hızla artan finansal sektörün toplam yükümlülükleri göstergesi, 2022 ilk çeyreğinde eşik değerin yaklaşık 4 misline yaklaştı ve önemli bir kırılganlık unsuru oluşturdu. Benzer şekilde, konut piyasasındaki reel fiyat değişimini ölçen konut fiyat endeksi yüzde 6 olarak belirlenen eşik değerin oldukça üzerinde bir değer almış olup iç dengesizliklerdeki artışa dikkat çekmekte. Ayrıca, 2016 yılından bu yana yüzde 10’luk eşik değerinin üzerinde seyreden işsizlik oranı göstergesi de hala COVID-19 salgını düzeyinde” ifadesine yer verdi.

“GENÇ IŞSIZLIK ORANI YÜZDE 20’NIN ÜZERINDE”
     Aktivite oranı ve uzun dönemli işsizlik göstergelerinin eşik değerin üzerindeki seviyelerini koruduğu belirtilen açıklamada şu sözlere yer verildi: “15 yaş ve üzerindeki ekonomik olarak faal nüfusun işgücüne katılımı şeklinde tanımlanan aktivite oranı göstergesi 2020 yılı öncesinde artış eğiliminde iken, salgınla beraber tersine döndü ve 3 puanın üzerinde geriledi. Söz konusu gerileme eğilimi, 2022 yılının ilk çeyreğinde de hız kesmekle birlikte devam ediyor. Diğer taraftan, 1 yıl veya daha uzun süredir işsiz olan kişilerin işgücüne oranını ifade eden uzun dönem işsizlik oranı göstergesi 2022 yılı ilk çeyreğinde kısmi olarak iyileşmekle beraber eşik değerin üzerinde kaldı. 15-24 yaş grubu işsizlik oranlarının üç yıllık değişimi üzerinden hesaplanan genç işsizlik oranında 2019 yılında başlayan artış ilk kez 2022 yılının ilk çeyreğinde tersine döndü. Bununla beraber genç işsizlik oranı hala yüzde 20’nin üzerinde seyretmektedir. İstihdam göstergeleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde, verilerdeki bozulma eğiliminin 2021 yılı sonuna kıyasla azaldığı ancak, işsizlik oranlarının yüksek seviyelerini koruması veya göstergelerin eşik değerlerin dışında kalması nedeniyle makroekonomik dengesizlik unsuru olmaya devam ettiği görülüyor.”


+ Benzer Haberler
» Kredi kartında kısmi ödeme yapanların oranı %33
» Sofralık sultani üzümün ihracat yolculuğu başladı
» İzmir Ticaret Odası seçimi 3 Ekim’de yapılacak
» Karkas et alım fiyatları artırıldı
» Demir ihracatında Rusya fırsatı
» Otomotiv ihracatı 2 milyar doları aştı
» 1 milyon 366 bin tarım arazisi bankalara rehin bırakıldı
» Online araç satış ve kiralama platformları hakkında soruşturma
» İzmir Büyükşehir Belediyesi aşure bereketini 12 bin kişiyle paylaştı
» Halkbank’tan kadın girişimcilere 15,1 milyar TL destek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni