• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Selçuk Karaata ►YARINI TASARLAMAK
12
14
16
18
21/01/2022 06:09
İnovasyon için Fikir Belirleme ve Teşviği -2

Geçen haftadan devam

     Günümüz iş dünyasında ağ haritalandırılması, her ne kadar üst düzey yöneticiler ve çığır açan inovasyona sahip kişiler uzgörü kazanma ve destek sağlamada gayri resmi yöntemlere güvenseler de, hala etkin bir yöntemdir. Kurum içerisinde bilgi akışının kritik noktalarını tanımlamak ve bu noktalara yaratıcı ve sorumlu kişileri yerleştirmek, onların doğal ağ yeteneklerini yaratıcı fikirlerin doğru şekillendirilmesi ve daha gelişmiş fikir destekleme mekanizmalarında kullanmak çok güçlü ve yararlı bir yöntemdir.

Tomurcuk fikirleri olabildiğince büyük bir ağ içerisinde seçebilmek ve merkezi olarak toplamak.
     Birçok şirket içerisinde özellikle pazarlama ve ürün geliştirme bölümlerinden bir grup insana yeni fikirleri geliştirme ve test etme görevi resmi olarak verilir. Onların seçilme nedeni genellikle en yaratıcı ve uzgörüye sahip kişiler olmaları değil ancak bir fikir oluştuktan sonraki geliştirme sürecini nasıl yönlendireceklerini bilmeleridir: nasıl kabul ettirebileceklerini ve fonlanabileceğini bilirler. Buna karşın Apple veya Google gerçek inovatif şirketler ise fikir geliştirmeyi bütün çalışanlarının gayri resmi görevi haline getirip onları parasal olmayan teşviklerle motive etmekteler. Müşteri şikayetlerini dinleyen bir çağrı merkezi çalışanın bunlar arasında bir benzerlik görmesi ve çözüm üretmesi ile bir pazarlamacının analitik teknikler uygulayarak odak grupları yapması hemen hemen aynı ihtimal çerçevesindedir. Genellikle kurum dışı inovasyoncular en iyi fikirlere sahiptirler.

     Ne yazık ki en iyi fikirlerin birçoğu gayri resmi süreçleri geçememektedir. Ne kadar gayri resmi yapılar standart operasyonlar dışında fikirlerin ortaya çıkmasında yararlı olsalar da, bu fikirler resmi yapılar içerisinde kodlanmadan yok olup gidebilirler. Bu nedenle buradaki zorluk gayri resmi fikirleri onları sınırlamadan çıkarmak ve resmi dikkate sunabilmektir. Bu konuda yeni iletişim ve elektronik etkileşim mekanizmaları yardımcı olabilir. Buna örnek olarak Starbucks’ın web tabanlı sistemi www.mystarbucksidea. com verilebilir. Şirketler müşterilerini ve çalışanlarını fikirlerini sunmaları konusunda motive etmeliler, resmi ve etkin bir mekanizma ile bu fikirlerin sisteme girmesini ve geliştirilmesini sağlamalılardır. Ne kadar çok fikir yakalarsanız kazanma şansınız o kadar yükselir.

Başlangıçtan itibaren “tamam/devam” kararlarında çok seçenekli bir bakış sahibi olun ve buna sadık kalın.
     Birçok şirketin fikirleri değerlendirebilmek için farklı resmi grup ve süreçleri vardır: pazarlama müşteriyi temsil eder, finansçılar ekonomiyi de ğerlendirir ve mühendisler de uygulanabilirliğine bakarlar. Kendi önlerindeki probleme bakarlar ve daha sonra diğer takıma değerlendirmesi için devrederler. Başkalarının bulgularından haberdar bile olmayabilirler. Odaklanmış sorumluluk ve net bölüm farklılıkları bu tür bir yaklaşım için nedenler olarak verilir. İnovasyon sürecini bölümlere ayırmak genellikle gelişim sağlamanın en olay yoludur. Ancak bu tür bir yaklaşım etkin bir inovasyonun müşteriler, finans ve teknoloji ile ilgili seçimleri entegre etmesi gerektiğini göz ardı etmektedir. Ancak başlangıçta tüm bu gruplardan girdi almadan üst kesimde yapılan seçimler alt kesimde gerçekleştirilmeyebilir.

     Ürünün hayata dökülmesi kararı verileceği zaman, gruplar kendilerini genellikle bir bulmacanın içerisinde bulur; ya bir grup kazanacak diğeri kaybedecek; ya da müşteriler dahil kimseyi memnun etmeyecek çabuk ama yetersiz bir anlaşmaya varırlar. Bundan daha da sıkça şekilde, en akıllıca alt kesim seçimleri gayri resmi ve resmi etkileşimlerin doğru zamanlı bir birleşimi ile gerçekleşir. Başlangıçta yapılacak farklı fikirlerin yoğun ve senkronize bir şekilde çarpıştığı bir süreç uzun vadede daha iyi sonuçlar doğurabilir.

     Şu 3 soruya verilecek 3 cevap bir fikrin geliştirip geliştirilmemesini belirler:
          a) müşteriler bunu isteyecek mi?
          b) bunu üretebilir miyiz?
          c) bundan para kazanabilecek miyiz?


     Eğer bu süreci organize ediyorsanız, gerekli insanları bir odaya toplamaya çalışın ve bu sorular üzerine konuşmalarını sağlayın. Farklı bakış açılarını ortaya çıkarın, yararlı şekilde çarpışmalarını sağlayın ve en iyi sonuca ulaşın. Taviz vermelerine neden olmadan resmi gruplar arasındaki tansiyonu gidermenin en iyi yolu budur. Ortak kararlara vardıklarında, farklı birimler sonuçlara dair ortak bir sorumluluk hissedeceklerdir ve bu da doğal olarak ileride koordinasyon gerektirecek herhangi bir sürecin başarı ihtimalini artırır. Tabi ki bu tür süreçler zaman ve çaba gerektirir. İşte bu nedenle en önemli sorulara odaklanma sağlanmalıdır.

     Ayrıca tartışmalarının nasıl çözüleceğini, birimlerin kurallara nasıl uyacağı, bunları nasıl uygulayacağını belirlemek gelecek için önemli bir adım teşkil edecektir. Farklı birimsel sınırlar içerisinde bile, derinlemesine ve yüksek derecede öneme sahip tartışmaları yapıcı bir şekilde yürütecek gayri resmi yetenekler geliştirmelisiniz ve bu yetenekleri resmi karar alma ve uygulama süreçleri içerisinde uygulamalısınız.

Doğru davranışı motive etmek
     Hiç kimse izlemiyorken doğru uygulamaları destekleyecek (hem resmi hem de gayri resmi) teşvikler ve pratikler oluşturun. Gerçek anlamda inovatif şirketler başarıları olduğu kadar başarısızlıkları da kutlar. Bu tür şirketlerdeki liderler gayri resmi iletişim ve resmi teşviklerin grup içerisinde birlikteliği destekler ve bunu bir gurur kaynağı yaparlar: “Bizim şirketimiz nereye gittiğini bilir ve oraya hep beraber gidiyoruz.” Bu tür kişiler aynı zamanda bir fikrin öldürülmesinden sonra kaynakları nasıl dağıtacaklarını konusunda dikkatlidirler. Bir fikrin ölümünden sonraki cenaze bir yastan daha çok bir kutlamayı andırır. Ve bu projelerden çıkarılan dersler başka projelerde uygulanır.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Vak’a sayısı yükseldi, 4 kişi vefat etti

  İşsizlik ilk çeyrekte yüzde 11,4

  Bütçe açığı nisanda 50,2 milyar TL

  Martta cari açık 5 milyar 554 milyon $

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Piyasalarda zam dalgası!

  Martta, ihracat birim değer endeksi %10,7 arttı

  Yıllık ücretli çalışan sayısı yüzde 6,5 arttı

  Dolar yükselişe devam ediyor

  ‘11’inci Yerel Tohum Takas Şenliği’ için geri sayım başladı

  Pasta ve çikolata ustaları İzmir’de buluşacak

  SSB’nin logosu yenilendi

  UPS 2022 1. Çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

  Hedef, süt sektöründe yeni modüller oluşturmak

  “Yeşil Yıldız” sertifikasını ilk Özel Piri Reis okulları aldı

  EBSO projesi ile meslek liseleri kuruluş amaçlarına dönecek

  Hasan Tahsin unutulmadı

  Bornova’da çifte Bahar Şenliği

  Denizli Servergazi Devlet Hastanesi çamaşır yıkama ve kurutma makinesi satın alacak

  Gençler geleceği, dünyayı ve Türkiye’yi daha iyi değerlendiriyor

  Cobot’lar 2022 yılında da üretimde söz sahibi

  Su Ürünler Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Kripto para ve dijital varlık yatırımcıları vergi düzenlemelerini dikkatle izlemeli

  İzmirli Esnaf Sanatkarlar yine ‘Mutlu’ dedi

  41. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’nda kazananlar belli oldu

  Konak’ta kardeşlik rüzgârı estiren festival

  Gaziemir Park Şenlikleri’yle çocuklar doyasıya eğlendi

  Bingöl İl Özel İdaresi bakım onarım işi yaptıracak

  Bornova’da evlenecek çiftlere müjde

  İzmir, Dünya Turizm Kentleri Federasyonu’na kabul edildi

  Erhan Baysan Siteler Mahalesi’nde yaşayacak

  Metropolis’te muhteşem etkinlik

  İzmir Çok Sesli Korolar Festivali’nde müzik şöleni

  Karşıyaka çiçek açıyor

  Gaziemir AKM yepyeni yüzüyle hizmette

  EGM delil torbası bez çuval satın alacak

  Ovakent’te bahar sevinci türkülerle yaşandı

  “Durumu olmayan Abidin” ayakta alkışlandı

  İhale Özetleri

  16 Mayıs 2022 Tarihli ve 31837 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Vak’a sayısı 1.000’e doğru gerilemeye devam ediyor

  15 Mayıs 2022 Tarihli ve 31836 Sayılı Resmî Gazete

  Vefat sayısı ilk kez 5’e indi

  Ukraynalı turistin yerini İngiliz dolduracak

  Konut davalarında patlama yaşanıyor

  “Sosyal güvenlik düzenlemelerinde esnaf unutulmamalı”

  “14 Mayıs Çiftçiler Günü’nde, çiftçi hakkını alamadı”

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni