• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sanayici orta vadeli program istiyor

26 Temmuz 2022 Salı 16:00
12
14
16
18

Sanayici orta vadeli program istiyor


   ► Ege Bölgesi Sanayi Odası temmuz ayı olağan meclis toplantısı, İZQ İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirildi

           KÜBRA TOPAL      
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) temmuz ayı olağan meclis toplantısı, İZQ İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın yanı sıra SGK Müfettişi ve Brothers & Partners Direktör Umut Çiray da katıldı. Kurları belirli noktaya getirmek için enflasyonun düşürülmesi gerektiğini belirten EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Bununla ilgili yeni bir orta vadeli program ve yeni bir heyecan şart. Başka türlüsü zor” dedi.

     CDS risk priminin son 24 yılın en yüksek düzeyine ulaştığına vurgu yapan Yorgancılar, “Kurlardaki istikrarsızlık maliyet yapmayı, fiyat vermeyi ve önümüzü görmeyi zor bir hale getiriyor. Ülkemiz CDS Primi 900’ün üzerine çıktı. Bugün 840’a düştü ama 840 dahi Türkiye’ye yakışan bir risk primi değil. Çünkü yabancı yatırımcının gelmesini istiyorsak buradan başlamamız gerekiyor. Temmuz ayında 38 ülkede faiz artırımı yapıldı. Türkiye’de faiz artırımı yapılmadı ama kamunun alacaklarına yönelik yıllık gecikme faiz oranı yüzde 30’a çıkarıldı. Bununla birlikte politika faizi yüzde ise yüzde 14’te. Bunu anlamak mümkün değil. Böyle bir ortamda kurları belirli bir noktaya getirmemiz zor. Kurları belirli noktaya getirmek için enflasyonu düşürmemiz lazım. Bununla ilgili yeni bir orta vadeli program ve yeni bir heyecan şart.  Başka türlüsü zor” diye konuştu.

SANAYİCİLER FAİZ POLİTİKASINI ONAYLAMIYOR
     EBSO bünyesinde yapılan ‘Ekonomik Değerlendirme Anketi’nin sonuçlarını açıklayan Yorgancılar, ankete katılanların, hükümetten enflasyonun düşürülmesini, ekonomide istikrarın sağlanmasını ve maliyetlerin azaltılarak finansman temininde destek verilmesini istediğini söyledi. Ankete katılanların yüzde 46’sının hükümetin sağladığı destekleri yetersiz bulduğunu aktaran Yorgancılar, yüzde 25’inin ise kısmen yeterli bulduğunu ifade etti. Yılın ikinci yarısına ilişkin beklentilerin sorulduğu soruda ise ankete katılanların yüzde 55’i ‘Kötü olmaya devam edecek’ derken, ‘İyileşme başlayacak’ diyenlerin oranı yüzde 25, ‘Çok daha iyi olacak’ diyenlerin oranı ise sadece yüzde 1’de kaldı. Yılın ikinci yarısındaki risklerle ilgili olarak da, ankete katılanların yüzde 38’i enflasyondaki artış, yüzde 33’ü kurlardaki istikrarsızlık, yüzde 15’i ise dış talepte yavaşlama seçeneğine oy kullandı. Ayrıca ankette, sanayicilerin faiz politikası ve sonrasında yaşanan kur artışlarından büyük zararlar gördüğü ve bu nedenle faiz politikasını onaylamadıklarını belirtmeleri dikkat çekti.

“SANAYİCİNİN ÖNÜNE ENGEL DEĞİL DESTEK KOYUN”
     Türkiye için acil çözüm bekleyen iki meselenin enflasyon ve kur riski olduğunu söyleyen EBSO Meclis Başkanı Salih Esen, “Bu konular halledilemediği sürece de ekonomide istikrarın sağlanması çok zor. Sanayicimizin, ihracatçılarımın önüne yeni engeller değil yeni destekler koymamamız gerekiyor. Ekonomiyi güçlendirecek kesimleri daha fazla güçlendirmeliyiz ki geri dönüşümü de öyle olsun. Politika yapıcıların bu anlamda aklıselim olmaya davet ediyorum” ifadelerine yer verdi. BDDK ile Hazine ve Maliye Bakanlığının aldığı kararlara yönelik de eleştirilerde bulunan Esen, “Yap boz niteliğinde bir takım kararlar alıyorlar.

     Alınan kararları anlamakta zorlanıyorum. Şu an Türk parasıyla kredi kullanmak yasak, bunu yaşıyoruz. Değil 6 ay sonrasını, 3 ay sonrasını görebiliyor muyuz? Plan, proje yapabiliyor muyuz? Yapamıyoruz. Bütün bunların ötesinde hala ilmik ilmik boğazımızın sıkılmasını anlamakta zorlanıyorum ya. Dolar 18 TL’yi gördü. Bugüne kadar atılan adımların ne faydası oldu? Bir takım şeylerin artık zorlamayla olmayacağının, gönüllük esası ile olabileceğinin bilincinde olmak gerektiği kanaatindeyim.  Hadi madem bütün şirketlere bir kayyum atayın biz de rahat edelim. Ama yeter, lütfen yeter! En azından atılan taş kurbağayı ürkütsün, bu olmuyor” diye konuştu.
     Toplantıya konuşmacı olarak katılan SGK Müfettişi ve Brothers & Partners Direktör Umut Çiray, ‘İşveren yönüyle çalışma mevzuatında güncel gelişmeler’ konulu bir sunum gerçekleştirdi.

MECLİS BAŞKANLIĞI’NA İKİ ADAY
     Ege Bölgesi Sanayi Odası seçimleriyle ilgili olarak adayların isimleri belli olmaya başladı. EBSO Meclis Üyesi İbrahim Gökçüoğlu ve Hakan Attaroğlu meclis başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Meclis Başkanı Salih Esen konuyla ilgili takvim belirlenmeden açıklama yapmayacağını söylerken, Yorgancılar ise seçim tarihini belirmeye çalıştıklarını ve ağustos ayının 3’üncü veya 4’üncü haftası açıklama yapacaklarını bildirdi.

 


+ Benzer Haberler
» Kurtuluşun 100. yılı, kongre ile taçlanacak
» İnşaat maliyet endeksinde yıllık %107 artış
» EPDK’dan lisanssız üretime yeni düzenleme
» İnci Holding şirketlerinden Rhombus Energy Solutions, BorgWarner’e satıldı
» Haziranda işsizlik oranı %10,3
» EBSO, 12 Ekim’de seçime gidiyor
» “Tahsilat riski ihracatın önünü kapatıyor”
» Türk Telekom’dan yılın ilk yarısında 20 milyar 203 milyon TL’lik konsolide gelir
» Vakıf Katılım ve İZTO’dan işbirliği protokolü
» İzmir Kitap Fuarı kitapseverlerin yeni buluşma noktası olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni