• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sanayici 5 başlıkta destek isteği

30 Kasım 2021 Salı 18:00
12
14
16
18

Sanayici 5 başlıkta destek isteği


   ► EBSO kasım ayı meclis toplantısında, son dönemde yaşanan döviz kurundaki artış ve üretim maliyetlerindeki artışlar ele alındı

           HABER MERKEZİ      
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) kasım ayı meclis toplantısı, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda hibrit olarak gerçekleşti. Türkiye’de üretim yapmanın hiç bu kadar pahalı olmadığını, bu kadar öngörülemez ve istikrarsız bir hal almadığını söyleyen EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, çözüm önerilerinde bulundu. Yorgancılar, “Döviz kurundaki volatilitenin kontrol altına alınması, enflasyonun düşürülmesi, yurt içinde ihtiyaç duyulan ham madde yeterliliğinin, özel veya kamu kaynaklı üretim ile sağlanması, enerji fiyatlarında sanayiciye uygun fiyat politikası uygulanması ve yurt içindeki tedarikçi üreticilerin desteklenmesi gerekiyor” dedi.

“TALEP ARTARKEN ARZ AZALDI”
     Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yorgancılar, salgın nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin yeniden kapanmaya varan kararlar aldığını söyledi. Almanya’da bazı fuarların iptal edildiğine dikkati çeken Yorgancılar, artan vaka sayılarına göre fuarların tamamen iptal edilmesinin de beklendiğini dile getirdi. Küresel ekonomik göstergelerden olan Baltık Kuru Yük Endeksi’nin eylülden kasıma kadar yaklaşık yüzde 50 düştüğünü belirten Yorgancılar, “Bu düşüşe rağmen konteyner fiyatları düşmüyor. Bir diğer husus Uzak Doğu’dan verdiğimiz siparişlerin yükleme terminleri 6-8 ay sonraya veriliyor. Sebep enerji krizi. Enerji olmadığı için haftanın belirli günlerinde çalışıyorlar. Maliyetler yükselirken, arz azaldı, talep arttı. Uzak Doğu’da ham madde sıkıntısı olduğu belli” diye konuştu.

“VOLATİLİTE TİCARETİN VE ÜRETİMİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL”
     Yorgancılar, “Merkez Bankası resmi günlük kapanış verilerine göre, 11 Ekim’de 9 TL olan kur, 16 Kasım’da 10 TL, 22 Kasım’da 11 TL olarak kayıtlara geçti. Ne olduysa 23 Kasım’da oldu ve önce 12 TL, ardından 13’ü aynı günde görerek tarihi anlar yaşandı. Doların Ocak ayından bu yana TL karşısında yüzde 60’ı aşan oranlarda değer kazanması, TL’nin değer kaybının yüzde 40’ları bulması tek başına çok ciddi bir krizin göstergesidir. Bir günde sadece yüzde 17’lerde kayıp yaşanıyorsa, o ülkeye, o ülkede iş yapmaya çalışan insanlara, o ülkede emeğiyle para kazanmaya çalışan vatandaşlara çok yazık. Ülkemizin itibarı olan TL’nin böylesine itibarsızlaştırılması karşısında çaresiz kalmış olmamız da ayrıca çok üzücüdür. Çok açık bir şekilde döviz krizi içinde olduğumuz gerçektir. Artış veya azalış yön ne olursa olsun, bu volatilite kuşkusuz ticaretin ve üretimin önündeki en büyük engeldir” ifadelerini kullandı.
     Eurostat tarafından yapılan bir çalışmada, Türkiye’nin son 2 yılda elektrik zamlarında lider olduğunu söyleyen Yorgancılar, “2019 ve 2021 ilk yarısı için geçerli çalışmaya göre, Türkiye’de ortalama elektrik fiyatlarındaki artış oranı yüzde 47,4. Bu hesabın içinde son zamlar yok.Bu sene sanayide doğalgaza yıl içinde 7 kez zam geldi. Ve son gelen zam oranı yüzde 48. Benzer şekilde elektrikte son gelen zam yüzde 15. Böyle bir durumda liderliği sürdürmemek mümkün değil. Ve böyle bir durumda üretimi sürdürülebilir kılmak ise bir o kadar zor” dedi.

“YATIRIM YAPILMASI İÇİN FAİZLER DÜŞMELİ”
     Cumhurbaşkanının ifade ettiği gibi faizlerin düşmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Yorgancılar, “Sonuna kadar da destekliyorum. Türkiye’de yatırım ortamının yapılabilmesi için faizler düşmeli. Yüksek faizle yatırım yapabilmek söz konusu degil. Ama biz düşük faizle düşük enflasyonu da becerebilirsek o zaman basarîli oluruz. Faiz düştüğü zaman sanayici yatırım yapar. Faiz oranları yüzde 9-10 olsa enflasyon da yüzde 11 olsa Türkiye’de yatırım patlar. Döviz ne olacak diye düşünmeyelim” diye konuştu.
     Yaşanan ekonomik sıkıntılara ilişkin karamsarlığa gerek olmadığını da belirten Yorgancılar, “Atatürk’ün söylediği gibi, umudu hiçbir zaman yitirmedim. Umudunu yitiren kaybetmeye mahkumdur. Bunlar geçecek. Moral bozmanın kimseye faydası yok. İş adamlığı bugünlerde belli olur. Hesabini kitabini bilirsen, bankadan aldığın paraları yatta, katta, arabada harcamadıysan, isine harcadıysan o borcu ödersin” dedi.

“VAKİT KAYBETMEDEN BU KISIR DÖNGÜDEN KURTULMAMIZ GEREKİYOR”
     EBSO Meclis Başkanı Salih Esen ise “Dünya genelinde artan enerji ve gıda maliyetlerinin üzerine, ülkemizdeki son yıllarda ana gündemimiz olan ve artık tamamen kontrolden çıkmış olan kur krizi de eklenince, çetin bir kış kaçınılmaz oluyor. Artık, iş insanları olarak defalarca dile getirdiğimiz üzere Türk Lirası’ndaki bu denli yüksek kayıplar, maliyetlerimizi gün geçmeksizin artırıyor. Bu denli artan maliyetlerle, ne üretim yapmak, ne de istihdam artırabilmek mümkün. 23 Kasım günü yaşadığımız şey, hiçbir ülkenin hiç yaşamak istemeyeceği bir durumdu. İçimiz acıdı. Ülkemiz için, kazanımlarımız için evine ekmek götürmeye çalışan vatandaşlarımız için. Bir ülke kendi parasının değerini bu kadar ayaklara düşüremezdi. Bir ülke, üreten iş insanlarının önünü bu kadar tıkayamazdı. Çok yazık oldu. Bu yaraları nasıl saracağız, nasıl normale döneceğiz endişelerini herkes taşıyor. O nedenle, artık bir an önce daha fazla vakit kaybetmeden bu kısır döngüden kurtulmamız gerekiyor” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» İplik ithalatında süre uzatma soruşturması
» Erkmen Belediyesi akaryakıt satın alacak
» “Tarım her koşulda desteklenmeli”
» Drone teknolojisi rüzgar enerjisine yön vermeye devam ediyor
» Efsane Levrek Avı için deniz tutkunları olta başına!
» Tarlalara bereket geliyor
» Bucalı kadınlara Wushu kursu
» Bidaa, Antalya Gıda Fuarı’nda vitrine çıktı
» Pınarbaşı esnafına genç başkan
» İşler’den öğrencilere karne hediyesi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni