• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sakız ağaçlarına ilk çizik atıldı

30 Temmuz 2022 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Sakız ağaçlarına ilk çizik atıldı


           HABER MERKEZİ      
     Çeşme Belediyesi, “Çeşme’den Sakız Damlıyor” projesi kapsamında, sakız hasadı için hazırlıklara başladı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen törenle, sakız ağaçlarına ilk çiziği Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran attı.
     Çeşme’de, 50 yılın ardından, Çeşme Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda yeniden başlatılan sakız üretimi Çeşme’nin ekonomisine güç katarken, sakız ağaçlarından elde edilecek ürün için ağaçların çizilmesine başlandı.

ÇEŞME’YE “SAKIZ” MÜZESİ
     Tören sırasında bir açıklama yapan Oran, 117 sakız ağacının bulunduğu alanın “Arboretum” olarak düzenleneceğini söyledi. Başkan Oran, “Sakız Müzesi olarak düzenlenecek bu alanda bilimsel araştırmalar da yapılacak. Aynı zamanda turizm amaçlı olarak da insanlar gelip burasını gezebilecek” dedi.
     Tohum merkezimizdeki tohumları, piyasanın üzerinde bir bedelle alım garantisi vererek çiftçilere dağıttıklarını söyleyen Oran, “Hepimizin bildiği gibi dünya zor bir süreçten geçiyor. İklim krizi, pandemi koşulları, Ukrayna’daki savaşın etkileri, kuraklık ve kıtlık endişesine, tedarik zincirinin bozulması gıda enflasyonuna sebep oldu. Bütün bunlar bizleri, yerel değerlerimizin korunması, atalık tohumlarımıza geri dönülmesi, yerli üreticilerimizin güçlendirilerek tarımın ciddi şekilde desteklenmesi gerektiğini gösterdi. Aslında bütün bunlar bizlere özümüze dönme, ilkokul yıllarımızda öğrettikleri gibi, yeniden yedi iklim, dört mevsim yaşayan, tarımda kendi kendine yetebilen ülke olmamız gerekliliğini hatırlatıyor. Bu anlayışla Çeşme Belediyesi olarak, kurduğumuz Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz ile Çeşme’deki üreticilerimizi destekliyor. Tohum merkezimizde ürettiğimiz Karakılçık buğdayı, Çeşme Anasonu, Çeşme Kavunu, Beyaz soğan gibi yerel değerlerimizi piyasanın üzerinde bir bedelle alım garantisi vererek çiftçilerimize dağıtıyoruz” diye anlattı.

“DÜNYADA SAKIZ ÜRETİMİNDE SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ”
     Çeşme’nin yerel ürünlerinin yanında sakızın ayrı bir yeri olduğunu vurgulayan Oran, “Elli yıl aradan sonra dört yıl önce yeniden başlattığımız sakız hasatı etkinliğimizle, sağlık, kozmetik ve gıda sektöründe inanılmaz bir yeri, ciddi ekonomik getirisi olan Sakız ağaçlarımızı çoğaltmaya, dünyada sakız üretiminde söz sahibi olmak için adımlar atmaya başladık. Pandemi koşulları ve ekonomik zorluklara rağmen, ülkemizin geleceği için çok önemli olduğuna inandığımız bu hamleden geri adım atmıyoruz. Geçen yıldan bugüne mevcut ağaçlarımıza ek olarak belediyeye ait ağaçlarımızdan havai köklendirme metodu ile 2000 yeni sakız fidanı çoğalttık. Çeşme’de ilk defa 5 kilogramı belediyemizin ağaçlarından olmak üzere 50 kilogram damla sakızı üretildi. Bu konuya büyük özen ve özveriyle eğilen yerli üreticilerimiz de yaklaşık iki bin yetişkin sakız ağacından on iki bin yeni fidan ürettiler” diye belirtti.

“DAMLA SAKIZININ FAYDALARI DÜNYA LİTERATÜRÜNDE YER ALDI”
     Çeşme Damla Sakızı ile ilgili bilimsel çalışmaların da yapıldığını anlatan Oran, “Verdiğimiz ürünler ile üniversitelerde bilimsel araştırmalar sürdürülüyor. Maltepe Üniversitesi Farmakoloji bölümü Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’de Uluslararası seminerde Çeşme Damla Sakızı’nın bilimsel  faydaları üzerine sundukları çalışma ile Çeşme Damla Sakızı’nın bilimsel faydaları dünya literatüründe yerini aldı” diye açıkladı.

“PROJEMİZ, ÇEŞME’Yİ GELECEĞE TAŞIYACAK”
     Alaçatı Ot Festivali’nde, yerli üreticilerin sakızdan ürettikleri kozmetik ürünlerin de yer aldığını hatırlatan Oran, “İşin özü; sürdürülebilir bir anlayışla, akılla, bilimle, yerli üreticilerimizle kol kola, çok doğru bir yolda çok güçlü adımlarla yürüyoruz. Geçmiş yıllarda söylediğim gibi bu Çeşme’nin 20 yıl sonrasının, 50 yıl sonrasının, yani çocuklarımızın geleceğinin projesidir. Çeşme’yi geleceğe taşıma projesidir. Bir yandan Çeşme Sakızı’nın coğrafi işareti sürecinin sonuçlanmasını beklerken, diğer yandan her yıl on bin yeni sakız fidanı üretimi ve buna bağlı olarak yıllık yüz kilogram damla sakızı hedefimizi kısa sürede gerçekleştireceğiz. Çeşme’yi, sahip olduğu zenginlikleri koruyup çoğaltarak geleceğe taşıyacağız” dedi.


+ Benzer Haberler
» Dikili’de 5 milyar TL’lik yatırım ile 3 bin 500 kişiye istihdam
» Kurulan şirket sayısında aylık %37,7’lik düşüş
» İnşaat malzemeleri sanayiinde düşüş yaşandı
» Makine ihracatı 7 ayda 14,2 milyar $
» “AVM ortak alan giderleri daha adil ve şeffaf oldu”
» “Sanayici finansmana erişimde zorluk çekmeli”
» İzmirli kozmetikçiler dünyaya açılmaya hazırlanıyor
» Hava taksi işletmeciliğinde sermaye tutarı düşürüldü
» Döviz kuru faiz kararının ardından sakin seyretti
» EXPO 2026 için planlama çalışmaları başladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni