• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR SAĞLIK ve YAŞAM
12
14
16
18
17/06/2022 06:16
Covid-19 pandemisi kızamık vakalarının artmasına yol açtı

 Doç. Dr. Nisa Eda Çullas İlarslan
Memorial Ankara Hastanesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü

     Çoğunlukla çocuklarda görülen ancak her yaşta ortaya çıkabilen kızamık hastalığının izlenme sıklığı koronavirüs pandemisi, ekonomik zorluklar, göçler ve savaşlar sebebiyle artış gösteriyor. UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde kızamık vakalarının yüzde 80 oranında arttığını açıklarken, tehlikenin hala devam ettiğine dikkat çekiyor. Özellikle 1 yaşın altındaki çocuklarda ölüme sebep olabilen kızamık hastalığı, havadaki damlacıkların solunması ve enfekte kişi ile direkt temas yoluyla bulaşıyor. Bu hastalıktan korunmanın en önemli yolu ise aşılanmadan, yani toplumsal bağışıklığın oluşturulabilmesinden geçiyor.

Okul öncesi dönemdeki çocuklarda daha çok görülüyor
     Sıklıkla çocuklarda görülmekle birlikte her yaşta karşılaşılabilen ve çok bulaşıcı olan kızamık, viral döküntülü hastalıklar arasında yer almaktadır. Diğer adı rubeola olan kızamık hastalığının etkeni, “morbillivirüs” isminde bir virüstür. Bu hastalık okul öncesi dönemdeki çocuklarda daha sık görülmektedir. Kızamık, kişiden kişiye havadaki damlacıkların solunmasıyla veya enfekte kişinin dokunduğu oyuncak, havlu, kıyafet, bardak, çatal gibi nesneler yoluyla yani direkt temas ile bulaşmaktadır.

Döküntüler en önemli belirtileri oluşturur
     Virüs vücuda alındıktan sonra belirtilerin ortaya çıkması (kuluçka dönemi) 10-12 gün sürmektedir. Hastalığın belirtileri arasında halsizlik, kuru öksürük, burun akıntısı, hafif veya yüksek ateş, ağız içinde görülen “koplik lekeleri”,  kulak arkasında, saç, yüz ve tüm gövdede görülen döküntüler yer almaktadır. Hastalığın bulaştırıcılığı döküntüler başlamadan önceki 4 gün ile başladıktan sonraki 4 gün arasındaki süreçte gerçekleşmektedir.

Toplumsal bağışıklık ile salgınlar engellenebilir
     Yeterli aşılamanın yapılamadığı toplumlarda 2-3 yılda bir salgınlar şeklinde seyreden kızamık, dünya genelindeki sağlık, ekonomik ve siyasi krizler ile göçlerin yaygınlaşması sonucunda diğer ülkelere de hızla yayılmaktadır.  DSÖ’nün Türkiye’deki kızamık vaka sayısı, dünya verileri ile paralel olarak 2013 yılında ciddi bir artış göstererek yıllık 7 bin 405’e yükselmiştir. Alınan önlemlerle belirgin olarak düşürülen bu rakam göç, aşı reddi, 9. ay aşılamasının kaldırılması gibi nedenlerle tekrar artışa geçerek 2 bin 904’e ulaşmıştır. 9. ay aşılamasının tekrar başlatılması ve göçmen aşılamasının hızlandırılması ile vaka sayıları azalmıştır.

Vakalar yüzde 80 oranında arttı
     UNICEF ve DSÖ verileri, 2022’nin ilk 2 ayında dünya genelinde bildirilen kızamık vakalarının 2021 yılının ilk 2 ayına göre %79 oranında artarak, 9 bin 665’ten 17 bin 338’e yükseldiğine işaret etmektedir. Kızamık vakalarının artışına; Covid-19 salgınının ilk zamanlarında dikkatle uyulan maske ve mesafe kurallarının son zamanlarda kaldırılması, pandeminin oluşturduğu stres nedeniyle ebeveynlerin çocuklarını aşıya götürmemesi ve ekonomik olumsuzluklar ile pandemiye odaklanılması sebebiyle ulusal aşılama faaliyetlerinin sekteye uğraması sebep olarak gösterilmektedir.

Tehlike devam ediyor
     DSÖ verilerine göre, 2020 yılında dünya genelinde temel çocukluk çağı aşılaması fırsatını kaçıran çocuk sayısının 23 milyon olarak ölçüldüğü ve  2009 yılından beri en yüksek seviyeye ulaştığı gözler önüne serilmektedir. Ayrıca Ukrayna, Afganistan, Etiyopya ve Somali gibi ülkelerde savaşın da etkisiyle aşılama faaliyetlerinin aksaması, kalabalık koşullarda yaşam ve temiz su ile hijyen yetersizliğinin etkisiyle kızamık olgularında artış tehlikesinin devam ettiğini göstermektedir.  

Kızamık hayati riske yol açıyor
     Kızamık, 1 yaş altında, kötü beslenen çocuklarda, bağışıklığı baskılanmış veya bağışıklık ile ilgili hastalığı olanlarda şiddetli seyredebilir, hatta hayati riske yol açabilir. Ölüm oranı ortalama %3 iken, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, aşılanma oranlarının düşüklüğü ve kötü beslenme fazlalığı nedeniyle bu oran katlanmaktadır. Kızamığın en sık komplikasyonu ortak kulak iltihabıdır. Ayrıca zatürre, lenf bezi iltihabı, ishal, ilerleyici konjunktivit, körlük, kalp kası iltihabı ve ölümle sonuçlanan beyin dokusu iltihabına (SSPE) neden olabilir.

Kızamıktan korunmanın yolu aşıdan geçiyor
     Viral bir enfeksiyon olduğu için kızamık hastalığının etkene yönelik tedavisi bulunmamaktadır. Genellikle istirahat, yeterli sıvı alımı, ateş düşürücü ve A vitamini verilmesi gibi destekleyici tedaviler uygulanmaktadır. Kızamıktan korunmanın tek yolu aşılamadır. Ülkemizde uygulanan aşı takviminde kızamık aşısı 12. ayda ve 4 yaşında KKK (kızamık-kızamıkçık-kabakulak) aşısı şeklinde uygulanmaktadır. Son yıllarda kızamık olgularında artış görülmesi nedeniyle aşılamaya 9. ayda KKK aşısı şeklinde başlanılmakta, 12. ay ve 4 yaşında aşılama tekrarlanmaktadır. Bu uygulama son derece önemlidir çünkü hastalığın en şiddetli seyrettiği ilk 1 yaşta koruma oranını istenilen seviyeye ulaştırmaktadır. İki doz kızamık aşısı ile hastalığa karşı yeterli bağışıklık sağlanma yüzdesi yaklaşık %95-100 arasındadır. Kızamık virüsünün dolaşımının durdurulabilmesi için toplumun en az %95’inin kızamık içeren bir aşı ile aşılanması gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü günel verilerine göre ülkemizde 2 doz kızamık aşısı ile aşılanma oranı %93’tür. Dış göçler de dikkate alındığında, kızamık aşılamasına hassasiyetle devam edilmesi hastalığın önlenmesi için mutlaktır.

Önceki Yazılar :
Haberler
  İzmirli minikler portatif havuzlara kavuştu

  CV Bank haziranda 102 kişiyi iş sahibi yaptı

  “Future Of Technology” webinarında siber güvenlik konuşuldu

  Uşak İl Özel İdaresi elektrik tesisat onarımı yaptıracak

  Su Ürünler Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Büyükşehirden Beydağlı üreticilere küçükbaş hayvan desteği

  Batur’dan iyiliğe davet; “Askıda Kurban” kampanyamıza katılın

  Karabağlar’da kurban satış yerleri denetleniyor

  Beydağ’da Ovacık Yaylası’na sıcak asfalt

  15 TEMMUZ SAĞLIK VE SANAT YERLEŞKESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ VE DEVLET KONSERVATUVARI BİNALARI UYGULAMA PROJELERİ HAZIRLANMASI HİZMET ALIMI İŞİ

  Osmaniye Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bina onarımı yaptıracak

  “Bilanço, bütçe ve mali disipline dikkat edin”

  Yeni trend alışveriş turizmi

  İhale Özetleri

  06 Temmuz 2022 Tarihli ve 31888 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Yazılım ihracatında hedef 15 milyar dolar

  Tarım makineleri ihracatı ilk 5 ayda %3 arttı

  JPMorgan’ın Türkiye enflasyon tahmini yükseldi

  Enflasyonla mücadeleye yönelik atılan 11 adım

  Bayraklı Belediyesi Kurban Bayramına hazır

  ASELSAN’dan 24,6 milyon dolarlık sözleşme

  Çaya iki ayda üçüncü zam

  Obilet hakkında soruşturma

  İzmir’de suya zam

  Reel efektif döviz kuru haziranda geriledi

  “Devlet petrokimyaya yatırım yapmalı”

  Zeynep Erkunt hayatını kaybetti

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Ar-Ge harcaması 25 milyar TL’yi aştı

  “Hedefimiz 5 yılda ilk 100 ihracatçı arasına girmek”

  Menemen’de kurban atış yerine sıkı denetim

  İzmir’de dayanışma sürüyor

  Hasta hayvana giriş izni yok

  Çin’in Lojistik Performans Endeksi, dört ayın ardından yüzde 52,1’e çıktı

  Tedarik zincirindeki kırılma, lojistik sektörünü canlandırdı

  ENSİA, WINDEUROPE’un üyesi oldu

  Z kuşağının satın alma kararında cinsiyetten bağımsız markalar ön plana çıkıyor

  Kibar Holding, 2025 hedeflerine güçlü adımlarla ilerliyor

  GESOB ile Uyumsoft arasında e-Dönüşümde iş birliği

  Araç değer kaybında yeni dönem

  Samsung, denizlerdeki kirliliği azaltan çalışmalarını açıkladı

  Online alışverişte kadın giyim ve ayakkabı üst sıralarda

  Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü doğalgaz dönüşüm işi yaptıracak

  “Türkiye’de üretip 5 kıtaya ürün ihraç ediyoruz”

  KPMG ve TIRPORT’tan lojistik sektörünün geleceği için iş birliği

  20 yıllık rüya gerçek oluyor

  Türkiye tatil için denizi tercih ediyor

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni