• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Riski azaltmak için ek aksiyonlar alınmalı”

11 Ocak 2022 Salı 16:00
12
14
16
18

“Riski azaltmak için
ek aksiyonlar alınmalı”


           HABER MERKEZİ      
     Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Sigortacılık ve Bireysel Emeklilik Çalışma Grubu’nun hazırladığı “Güncel İş Ortamında Kurumların Karşılaştıkları Riskler ve Sigorta Perspektifiyle Çözüm Önerileri” raporu yayımlandı.
     TÜSİAD raporunda, salgın sonrası değişen koşullarla birlikte düşük risklerin yüksek risk kategorisine girebildiği, risklerin yönetimiyle ilgili karar verici ve yöneticilere ilave sorumluluk yüklendiği ve bu nedenle geleneksel yöntemler dışında ek aksiyonlar alınmasının risk azaltmak için gerekli olduğuna değinildi.

DEĞİŞEN KOŞULLARIN RİSK YÖNETİMİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
     Rapor, şirketlerin faaliyetlerini başarıyla yürütebilmeleri ve pozitif anlamda ayrışabilmeleri için riskin ve riski önleyici unsurların etkin yönetilmesi için rehber olmayı amaçlanıyor. Çalışma, risk yönetimiyle ilgili dikkat edilmesi gereken hususların ve yükselen riskleri sigortacılık perspektifinden ele alındığı raporda, kurumların karşı karşıya olduğu başta operasyonel, fiziki ve makroekonomik olmak üzere pek çok yaygın ve yükselen riske dikkat çekildi. Risk yönetimiyle ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar ile yükselen riskler ve bu risklerin sigortacılık perspektifinden değerlendirmelerinin yer aldığı raporda ayrıca salgının etkisiyle hızla değişen ekonomik ve sosyal koşulların risk yönetimi üzerindeki etkileri de incelendi.
     İşletmelerin ve çalışanlarının karşı karşıya kalabileceği muhtemel risklerin tanımlandığı raporda, “Yaşanabilecek ani toplumsal değişiklikler, teknolojik gelişimler, doğada yaşanabilecek dönüşümler, salgınlar, ekonomik krizler ve çalışanlarla ilintili yaşamsal riskler gibi pek çok kavrama bağlı olarak değişip farklılaşabilmektedir. Geleneksel risk konularının yanı sıra, geçmişte risk olarak görülmeyen konular ortaya çıkabilmekte ya da düşük riskler yükselen riskler haline dönüşebilmektedir” denildi.

“KARAR VERİCİ VE YÖNETİCİLERİN SORUMLULUĞU ARTIYOR”
     Dünyada ve Türkiye’de olasılık ve şiddet algısı açısından yükselen riskler, bu risklerin yönetimiyle ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar ve risk yönetimi uygulamaları sonrasında ‘kalıntı’ risklerin sigorta perspektifiyle çözüm yolları üzerinde durulan raporda, “Tüm bunlara ilave olarak, salgın sonrasında değişen ekonomik görünüm sigorta çözümleri açısından da farklı konulara dikkat edilmesi gerekliliğini doğurmaktadır.  Tüm dünyada yüksek seyreden enflasyon, navlun ve tedarik krizi gibi konular hem mevcut hem de yeni sigorta çözümlerinde işletmelere ve özellikle karar verici yöneticilere ilave aksiyonlar alma sorumluluğu yüklemektedir” ifadelerine yer verildi.

“SİGORTA BEDELLERİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”
     Raporda, ‘eksik sigorta riski’nin yönetimi için, yapı maliyetleri, yerli ve ithal makine tesisat fiyatları ile emtia fiyatları gibi sigorta bedelinin ana kalemlerini oluşturan kıymetlerin kur dalgalanması, dünya genelindeki enflasyonist ortam gibi çeşitli sebeplerle fiyat değişikliği göz önünde bulundurularak, sigorta bedellerinin sık aralıklarla gözden geçirilmesinin önemine değinildi.
     Çalışanların yaşamsal risklerinin dikkate alınarak, personel bağlılığını artırmanın büyük önem taşıdığı ifade edilen raporda, “Bu kapsamda, hayat sigortalarında ve bireysel emeklilik sisteminde sağlanan vergi teşviklerinin, devlet katkısı ile bu risklerin maliyetlerine destek olabileceğini bilmek oldukça önemlidir” denildi.


+ Benzer Haberler
» Vak’a test oranı ilk kez %19’un üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı
» İhracatçı, tarım ürünü kısıtlamasından çekiniyor
» Tarım ihracatının zirvesinde Ege Bölgesi var
» MB enflasyon beklentisini %23,2’ye yükseltti
» “Enflasyonda ortak nokta tedarik zinciri problemi”
» Yabancılara konut alım satımında döviz bozdurma zorunluluğu getirildi
» Sami Azar hayatını kaybetti
» BOTAŞ: Bütün kompresör istasyonları, tesis ve üniteleri çalışıyor
» CHP’li belediye başkanlarından yeni bütçe talebi
» Meskenlerdeki elektrik tüketimi azaldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.01.2022
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni