• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pınar Süt, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil oldu

09 Mayıs 2022 Pazartesi 14:00
12
14
16
18

Pınar Süt, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil oldu


           HABER MERKEZİ      
     Pınar Süt, Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansı yüksek olan şirketlerin bulunduğu BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki yerini aldı.
     Türkiye’de süt ve süt ürünleri sektöründe ilklerin markası olan, sektörünün en itibarlı markası seçilen Pınar, Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansı yüksek olan şirketlerin yer aldığı BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girdi.

2050’DE KARBON NÖTR HEDEFİ
     Yaşar Holding tarafından 2007 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ile sürdürülebilirlik çalışmalarına hız verdiklerini belirten Pınar Süt Genel Müdürü Gürkan Hekimoğlu, “Tükettiğimiz her şey dünya kaynaklarını etkiliyor. Hepimiz, sadece yaşadığımız alandan değil, gelecek nesiller ve daha iyi bir yaşam için tüm dünyaya karşı sorumluyuz.  Biz de bu sorumluluk bilinciyle kurulduğumuz günden bu yana çalışmalarımızı toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilen, bilim temelli, kalite odaklı iş anlayışı ile belirlediğimiz iş hedefleri doğrultusunda yürütüyoruz. Aynı zamanda, sağlıklı ve mutlu nesiller için ürettiğimiz ürün ve hizmetleri güvenilir şekilde sunmayı ve kurumsal vatandaşlık bilincini de koruyup geliştirilmeyi amaçlıyoruz. Ürün yelpazemizin gelişimine katkı sağlarken bir yanda da kullandığımız ambalajlardaki plastiklerin azaltılmasından doğada çözünebilir ve geri dönüştürülebilir ambalajlara kadar çevremiz adına birçok çalışma gerçekleştiriyoruz. Bu çerçevede operasyonlarımızdaki karbon ve su ayak izimizi ölçüyor; azaltmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

     Ar-Ge ve ürün geliştirme çalışmalarını, tedarik sürecini, insan kaynakları yaklaşımlarını, pazarlama stratejilerini ve sosyal sorumluluk projelerini oluşturan tüm iş süreçlerinde sürdürülebilirlik odaklı çalıştıklarını ifade eden Gürkan Hekimoğlu “2050 yılında karbon nötr olma hedefiyle her alanda karbon salımının ve su kullanımının azaltılması önceliğimize aldık. Bu çerçevede yaptığımız çalışmalar sonucunda Karbon Saydamlık Projesi (CDP) kapsamında ‘Yönetim’ seviyelendirmesi içinde yer alıp su güvenliği alanında B, iklim değişikliği alanında B- notu ile derecelendirildik.

     Enerji verimliliği ile ilgili çalışmalarını aralıksız sürdürerek TS EN ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi belgelendirme denetimini başarı ile tamamladık. Doğal kaynakların en verimli şekilde kullanılması, atık oluşumunun en aza indirilmesi ve elde edilen atıkların geri dönüşüme kazandırılması konusunda yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda tüm fabrikalarımız için ‘Sıfır Atık Sertifikası’ almaya hak kazandık. Sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda geniş bir yelpazede adımlarımızı atmaya devam edeceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.
     BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, şirketlerin çevre, iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik, yönetim kurulu yapısı, rüşvetle mücadele, insan hakları, tedarik zinciri, iş sağlığı ve güvenliği performansları değerlendirilerek ölçülüyor.


+ Benzer Haberler
» Gençlerin yarısı hizmet sektöründe
» Nebati: TKBB’nin aktifleri 467 milyar TL
» Diş hekimleri ve doktorlar grevde!
» Tarım-ÜFE yıllık %118,53 arttı
» Nisan ayında 133 bin 58 konut satıldı
» Zam dalgası devam ediyor!
» İzmir, Çeşme Projesi’ne karşı tek yürek
» Atatürk Havalimanı ‘millet bahçesi’ olacak
» Gürer: İcra takibi dosya sayısı 23 milyonu geçti
» Yabancı turistleri artık Türk firmaları taşıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni