• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pazar da artık alternatif değil!

06 Ocak 2022 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Pazarda mağazaların yarı fiyatına ürünler bulunmasına rağmen insanlar gıda alışverişine öncelik verdiği için giyim tezgahları müşterisiz kaldı

Pazar da artık alternatif değil!


   ► Bostanlı Kapalı Pazar Alanı’nda çarşamba günleri kurulan giyim tezgahlarına rağbetin düşmesi nedeniyle esnaf sayısı azaldı. Pazarcılar, “Zararına çalışıyoruz, evimize elimiz boş dönüyoruz” dedi.

           GÜLCİHAN ALTINKAYA / DİLAY SARKİLER      
     Fiyat artışları ardından düşen alım gücü pazar tezgahlarını da vurdu. İzmir halkının ucuz ve kaliteli tekstil ürünlerine ulaşmak için tercih ettiği Bostanlı Çarşamba Pazarı esnafı, müşteri sayılarının yüzde 50’den fazla düştüğünü söyledi. Yılbaşı döneminde diğer yıllarda yaşanan artışın da yaşanmadığını belirten esnaf, “Hepimizi daha zor günler bekliyor” dedi.

“MÜŞTERİ SAYIMIZ YÜZDE 50 DÜŞTÜ”
     Native Giyim sahibi Adil Sevim, fiyatları mağazalara göre uygun tutmalarına rağmen yılbaşı sonrası pazarda durgunluk yaşandığını ifade etti. Sevim, “Fiyatlarımızda artış yapmadık. Kumaşlara gelen zamlardan pazar esnafının da olumsuz etkilendi. Her şeyin fiyatı arttı. Üretim için kumaş bulamıyoruz. Her sene yılbaşı ertesi belki bir durgunluk yaşanırdı ancak bu kadar kötü durumda olmazdı. Müşteri sayımız geçen seneye göre yüzde 50 düştü diyebiliriz” diye konuştu.

“TEDARİKÇİLER STOKÇULUK YAPIYOR”
     Artan fiyatlar nedeniyle yaz sezonu hazırlıklarında zorlanacaklarını ifade eden Sevim, “Gelecekten şu anda kimsenin bir umudu yok. Önümüzü göremiyoruz. Geçen sene metresini 50 TL’den aldığımız kumaşın fiyatı bu sene 100 TL oldu. Bir ay sonra yaz sezonunun hazırlığına başlayacağız. Eskiden tonlarca kumaş alabilirken, şimdi yeni sezon hazırlıklarını nasıl yapacağımı düşünüyorum. Tedarikçilerde de stokçuluk yapanlar var. Özellikle ana renkler olan siyah ve beyaz renk kumaşlarda stokçuluk yapılıyor” ifadelerinde bulundu. 

“MARKA ÜRÜNLER TEZGAHLARDAN KALKTI”
     Birinci kalite mala rağbetin azaldığını belirten pazar esnafından Handan Sarankök, “İnsanlar mağazalardan zaten alışveriş yapamıyorlar ama pazarda da müşterimiz epey azaldı. Giyim pazarları artık ikinci el ve ikinci kalite ürün pazarları oldu. Ürün kalitesi yüzde 80 düştü, alım gücü olanlar da bu yüzden pazarı tercih etmemeye başladı. Diğer pazarlarda da müşteriler gıda alışverişine öncelik veriyor. Artırabildikleri bir para olursa da ucuz giyim ürünleri alıyorlar. Pandemi sonrasında kaliteli ürünleri tezgahtan kaldırdık. Geçen seneye göre müşterimiz yüzde 95 düştü. Esnafın yüzde 80’i pazardan zararla dönüyor. Ben de artık işimi çektiğim kredilerle döndürebiliyorum” ifadelerini kullandı.

“DURUMUMUZ DAHA DA KÖTÜYE GİDECEK”
     İşlerinin daha kötüye gideceğinden duydukları endişeyi dile getiren Sarankök, “Kimsenin gelecekten bir umudu yok. Zamları fiyatlarımıza yansıtmak zorunda kalıyoruz. Ben kaliteli mal satıyordum, eylül ayında toptancıdan 100 TL’ye aldığım tişörtü şimdi 140 TL’den alıyorum. 100 TL’ye aldığım malı 10 TL’sini masrafa sayarak 150 TL’den satıp, 40 TL kâr için çok iyi diyordum. Şimdi aynı malı 140 TL’den alırsam kâr edemem. Kaliteli malları tezgahtan kaldırdım. Fabrikadan tane başı 20 TL’ye alıp, 35 TL’ye satıyorum. Çoğu defolu çıkıyor. Yarı yarıya zararla satış yapıyoruz” dedi.
     İşlerinin düşmeye devam edeceğini ifade eden Sarankök, “Ülkede durumu toz pembe göstermeye çalışıyorlar, emekli, memur, işçi maaşlarına zam yapıldı ama her şey ortada. İnsanların yüzü gülmüyor. Elektriğe, doğalgaza da zam geldi. Gelecek ay pazarda işler daha da düşecek. Gıda alışverişi için tezgahları dolaştığımda erzak almakta bile zorlanıyorum. Zengin yine zengin, fakir ise daha da fakirleşti. Mağaza bir ürünü 300 TL’ye satıyor, belirli kesim yine buralardan alışverişe devam ediyor. Kalanlar ise ancak tezgahları gezip evine eli boş dönüyor” diye konuştu.

“PARA KAZANMADAN MAL SATIYORUZ”
     Tezgah sahibi Ali Haydar Koçyiğit, mağazaların ardından pazarın da müşterisinin azaldığını söyledi. Koçyiğit, “Müşteri sayımız yüzde 75 düştü. Önceki senelerde aynı dönemde topladığımız cironun dörtte birini toplayabiliyoruz. Bu düşüş özellikle dolardaki yükselişten sonra arttı. Geçen sene de aynı ürünü 50 TL’ye satıyorduk, bu sene de aynı fiyattan satıyoruz. İşimizi döndürebilmek için kâr oranlarımızdan fedakârlık yapıyoruz. Para kazanmadan mal satıyoruz. Yılbaşı hareketliliği pazara yansımadı” açıklamasında bulundu.


+ Benzer Haberler
» “Belgesi olmayan mesleğini yapamayacak”
» Market, mağaza ve ödeme noktaları ATM’ye dönüşüyor
» İmalathaneler Mimar Kemalettin’den taşınacak
» “Altın yeniden 1000 TL olacak”
» “İlaç yokluğunun sebebi ‘kur’ kaynaklı”
» UPK’dan üretim sorununa çözüm önerisi
» Ülke geneli OSB’lerde 72 saatlik elektrik kesintisi
» Dönüşemeyen gemiler tarih olacak
» Pandemi ‘promosyon’ alışkanlıklarını değiştirdi
» Mermerciler müşteriye fiyat veremiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.01.2022
  Ticaret 28.01.2022
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni