• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Özlem Bay’ın kaleminden ‘İçimdeki Çocuktan Masallar’

29 Aralık 2021 Çarşamba 08:00
12
14
16
18

           SEDA GÖK      
     Hikayelerin çocuklar üzerindeki mucizevi etkilerini yakından bilen bir anne olan gazeteci ve köşe yazarı Özlem Bay’ın ilk kitabı geçtiğimiz yıllarda ‘İçimdeki Çocuktan Masallar’ okuyucularla buluştu.
     “Çocuklara okunan, anlatılan hikayeler onları hayal dünyasında sonsuz bir keşif yolculuğuna çıkarıyor. Bu yolculuk ileriki hayatlarının, en temel basamaklarını oluşturuyor. Çünkü hikayeler, çocuklara anlatılmak ve öğretilmek istenilen her şeyi dolaylı yoldan ifade etmenin en güzel yolu...”
     Bu sözler, 20 yıllık gazeteci Özlem Bay’a ait. Pandemi şartlarında kızları Zeynep ve Nehir ile geçirdiği zamanlar, ona uzun süredir planladığı masal kitabını tamamlanması için yardımcı olmuş. ‘İçimdeki Çocuktan Masallar’, Bay’ın bugüne kadar gazete ve dergilerde kullandığı yaratıcı kalemiyle hayal gücünün birleşimi. Çocukların zihninde yeni dünyalar açmak amacıyla kaleme alınan kitap; yaşam, doğa, sevgi, mutluluk, arkadaşlık, dürüstlük gibi konuları ele alan 20 hikâyeden oluşuyor. Kahramanları bazen bir şişenin içinden çıkan haritanın peşinden gidiyor, bazen de pembe bir fil ile dostluk kuruyor. Çocuklar kadar büyüklerin de keyifle okuyacağı bu eser, Zencefil Kitap tarafından yayınlandı. Kitap, www.ceresdukkan.com’un yanı sıra tüm online kitap satış platformlarında ve kitapevlerinde satışta.
     Çocukların başarı, bilgi, sevme, sevilme, güven, yardımlaşma, övgü, grup aidiyeti gibi birçok duyguyu dinledikleri ve deneyimledikleri ‘İçimdeki Çocuktan Masallar’, yaşayabilecekleri sorunların çözümüne ilişkin ipuçları sunmayı da amaçlıyor. “Yazdığım hikayeleri ilk olarak küçük kızım Nehir’e okudum ve ondan aldığım geri dönüşlere göre yeniden şekillendirdim. Kitaptaki hikayelerin resimlemesini de 12 yaşındaki büyük kızım Zeynep üstlendi. Harika çizimleriyle hikayelere bir anlamda hayat verdi” diyen Özlem Bay, “Kızlarım olmasa ne bu kitap çıkardı ortaya ne de kitabın içeriği bu kadar içime sinerdi” diye ekliyor.
     Kitapta, masalların pedegojik açıdan değerlendiren Uzman Klinik Psikolog Seda Sunguroğlu ve Zeynep’in kara kalem resimlerini dijitale aktaran Yağmur Erçin’in de katkısı bulunuyor.
 
Sizi tanıyabilir miyiz?
     20 yıllık gazeteciyim. Üniversite yıllarımda Ankara’da Anadolu Ajansı’nda stajer olarak başlayan muhabirlik yolculuğum İstanbul’da Milliyet Gazetesi’nde devam etti. 2000 - 2006 yılları arasında Milliyet Gazetesi’nde çalıştım. Gazetenin ekler bölümünde başladım. Sonrasında ise ekonomi servisine geçiş yaptım. Orada iş dünyası, KOBİ’ler ve insan kaynakları konularında uzmanlaştım. 2006 yılından bu yana ise Ekonomist Dergisi’nde editör olarak çalışıyorum. Dergide; ‘Pazarlama İletişimi’ köşem var. Markalaşma, pazarlama ve medya üzerine güncel gelişmeleri köşeme taşıyorum. Dergide enerji, ilaç, sağlık, savunma sanayi ve tarım sektörlerine yönelik haberlerim de yayınlanıyor. Ayrıca grubumuzun Start Up Dergisi’nde girişimcilik ekosistemi, CEO Life Dergisi’nde ise iş dünyasının life style tarafını yanıtsan haberler de yazıyorum.

Ekonomi basınında çalışıyorsunuz. Alanınız dışında bir iş olarak çocuk kitabı yazmaya nasıl karar verdiniz?
     Biri 6 diğeri 11 yaşında iki kızım var. Okumayı çok severim ve çocuklarıma da kitap sevgisini aşıladım hep. Küçük yaşlardan itibaren onlara hep masallar okudum. Onlar için hep özel kitaplar aradım. Ancak piyasadaki çocuk kitaplarında çoğu zaman içerik olarak aradığımı bulmadım maalesef. Masal kitabı demek bence sadece renkli ve gösterişli resimlerden ibaret olmamalı. Görsellik tabii ki çok önemli ama masalların da çocuklara dokunan, onlara bir şeyler katan masallar olması gerekiyor. Çok iddialı konuşmak istemem ama piyasadaki çocuk kitapları beklentilerimi karşılamıyordu, o nedenle ben bir masal kitabı yazmak istedim. Alanımın çok dışında bir işe soyundum. Pandemi döneminde uzun zamandır yapmak istediğim bu masal kitabı projeme odaklandım. 20 hikâyeden oluşan ‘İçimdeki Çocuktan Masallar’ böyle ortaya çıktı.

İçimdeki Çocuktan Masallar’ı siz bize nasıl anlatırsınız?
     Çocukluğumda anlatılan masalları hala çok seven, onları unutmayan biriyim. İlkokul öğretmeni olan annemden dinlediğim,  içinde sevgi, dostluk, paylaşım, doğruluk gibi mesajlar olan masalların etkisi hala üzerimde. Öyle ki bu durum, kendi yazdıklarıma da yansıdı sanırım. Buna karşın biraz nostaljik gelse de günümüze dokunan pek çok konu var masallarımda. Normal hayatımda da çok fazla laf kalabalığını sevmem. Kısa, öz, net bir duruşum olduğunu söyleyebilirim. İçimdeki Çocuktan Masallar’da da bu kişilik özelliğim ortaya çıktı. Kitapta; güzel bir kurgu içinde, keyifli bir akışla, çocukları çok da sıkmayan kısa masallar olsun istedim. Hepimizin bildiği gibi masallar, çocuklara anlatılmak ve öğretilmek istenilen her şeyi dolaylı yoldan ifade etmenin en güzel yolu. O açıdan her masalın bir kıssadan hissesi olmasına da özen gösterdim. Her birinde farklı bir konu, farklı kahramanlar, farklı dünyalar kurmak çok da kolay olmadı tabii. Kahramanların isimlerinden yaşadıkları coğrafyaya, o coğrafyadaki canlılara kadar tutarlı olmak adına araştırmalar yaptım. Çocukları, günlük hayatta karşılaşabilecekleri problemlerin, sevinçlerin, dayanışmanın ve paylaşımın olduğu hikayeler ile düşünmeye sevk ederken, yaşayabilecekleri sorunların çözümüne ilişkin ipuçlarını da onlara sunmaya çalıştım. Benim için çocuklarımın başarılarından çok sevgi dolu ve merhametli olmaları daha kıymetli. Masallarımda da onlara öncelikle sevgi aşılamaya özen gösterdim. Yaşadığımız çağın en büyük sorunlarından bir olan doğa katliamlarına karşı bilinçlenmelerini, doğaya karşı duyarlı olmalarını hedefledim. Resim, müzik ve spora karşı ilgi duymalarına bir parça da olsun zemin oluşturmaya gayret ettim. Her işi kuralına göre yapmak gerekir. O nedenle masalların pedegojik açıdan değerlendirilmesi için bir uzmandan danışmanlık almak şarttı. Uzman Klinik Psikolog Seda Sunguroğlu sayesinde doğru bildiğim bazı şeylerin yanlış olduğunu gördüm. Onun katkıları ve bilgilendirmeleriyle hikayelerde revizeler yaptım. Kitabın ortaya çıkma aşamasında, kendi çocuklarıma ve çevremdeki çocuklara okuduğumda aldığım olumlu geri dönüşler doğru yolda olduğumu gösterdi. Bir anne olarak, çocuklarım için satın almak isteyeceğim bir kitap olsun diye yola çıktım. İçime çok sindiğini gönül rahatlığıyla dile getirebilirim. Umarım İçimdeki Çocuktan Masallar pek çok çocuğa ulaşmayı başarır.    

Sizce bir çocuk kitabı nasıl olmalı?
     Okumayı çok severim ve çocuklarıma da kitap sevgisini aşıladım hep. Küçük yaşlardan itibaren onlara masallar okudum. Her gece masal okumadan uyumazdık. ‘Dık’ diyorum çünkü artık kendileri okuyorlar. Onlar için hep özel kitaplar aradım. Kitapevlerinde ve internette uzun kitap araştırma mesailerim olurdu. Çok iddialı konuşmak istemiyorum ancak piyasadaki çocuk kitaplarında çoğu zaman aradığımı bulmadım maalesef. Genellikle iki satır metin ve bol resimden oluşan sayfalar hakimdi kitaplara. Altında ne bir mesaj, ne özel bir konu vardı. Üstelik fiyat olarak da oldukça yüksekti rakamlar. Masal kitabı sadece renkli ve gösterişli resimlerden ibaret olmamalı. Görsellik tabii ki çok önemli ama masalların çocuklara dokunan, onlara bir şeyler katan yanları da olmalı. Bildiğiniz gibi masallar, çocuklara verilmesi gereken soyut ders ve öğütlerin somutlaşmış, ete kemiğe bürünmüş halleri. Doğru mesajlar vermek masal kitapları için kritik öneme sahip bence. Bunu dikkate aldığınızda da maalesef seçenekler oldukça az.
     Öte yandan işin bir de ekonomik boyutu var. Nasıl mı? Her aile çocukları için en iyisini istiyor. Onların gelişimine katkıda bulunmak gayretindeler. Çocuğunun daha fazla kitaba ulaşmasını hangi anne – baba istemez? Ancak Türkiye şartları da malum…Şöyle ki; bir masal kitabının bir gecede okunduğunu düşündüğünüzde, orta gelirli bir ailenin çocukları için bir ayda çok fazla kitap alabilmesi pek mümkün değil. Ayrıca alabilecek durumda olsa bile sürekli yeni bir masal kitabı arayışı da yoğunluk nedeniyle ailelere bazen zor gelebiliyor. Bütün bunlar beni, 20 kısa masaldan oluşan bir kitap kurgulamaya yöneltti. Bu açında da ailelerin beklentilerini karşılamış olduğumu gözlemliyorum.
 
İki kızınız var bildiğim kadarıyla. Hatta 12 yaşındaki büyük kızınız Zeynep resimlemiş masallarınızı. Zeynep nasıl dahil oldu bu sürece? Anne kız birlikte çalışmak nasıldı?

     Zeynep gibi bir çocuğun annesi olduğum için kedimi çok şanslı hissediyorum. Küçük yaşlardan beri resim yapmaya ilgisi vardı. Arkadaşlarım ve çocukları ile gittiğimiz yerlerde herkes çocuğunun önüne oyuncak koyarken ben resim defteri ve boylarını koyardım. Çünkü Zeyno’nun en keyif aldığı şey resim yapmaktı. Her ne kadar küçükken salon duvarına resim yapıp önüne sandalye çekerek bizden gizlemiş olsa da, büyüdükçe bu yeteneğini sergilemekten geri kalmadı. İçimdeki Çocuktan Masallar da yeteneğini ortaya çıkaran bir eser oldu. Bu kitap fikri uzun zamandır kafamdaydı. Zeynep’in çizimlerine de çok güveniyordum. Bir Anne – kız ortak yapımı olarak planladığım masal kitabı ile ilgili projemi onunla paylaştığımda benim kadar heyecanlandı. Bu süreçte, her masalı yazıp soluğu onun odasında aldım. Masalı okuyup hayalinde canlandırdığı karakterleri, sahneleri kara kalem olarak sayfaya çizdi. Sonrasında ise tüm resimleri dijitale aktardık. İkimiz için de çok keyifli bir süreçti. Hem de bizler için çok güzel bir anı oldu. 

İçimdeki Çocuktan Masallar çocukların hayallerine ve duygularına nasıl bir etki, nasıl bir dokunuş yapıyor?
     Gözlerinizi kapatın ve kendinizi olmak istediğiniz, huzur bulduğunuz bir yerde düşünün. Bu bir sahil kasabası olabilir ya da çiçekler içinde bir tarla… Güneşin sıcaklığını, rüzgarın esintisini, çiçeklerin kokusunu, dalgaların sesini hayal edin. Bütün bunları zihninizde canlandırırken yüzünüzde kocaman bir gülümseme belirecek…Hayal kurmak hayatımızın bu kadar içinde ve bizleri bu kadar çok etkiliyor. Hayatın katı gerçekleri ile henüz tanışmadığımız küçük yaşlarda ilk hayallerimizi kurmaya başlıyoruz. Masallar ise hayal kurmamızın en büyük yardımcıları…. İçimdeki Çocuktan Masallar, çocukların hayal dünyalarını geliştirmeye yönelik 20 masaldan oluşuyor. Bazen üç arkadaş Sakura İmparatorluğu’na yolculuk hayali kuruyor, bazen de küçük bir kız çocuğu kaybettiği köpeğini gökyüzündeki bir yıldızda buluyor.   Kimi kahramanın en büyük isteği bir pegagus görmek olurken, kimisi mor bir elmas için yollara koyuluyor. Farklı farklı kurgularla yazılan her masal,  çocukları hayal dünyasında sonsuz bir keşif yolculuğuna çıkarıyor. Bu yolculuk ileriki hayatlarının, en temel basamaklarını oluşturuyor. Masallar çocuklarımızın toplumun değer yargılarıyla bütünleşmiş kahramanlarıyla özdeşim kurarak sosyalleşmesi ve sağlıklı kimlik edinimleri için önemli bir kaynak. Ayrıca kazandırılmak istenen değerlerin küçük yaşlarda yer edinmesini adeta çocukta kökleşmesini sağlaması bakımından da çok değerli. Bu bilinçle ve titizlikle yazdığım İçimdeki Çocuktan Masallar’ın her çocukta iyi izler bırakacağına inancım tam.

İçimdeki Çocuktan Masallar, yeni masallarla devam edecek mi? Ya da bambaşka çocuk kitabı tasarılarınız var mı?
     Yazmak bir tutku benim için. 20 yıldır hayatım yazmakla geçiyor. Bugüne kadar farklı alanlarda haberler yazdım hep ama artık yazarlık kariyerimin de devam etmesini istiyorum. ‘İçimdeki Çocuktan Masallar’ ın devamının gelmesini planlıyorum. Çocuk kitapları yazmaktan vazgeçmeyeceğim. Yine aynı formatta 20 masaldan oluşan bir kitap hazırlığındayım. Şimdiden üç masal yazdım bile. Önümüzdeki yıllarda da kızlarım ve yakınlarımın çocukları bana ilham verdikçe bu kulvarda yazmayı sürdüreceğim. ‘İçimdeki Çocuktan Masallar’ bittikten sonra bu kez bir roman yazmaya başladım. O da uzun zamandır planladığım bir kitaptı.  Farklı hayat öykülerinden oluşan bir roman. Kendi ailemden ya da çevremdeki insanlardan duyduklarımı kurguladığım bir roman oldu. ‘Oldu’ diyorum çünkü şu anda son okumalarını yapıyorum. Umarım herkes beğenir ve içinde kendinden de bir şeyler bulur. Son olarak ‘markalaşma’ üzerine yazmayı düşündüğüm bir kitap projem var ajandamda. Onun için de çalışmalara başladım.


+ Benzer Haberler
» Afrika’nın kimyası Türklere emanet
» Hedef; 2026’da 5 milyon kullanıcıya ulaşmak
» “Öncelikle enflasyon kontrol altına alınmalı”
» Sürdürülebilir üretim ile yeni pazarlara odaklanacaklar
» Dünyada 1 milyar hayvan ‘online’ olacak
» “Kuralsız çalışmanın her türlüsüne karşıyız”
» “Değişim bizimle başlar”
» “İzmir, sadece Türkiye’yi değil dünyayı doyuruyor”
» Şehirden kaçışı tersine çevirecekler
» İzmirli aile şirketleri arasındaki eko-sistem büyümeyi tetikliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni