• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Önden ödemeli KDV demirciyi zorluyor

13 Haziran 2022 Pazartesi 07:00
12
14
16
18

Önden ödemeli KDV demirciyi zorluyor


   ► Toros, ihracatta uygulanan yüzde 40 döviz bozdurma zorunluluğunun da döviz borcu olanlara kayıp yaşattığını dile getirdi

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın nisan ayında Katma Değer Vergisi (KDV) Genel Uygulama Tebliğinde değişiklik yapmasının ardından, demir çelik ürünlerinin teslimlerinde de dahil olmak üzere tevkifat uygulanmaya başlandı. Cevher, hurda veya diğer ham maddelerden üretilen demir çelik, alaşımlar ve mamullerin her türlü uzun veya yassı demir çelik alaşımı ürünlerin tesliminde 1 Mayıs’tan itibaren onda dört oranında KDV tevkifat uygulanıyor. KDV kararının özellikle demir çelik sektörünün sermayesini daralttığını ve bu nedenle pazar payının küçülmesine sebep olduğunu dile getiren İzmir Ticaret Odası (İZTO) Demir Çelik, Alüminyum ve Döküm Grubu Meclis Üyesi Suphi Toros, “Üreticiler ya da imalatçılar aldıkları ürünü işleyip satamadan KDV’sini vermek zorunda. Bu ise şirketlerin alım gücünü düşürerek küçülmesine neden oluyor. Ayırca şirketler satmadığı ürünün  KDV’sini ödemek durumda oldukları için ürün stoku da yapmaktan kaçınıyorlar” dedi.

“İSTİHDAM AZALACAK”
     Özellikle demir çelik üreticilerinin sermayesinden KDV ödemek zorunda kaldıklarını belirten Toros, “Örneğin makine gibi katma değerli ürünlerde, üretimden önce KDV almak demek sermayeyi küçültmek demek. Bu nedenle sektör çok zor durumda kalıyor. Çünkü insanların alım gücü düştü. Oysa KDV dahil satış yapıldığında; üretici üretimini yaptıktan sonra satışını gerçekleştiriyor. Daha sonra karını alıp geri kalan ödemesini yapabiliyordu.  Alt bayisinden alarak satış yapan ya da üreten şirketler satmadığı malın KDV’sini ödediği için stok yapmak istemiyor. Müşteri bulur ise alıp satıyor bulamazsa hiç almıyor.  Bu durum piyasanın daralmasına, işletmedeki işçi sayısını düşmesine neden oluyor. Hem pazar payı küçülüyor hem de istihdam azalıyor. Bu karar inşaat demirinde kullanılabilir. Çünkü inşaat demiri genellikle peşin olarak alınır” diye konuştu.

“KARAR, DÖVİZ BORCU OLANA UYGULANMAMALI”
     Şirketlerin kazandıkları dövizin yüzde 40’nı bozdurma zorunluluğunun da döviz borcu olan firmaları zor durumda bıraktığını söyleyen Toros, “İmalat yapan firma yüzde 90 ham maddesini  yurt dışından alıyor ve döviz borçlanıyor. Örneğin, sandviç panel üretimi yapıyoruz ve üretirken ham maddesini yurt dışından alıyoruz. Bunun için belli bir süre ile banka teminatı vererek döviz borçlanıyoruz.  Ürünü işleyip ihracat yapınca da borcumuzu ödüyoruz. Ancak kazancımız gelir gelmez yüzde 40’nı bozuyorum ve aynı gün ya da ertesi gün gidip yeniden döviz alıyoruz ki borcumuzu ödeyebilelim. Buradaki dövizin bozulup tekrar alınmasından yalnızca bankalar kazanıyor. Örneğin, 16 bin 450 TL’den bozdurulan doları 16 bin 470 TL’den yeniden alınıyor. Buradaki zararı neden ödüyoruz?  Döviz borcu olana bu karar uygulanmamalı.  İç piyasa borcu varsa zaten bozdurup borç ödeyip malzeme alır. Ancak dolarla mal alıp satan biri için bunu bozdurup tekrar döviz alınması şirketleri zora durumda bırakıyor” ifadesine yer verdi.  

“ÇEKTE DOLANDIRICILIĞA KARŞI DENETİM ARTSIN”
     Şirketlerin çek ile alışveriş yaptığını ancak kötü niyetliler tarafından dolandırılma olaylarının yaşandığını dile getiren Toros, “Çeklerle ilgili sıkı bir denetleme ve ceza sistemi getirsinler. Herkese çek karnesi vermesinler.  Çekle alışveriş sermayesiz ticaret örneğidir. Çek ile dolandırıcılık ağır ve caydırıcı bir ceza olmalı ki dürüst esnaf para kazanıp çekini ödesin. Bankaların da bu çeklere garanti vermesi gerekir” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Kurbanlık hayvan fiyatında %100 artış
» “İhracat finansmanında alternatif sistemler sunuyoruz”
» 400 milyon TL’lik ‘GAMA’ için geri sayım
» Şehirler arası otobüs seferlerinin sayısı azaldı
» Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?
» Bugünün ‘Küçük Elleri’ geleceğin müzisyenleri
» Yeni yatırım aracı ‘otomobil’ oldu
» Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek
» Yabancıların konuta talebi artıyor
» “Zamanın ruhunu makineler değil, sanatçı anlatır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni