• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
10/05/2022 06:16
Leylakları (Syringa vulgaris) Budama Zamanı Geliyor

daveroğuz@gmail.com

     Önce geçmiş bayramınız kutluyorum. Zamanında bayramınızı kutlayamadığım için özür dilerim. Bayram tatilinde yazamayacağımı önceden hesaplayamadım. Belki de bu ayın coşkusundandır bilemiyorum. Gerçek olan Mayıs ayının harika bir ay olduğudur. Hava ve toprak ısınarak inanılmaz güzel bitkileri bize sergiler. Geç de kalsam 5; 15; 17 ve 29 Mayıs günleri Ay takvimi takipçileri için bahçe işlerinin yapılmaması gereken günler. 5 Mayıs Ay’ın Dünya’mızdan en uzak, 17 Mayıs ise Ay’ın en yakın olduğu günler; 15 ve 29 Mayıs Haziran tarihlerinde ise Ay-Dünya yörüngelerinin çakıştığı (Ay düğümü) tarihlerdir.

     Bu ay gözüme en çok batan bahçıvanlık hatalarından bir tanesi, budamalardaki bilinçsizlikler. Doğal olarak bu ayın kraliçesi leylak (Syringa vulgaris) olduğu için, bu güzel ağaçtan ve budama yanlışlıklarını önlemek için yapılması gerekenlerden bahsetmek istiyorum. Daha önce laleler ve leylaklar üzerine bir yazı yazmıştım. Aslında Romanya ormanlarının endemik bitkisi olan leylak; ilk defa Avrupalılar tarafından Topkapı Sarayında görülüyor. Önce Pierre Belon bu bitkiyi bitkibilim dünyasına tanıtıyor ama, asıl Avusturya elçisi (de Busbecq) tarafından Avrupa’ya götürülüyor.

     Leylak, her toprakta yaşayabilmekte olup; tek isteği çiçek açabilmek için sıcak ve güneştir. Bu arada da, daha baştan söyleyelim, çiçekli dallara düzenli ve hafif budama yapılabilirse her sene sizi kokusuyla ferahlatacaktır. Şu anda zaten geç oldu ama, aldığınız leylak çıplak köklüyse, Kasım ve Mart aylarında dikilebilir; bu sırada kökleri hafifçe kısaltarak bütün dalları yarı yarıya kısaltılır. Aldığınız bitki saksıda ve topraklı ise, söz konusu işleme gerek olmayacaktır. Budama için çiçeklenmeyi bekleyiniz.

     Leylaklar, genellikle dallarının en uçlarında çiçek açar. Bu kadar güzel kokan çiçeklerin, bu bitkinin sadece en üst kısmında olması erişiminin zorlaşmasına neden olur. Halbuki usulüne uygun yapılan budama sayesinde çiçekler aşağıdan yukarıya kat kat sıralanır.

     Her üç ya da dört senede bir, en kalın ve en yaşlı dalları toprak seviyesinden kesebilirsiniz. Bu budamayı kışın yapmanız uygun olur. Böylece daha verimli yeni filizlerin oluşmasını sağlarsınız. Yeni filizler insan boyuna ulaşınca gayet güzel çiçek vermeye başlar. Dipten budama aslında kulağa hoş geliyor olsa da, bahçemdeki çalılarda dipten kesimlerde 10 ile 20 cm.’den yapıyorum.Böylece nemden en az etkilendiğini düşünüyorum.

     Leylak için en etkili budama, Nisan ve Mayıs ayında yapılır. Burada söz konusu olan budama aslında, yukarıda söylediğim gibi çalının uçlarındaki çiçeklerin kesilmesidir. Söz konusu işlem sırasında çiçekli dalı 40-50 cm. arasında ve bir yaprak çiftinin 2 cm. üstünden kesilmelidir. Bahçe makasınızın keskin ve dalı ezmeden kesebilecek durumda olmalıdır.

     Biliyorsunuz mekanik olarak 2 türlü bahçe makası vardır. Bir tanesi örs makas denilen ilk koldaki kalın bir yüzey üzerine inen, diğer koldaki keskin ince ağızlı makas. Bu makas, kuvvetinizi daha iyi yansıttığı için sadece kuru dalları kesmede öneriliyor. En çok kullanılan makas olan Antoine François Bertrand de Molleville tarafından icat edilen makasın budama işlerinde kullanılması, kesinin düzgünlüğü açısından önemlidir. Şimdilerde lazerli ve diğer gelişen teknolojilerle başka başka bahçe makasları da geliştirilmiştir.

     Uçlardan keserek çiçekleri toplayamadıysanız üzülmeyin. Yapılacak iş, biraz sabırlı olarak tüm çiçeklerin solmasını beklemek olacaktır. Özellikle yaşlanmış ağaçlarda erişemiyeceğiniz üst bölgelerde çiçekler açmış olabilir. Yine de kurumuş çiçekleri de aynı canlı çiçeklerde yaptığınız gibi bunların da 40-50 cm. altından ve bir yaprak çiftinin 2 cm üstünden kesebilirsiniz.

     Yaşlı bir leylak ağacınız varsa, yerden çıkmış olan tüm dalları Mayıs ayında toprak seviyesinin üzerinden 60-80 cm.’den kesin. Biliyorsunuz çok yaşlı leylaklar artık çiçeklenme gücünü yavaş yavaş kaybedeceklerinden, gözünüze ancak 3 ya da 5 tane çiçek ilişecektir. Bir sene sonra ise, aynı zamanda çalının iç tarafına doğru büyüyen ve çalımızın görüntüsünü bozan dalları kesin. Daha sonraki senelerde yukarıda söylediğim uç budamalarına başlayabilirsiniz. Vazonuza koyacağınız leylakların sap boyu, elden geldiğince çiçeğin canlılığını koruması için 40 cm.’yi geçmemelidir

     Yazımızın sonuna geldik, bu defa ilk karemizi leylak için ayırdım. Üst solda bahçemdeki leylak ağacının çiçeği, sağda kesim yöntemini çizmeye çalıştım, sol altta birbirlerini çaprazlayan ağızlı, sağ altta ise örs makas olarak adlandıracağımız bahçe makasları. İkinci fotoğraf ise Adalar’dan Ayşenur kardeşimizin çektiği bir çam ile sarmaş dolaş olmuş fırça çalısı (Callistemon citrinus).

     Keyifli Bahçeler...

Önceki Yazılar :
Haberler
  Bornova’da evlenecek çiftlere müjde

  İzmir, Dünya Turizm Kentleri Federasyonu’na kabul edildi

  Erhan Baysan Siteler Mahalesi’nde yaşayacak

  Metropolis’te muhteşem etkinlik

  İzmir Çok Sesli Korolar Festivali’nde müzik şöleni

  Karşıyaka çiçek açıyor

  Gaziemir AKM yepyeni yüzüyle hizmette

  EGM delil torbası bez çuval satın alacak

  Ovakent’te bahar sevinci türkülerle yaşandı

  “Durumu olmayan Abidin” ayakta alkışlandı

  İhale Özetleri

  16 Mayıs 2022 Tarihli ve 31837 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Vak’a sayısı 1.000’e doğru gerilemeye devam ediyor

  15 Mayıs 2022 Tarihli ve 31836 Sayılı Resmî Gazete

  Vefat sayısı ilk kez 5’e indi

  Ukraynalı turistin yerini İngiliz dolduracak

  Konut davalarında patlama yaşanıyor

  “Sosyal güvenlik düzenlemelerinde esnaf unutulmamalı”

  “14 Mayıs Çiftçiler Günü’nde, çiftçi hakkını alamadı”

  Yeniden değerlemenin detayları belirlendi

  Borsalarda Alım-Satım

  Su Ürünler Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  TIBBİ CİHAZ ALIMI İŞİ

  ORGANİZASYON HİZMETİ ALINACAK

  ÇEŞME ÇOCUK ve GENÇLİK EĞİTİM KAMPI ONARIMLARI

  ALÜMİNYUM DOĞRAMA (MONTAJLI) ALIMI

  SEBZE ve MEYVE ALIMI

  PANO ALIMI YAPILACAK

  T.C. İZMİR İFLAS MÜDÜRLÜĞÜNDEN İLANEN TEBLİĞ

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Develop marka toner ve sarf malzemeler satın alacak

  Tarladaki kimyasalı ‘atıktan gübre’ silecek

  Türk Telekom WiFi deneyimi şimdi Starbucks mağazalarında

  Tüpraş Kırıkkale Rafinerisi’ne iki ayrı “Yeşil Bina” sertifikası

  13 ülkeden 950 alıcı deri fuarı için Antalya’ya geliyor

  Balsu Gıda, halka arz için SPK başvurusunu yaptı

  Tatilde uzay macerasına erken kayıt avantajı

  Kıyı Ege Belediyeler Birliği’nin Faaliyet raporu onaylandı

  Başkan Soyer yeni projelerin müjdesini verecek

  Aç bir şişe “İstanbul”

  TCDD 2. Bölge Müdürlüğü personel taşıma hizmeti alacak

  Kemalpaşa’nın dünyaca ünlü kirazında hasat zamanı

  74 ilçeye daha avantajlı destek

  Tarıma 4,5 milyon “Atalık destek”

  Konut alımıyla vatandaşlık sınırı 400 bin $ oldu

  Koçtaş’tan kamp tatiline hazırlanma önerileri

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yol yatırımları için dev bütçe

  Güngören Belediyesi temizlik malzemeleri satın alacak

  Yazılımları güncelleme zamanı

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni