• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
27/07/2022 06:15
Damlama Yöntemiyle Sulamayla İlgili Aklıma Gelenler

daveroğuz@gmail.com

Ağustos ayına geliyoruz. Romantik arkadaşların haberi olsun, 12 Ağustos’da mehtabı göreceğiz. 5 ve 18 Ağustos günleri Ay düğümü günleri olup; 10 Ağustos Ayın Dünyamıza en yakın ve 22 Ağustos ise en uzak olduğu tarihler olduğundan; bu günlerde bahçe, bostan işlerinde bulunulması pek istenmez. Hemen arkasından 1 Eylül 2022 tarihinde de Ay düğümü oluşacaktır. Ay takvimi meraklılarına duyurulur. 

     Sulama ile ilgili olarak Kıbrıs’tan yazan okuyucumuzun adını geçen hafta eksik yazmışım. Kendisinden özür diliyorum. Doğrusu, Ömer Cemal İkinci Özturan olacak. Damlatma yöntemiyle ilgili düşüncelerimi merak etmiş. Ağustos ayının da kurak geçeceğini varsayarak bu konunun önemli olduğunu düşünüyorum.

     Bir zamanlar, İsrail’in damlatma yöntemiyle sulama yaparak çölü yeşillendirdiği söylenir dururdu. Bu tabii ki bir efsane değil. Suyun bu kadar değerli olduğu bir bölgede; tarım yapmanın başka da bir yolu olmayabilir. Ayrıca bu yöntem, suyun köklere en yakın olduğu yerden toprağa verilmesini sağlar. Orta derecede büyüklükte bir bahçeniz varsa; damlama yöntemini uygulayarak su ile beraber zaman tasarrufu da yapabilirsiniz. Bitkilerinize damlama yöntemiyle su verdiğiniz zaman, musluğun başında beklemenize gerek yoktur.

     Buna karşılık bahçe hortumuyla suyu bitkilerinize püskürtüyorsanız, bitki yapraklarında mantar oluşumunu ve çevresinde ayrık otlarının çıkmasını kolaylaştırıyorsunuz demektir. İşte damlatma usulü ile sulama yaptığınız zaman bu sorunlar çok aza indirgeniyor. Damlatma ile sulamanın, size hep methettiğim bitkisel toprak örtüleri ile beraber kullanılmasında hiç bir zarar yoktur. Ayrıca böyle bir kurguda basınçlı suya da gereksinim duyulmaz. Dolayısıyla yağmur suyunu biriktirdiğiniz deponun yerden çok da yüksekte olmasına gerek kalmıyor.

     Damlatma yönteminin, aklıma gelen hayatımızı kolaylaştıran tarafları bunlar. Pekiyi hiç mi can sıkıcı tarafları yok? Birincisi başkalarına yaptıracaksanız; el emeğini hesaba katmanız gerekiyor. İkinci önemli sorun ise devamlı sıcak ve soğuğa hedef olacak bu sistemde; borularda devamlı genleşme ve daralma oluştuğundan kullanım sürelerinin  çok uzun sürmeyeceğini düşünüyorum. Bu sistemi kurgularken önce bir süzgeç sistemi oluşturmamız gerekecek.

     Kirecin ve diğer taneciklerin bir süre sonra bir yerlerde birikeceğinden emin olabilirsiniz. Hele de damlatma deliklerinde takılan başka uçlar varsa, onları da değiştirmek gerekebiliyor. En azından 100 ya da 200 metre karelik bir bostanınız varsa; zamanla sebzelerin yerlerini değiştirmeniz gerektiği gibi, zamanla da bazı bölümleri boş bırakıp (örneğin yol olarak kullandığınız eskiden boş olan bir bölgeye de bitki ekmek istediğiniz durumda) boruların geçmesini istediğiniz başka bir bölgeye su getirmek sorun olabilir.

     Size anlatırken yere göğe sığdıramadığım seyrek fakat çok miktarda su verme yöntemi ile karşılaştırıldığında, damlatma yönteminde bitkilerde yüzeyel bir kök sistemi oluşturulacağından daha sık ve düzenli suya ihtiyaç duyacağı da kesindir..Bu açıdan, boruları toprağın içine gömmek bir çözüm olsa da, yukarıda bahsettiğim deliklerin tıkanma sorunlarını daha da arttıracaktır.

     Başka dikkat çekici bir durum ise, daha çok bu işten para kazanan, bitki yetiştirmekten ekmek paralarını kazananları ilgilendiriyor. Limonluklarda nemi arttırmak gerektiğinde, damlama yöntemi fazla etkili olamıyor. Bunun yerine hortumla limonluklardaki yolların bolca ıslatmak  gerekiyor.

      Hava sıcaklığının artmasıyla, bitkileri sadece sulamayla sağlıklı halde tutmanın olanaksızlaştığı gözleniyor. Toprağı kompost, ya da dal kırma makinesiyle elde edeceğiniz küçük dal ve yaprak parçalarından oluşan toprak örtüsü ile korumanız gerekebilir. Kompost veya toprak örtüleri, toprağın 40 derecenin üstüne çıkmasını önler. Bunun önemini kısaca şöyle açıklayalım: 40 derecenin üzerinde toprakta bakteri faaliyeti kesilir. Böyle bir sıcaklık artışında da çevremizdeki bitkilerin çoğu büyümelerini durdurarak sararmaya başlayabilirler.

     Bu durumda bahçesever, bitkilerini gereğinden fazla sulayarak bitki köklerinin çürümesine neden olabilir. Bu sıcak dönemde sebzelerinizi korumak için genel bir formül isterseniz, suyu kumlu topraklarda metrekare başına haftada toplam 40 litre, 2 ya da 3 defada verilirken; killi topraklarda metrekare başına toplam 60 litre 1 ya da 2 defada verilmelidir. Çalı, ağaççık ve ağaç sınıfındaki bitkiler için toprağa 30- 40 cm. kadar dikey sokulmuş borulardan sulama yapmak düşünülebilir.

     Sıcak hava dalgaları sırasında toprağa yeni ektiğimiz tohumları korumak için meyve-sebze kasalarını ekili bölgelerin üzerlerine ters çevirerek koyabilirsiniz. Bazen dünyamızın sıcak bölgelerinin bitkileri olan domatesin, kabağın, biberin bile sıcak hava akımları nedeniyle güneşe baktıkları yüzlerinde güneş yanıkları oluşabilir. Bunları önlemek için belki de üzerlerine kısa dönemli olarak tente germek gerekecektir.

     Bu hafta da yerimiz bitti. Sizinle bir komşumun yaptığı “Begonia x parviflora”lar arasından geçen damlatma mekanizması ile İstanbul Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nden boyacı aspiri (Carthamus tinctorius) fotoğraflarını paylaşıyorum.

     Keyifli Bahçeler...

Önceki Yazılar :
Haberler
  OKUL BİNASININ BAHÇE DÜZENLEME ve İNŞAATI ONARIMI İŞİ

  İhale Özetleri

  11 Ağustos 2022 Tarihli ve 31920 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Kurtuluşun 100. yılı, kongre ile taçlanacak

  Zeytinde ‘Var-Yok Yılı’ makası azaldı

  İnşaat maliyet endeksinde yıllık %107 artış

  EPDK’dan lisanssız üretime yeni düzenleme

  Dağıtmalık değil, ‘tadımlık’ aşure

  İnci Holding şirketlerinden Rhombus Energy Solutions, BorgWarner’e satıldı

  Haziranda işsizlik oranı %10,3

  EBSO, 12 Ekim’de seçime gidiyor

  “Tahsilat riski ihracatın önünü kapatıyor”

  Türk Telekom’dan yılın ilk yarısında 20 milyar 203 milyon TL’lik konsolide gelir

  Vakıf Katılım ve İZTO’dan işbirliği protokolü

  İzmir Kitap Fuarı kitapseverlerin yeni buluşma noktası olacak

  EİB üyeleri Vakıf Katılım’ın desteklerinden faydalanacak

  “Enflasyonla mücadelede her adımı atıyoruz”

  Sıfır araçlara 6 ay ve 6 bin km sınırı

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi müze yaptıracak

  “Firmaların uygun koşullarla finansmana erişimi sağlanmalı”

  Borsa İstanbul’da gong Barem Ambalaj için çaldı

  TOBB ve MEB’den mesleki eğitim için iş birliği

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Acıbadem Sağlık Grubu, Özel Ortopedia Hastanesi’ni satın aldı

  Büyükbaş hayvan sayısı haziranda azaldı

  EGO Genel Müdürlüğü oto cam ve ayna satın alacak

  “Her kente bir geri dönüşüm OSB şart”

  Dijital dönüşümle gerçek bir toparlanma mümkün

  Gölbaşı Belediyesi muhtelif sokaklarda kaldırım ve çevre düzenlemesi yaptıracak

  Yetenek açığı son 16 yılın en yüksek seviyesinde

  Girişim yatırımları belirsizlikler nedeniyle küresel çapta geriledi

  Çin, benzin ve dizel fiyatlarında 19 dolar indirim yaptı

  “Umudunuzu kaybetmeyin, güç sizde”

  Mobilyada Rusya’dan Türkiye’ye sipariş yağdı

  ASELSAN dünya devleri arasında ilk 50’de

  Karşıyaka Alzheimer Merkezi için imzalar atıldı

  İYTE Vakfı ve Koruncuk Vakfı’ndan iş birliği

  RK’dan Martı İleri Teknoloji’ye soruşturma

  Su Ürünler Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  100. yılda 1922 kişiyle Zeybek

  “Daha fazla yanınızda olacağız”

  ZEYTİN HASAT MAKİNESİ ALIMI

  VALİDATÖR MAKİNESİ SATIN ALINACAK

  T.C. BAYINDIR (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞUNDAN AÇIK ARTIRMA İLE TAŞINMAZ SATIŞI

  T.C. İZMİR 16. İCRA DAİRESİNDEN AÇIK ARTIRMA İLE TAŞINMAZ SATIŞI

  Karaburun’a gençlik enerjisi

  İhale Özetleri

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni