• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
19/04/2022 06:13
Ahudutu mu, Ahududu mu?

daveroğuz@gmail.com

     Üzümsü yemişleri, daha doğrusu duta benzeyen yemişleri  seviyorum. Bundan dolayı, özellikle ufak bahçelerde yetiştirilmesini canı gönülden destekliyorum. Genellikle fazla yer kaplamayan bu bitkiler, bazen güzellikleriyle, bazen koku, bazen de tat açısından bizim kalbimizde taht kuruyorlar. Üzümsü meyveler arasında böğürtlen (Rubus fructosus), ahudutu (Rubus idaeus),Tayberry (Rubus idaeus x Rubus fructosus), Loganberry’nin (Rubus x loganobaccus) hafif şekerli mayhoş tatları ve ağızda patlangaç gibi serinlik veren topçukları ile bahçelerimizde ayrı bir yeri vardır. Bahçede bulunan  ahudutlarının yerlerini bu sene değiştirdim. Daha önce güneşin alnında, bayağı sıcak bir bahçe köşesinde yetiştirdiğim bitkileri, öğleden sonra daha çok gölge alan, daha serin bölgelere çektim. Size tavsiyem, ahudutları için, siz de öğle güneşi almayan yerleri seçmenizdir.

     Ne de olsa serin ve orta yükseklikteki dağlık bölgelerin yemişi olan ahudutu, sıcak yaz günlerini, kuru havaları pek sevmez. Kökleri, geçirgen ve bol humuslu, gübreli toprakları sever. Genel olarak bütün çeşitleri kireçli, su baskınlarının yaşandığı, kökleri havasız bırakacak toprak parçalarını sevmezler. Bu arada, ısırganlar otları ya da diğer işgalci bitkilerin yayıldığı arazileri de ahududu ekimi için pek kullanmamanızı öneririm.

     Ahudutları, akrabası olan güller gibi çıplak köklü iseler, kolaylıkla Kasım ayı ile Mart ayı arasında dikilebilirler. Dikilmeleri sırasında, sıra halinde yerleştirilmeleri; her sıra arasında 2 metre bulunması, sıralarda ise bitkiler arasında 40 cm. bırakılmasını öneriyorum. Bunun sebebi, kökler için geniş alana gereksinim olduğu gibi; her bitki yılda 2 ya da 3 tane kol atarak yeni bitki oluşmasına olanak verir; işte hem bakımı kolaylaştırmak, hem bu yeni oluşan yavruları rahatça başka bir bölgeye almak, hem de hastalıkların bir bitkiden diğerine sıçramasını zorlaştırmak için bu  boşlukları bırakmanızı tavsiye ederim. Baktığım bitki sitelerinde bitki aralarını 40-50 cm., sıralarının aralarını da 1,20 cm. olarak önerenler de var.
 
     Bazen ahudutu bitkilerinin boyunun rahatlıkla 1,5 metreyi geçebileceğini aklınızda tutun; benim gibi 7-8 bitkiyle yetiniyorsanız, sırık domates gibi yanlarına hemen kalın çubukları da dikiverin, çünkü ahudutu üzerlerindeki yüklüce yemişleriyle yerlere değecek kadar eğilebiliyorlar. Yok benim yukarıda dediğim gibi profesyonelce bu işi yapıyorsanız, sıra sıra bitkilerinizi ektinizse 5 metrede bir, 10 cm. çapında çubukları dikerek, yerden 80 cm. ve 160 cm yükseklikten 2 çelik ip germeniz bitkileri de buralara bağlamanız en iyisi olacaktır. Bitkilerin kol atma alışkanlıklarından dolayı bu meyveyi saksıda yetiştirmeniz biraz zor gibi görünse de, neden olmasın?

     Bütün ahudutlarını dikerken azottan zengin toprakları sevdiklerini unutmayın. Ayrıca bitkinin saksısının 5 katı kadar genişlikte toprağı kazmanızı öneririm. Toprağınız kuru, kireçli, taşlı ise ‘Capitou’ isimli kültivarı her zaman dikebilirsiniz. Biraz geç meyve vermesine rağmen mavi-morumtrak gövdeleriyle bayağı dayanıklı bitkiler.

     Güllerde olduğu gibi ahudutları da 2’ye ayrılır. Bir çeşidi ve en çok bulunanı, yani yediveren olmayanı, yaz başlarında Haziran-Temmuz aylarında, geçen sene çıkan gövdelerde  yemiş verirken; yediveren tabir edilen aslında 2 defa, ilki Haziran-Temmuz ikincisi de yaz sonu, sonbahar başında, o senenin ilkbaharında çıkan gövdelerde oluşur. Hemen söyleyeyim yedi sayısını abartılı bulduğum için bunlara ikiveren adını taktım. Diker dikmez yemiş verir mi diye soruyorsanız? Yediveren fidanlar evet, diğerleri ancak seneye yemiş vereceklerdir ama, her bir bitkinin 100 gr. ürün verebileceğini de unutmayın.

     Yabancı işgalci otların gelişimlerini önlemek için plastik, naylon örtüler kullanmamanızı tavsiye ederim. Yukarıda söylediğim gibi, bitki kökleri her sene 2-3 kol attığını düşünürseniz, en iyi yöntemin kalın dal parçalarından oluşan toprak örtülerinin olduğunu söyleyebilirim. En azından yabani otları elle toplamak gerekse bile işimizi çok kolaylaştırıyor.

     Kışın, yapraklar döküldükten sonra,yediveren olmayan bir ahudutunun, yazın yemiş veren ve kuruyan  gövdeleri dipten kesilebilir. Yediveren ya da ikiverenleri 2 defada kesmeniz uygun olacaktır. Sonbaharda, meyve veren bitkileri yarı bellerinden kesin, arkasından Haziran ayında ise kuruyanları dipten kesin. Son olarak da, Mayıs ve Haziran aylarında atılan kollardan çıkan yeni ahudutu bitkilerini ana bitkilerden ayırabilirsiniz.

     Yazıyı sonlandırırken ahududu mu ahudutu mu yazalım? sorunsalı üzerine iki laf etmek isterim. Kılavuzlarda ahududu olarak  geçmesine rağmen, ahududu olarak yazmayı dilde yozlaşma olarak görüyorum. “Bugenvil”in, begonvil olarak yazılması; “şanjman”ın şanzuman olarak devşirilmesi; “şambr a er”in şamrel olarak beynimizde yer etmesi, halk diline uygunluğu açısından kabul edilebilir olmasına rağmen, ahudutu bırakın ceylan dutu olarak kalsın. Neyse diyelim ve her zamanki gibi bu hafta da 2021 Haziran ayında çektiğim fotoğrafları tanıtalım. Aslında böğürtlen gibi sarmaşık olan Tayberry yemişi ile şeker açısından kırmızı ahudutundan daha zengin, kokusu ve tadı damağımıza daha hoş gelen bir sarı ahudutu (Rubus idaeus ‘Fallgold’) sayfamızı süslüyor.

     Keyifli Bahçeler...

Önceki Yazılar :
Haberler
  Gençlerin yarısı hizmet sektöründe

  KV indirimi ihracatı ve üreticiyi teşvik edecek

  Nebati: TKBB’nin aktifleri 467 milyar TL

  Diş hekimleri ve doktorlar grevde!

  Tarım-ÜFE yıllık %118,53 arttı

  Nisan ayında 133 bin 58 konut satıldı

  Zam dalgası devam ediyor!

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  İzmir, Çeşme Projesi’ne karşı tek yürek

  Atatürk Havalimanı ‘millet bahçesi’ olacak

  Gürer: İcra takibi dosya sayısı 23 milyonu geçti

  Yabancı turistleri artık Türk firmaları taşıyor

  Zuchex’ten ihracata 1,5 milyar dolarlık katkı

  İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi tıbbi sarf satın alacak

  Endüstriyel Dönüşüm “Wın Eurasıa” Fuarı’nda başlıyor

  80 ülkeden 9 bin alıcı IDEX için İstanbul’a geliyor

  “Yabancı yatırımcının ilgi odağı olmaya devam ediyoruz”

  TMD Başkanlığı’na Ali Emiroğlu yeniden seçildi

  Çeşme’de ücretsiz Wi-Fi hizmeti dönemi

  Sağlık Bakanlığı işbaşı giyim ve ekipmanları satın alacak

  EGSD, mesleki eğitim için seferber oldu

  Buca’nın girişimci kadınları örnek oldu

  Kuru Meyve Sektörü INC Kongresi’nde bir araya geldi

  19 Mayıs’ı anmak için 1919 kişi koşacak

  Arkas Çeşme Site Spor’la doyasıya yaz

  DSİ 1. Bölge Müdürlüğü sulama tesisi yaptıracak

  Su Ürünler Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Güler Sabancı: Fark yaratanlar, geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor

  Bornova’da 19 Mayıs coşkusu masa tenisi ile başladı

  Başkan Soyer: Kaftancıoğlu kararı tam bir demokrasi ayıbıdır

  Torbalılı gençler 19 Mayıs’ı Gripin ile kutlayacak

  Ünlü İtalyan Sanatçı Loris Cecchini sanatseverlerle buluştu

  Sosyal Etkinlik Merkezi öğrencileri sınav provası yaptı

  MENEMEN VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNDEN GAYRİMENKUL SATIŞI

  T.C. İZMİR 21. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN İLANEN TEBLİĞ

  İhale Özetleri

  17 Mayıs 2022 Tarihli ve 31838 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Vak’a sayısı yükseldi, 4 kişi vefat etti

  İşsizlik ilk çeyrekte yüzde 11,4

  Bütçe açığı nisanda 50,2 milyar TL

  Martta cari açık 5 milyar 554 milyon $

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Piyasalarda zam dalgası!

  Martta, ihracat birim değer endeksi %10,7 arttı

  Yıllık ücretli çalışan sayısı yüzde 6,5 arttı

  Dolar yükselişe devam ediyor

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni