• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
14/06/2022 06:18
Adaçayını Çok Sulamayın

daveroğuz@gmail.com


     Sıcaklar artıyor derken birden yağışlı havanın etkisi altında kaldık. Sıcak ve nem olunca da mikroskopik mantarlarda da artış görülüyor. Bahçede bu sene yiyeceklerde kullanmak üzere bir kaç tane adaçayı (Salvia officinalis) ektim, en az 10 tane de çelik aldım. Çelikler, kumun içinde iki ayda hemen kök vermişler. İki hafta kadar önce ise saksılara aldım.

     Geçen Ağustos ayında adaçayı çeliklerini bayağı yüksek tutma oranıyla yetiştirdiğimi söylemiştim. Buna rağmen, anaç bitki açısından adaçayı çeliklerini Nisan ya da Mayıs ayında almak daha sağlıklı oluyor. Adaçayına çok su verdiğinizde külleme ve pas hastalığına yakalanmasını, az su verdiğinizde de özsu emici  asalakların esiri olmasını engelleyemiyorsunuz. Aslına bakarsanız pH’sı 5,6 ile 7,8 arasında olan toprakları seven bu dayanıklı bitki, nektardan zengin çiçekler verdiği için çevreci bahçelerin ve bostanların vazgeçilmez bitkilerindendir.         

     Geçen haftalarda, bitkilerdeki nefret ve aşk ilişkisinden bahsetmiştik ya; adaçayı da, havuç, brokoli, karnabahar, çilek, domates ve biberiye ile gayet iyi geçiniyor. Soğan, sarımsak, salatalık (bazı dostlar kızmasın diye hıyar demedim) ve rezene ile ise hiç geçinemiyor. Daha önce de yazmıştım, rezenenin rezeneden başka dostu yok zaten. Rezene denince, doğal olarak aklıma yemek geldi.

     Salvia officinalis’in kaynatılarak içildiğini hepimiz biliyoruz ama Türkiye’deki mutfaklarda yemek hazırlarken çok kullanıldığından emin değilim. Oysaki, yine aynı aileden egzotik diyebileceğimiz S. apiana; S. columbaria ve S. elegans da yemeklere konulabilir. Salvia elegans, ananas kokulu harika bir çeşit ama salyangoz ve sümüklü böceklerin de sevdiğini unutmayın. Bu arada aklınızda olsun, S. officinalisin, 3 renkli S. officinalis ‘Tricolor’, sarı- yeşil renkli ‘Icterina’ ve ‘Aurea’; mavi-gri renkli ‘Purpurascens’ ve bol yapraklı ‘Berggarten’ kültivarları var.     

     Yukarıda da bahsettiğim gibi, havaların nemli olması durumunda adaçaylarını yağmurdan korumak mantıklı bir yaklaşım. Her bir erişkin bitkinin 40 ile 60 cm arasında yayıldığını unutmayın. Ayrıca adaçaylarının mantar hastalıklarına yakalanmasını bir türlü engelleyemiyorsunuz. Kabaklarda (Cucurbitaceae), Latin çiçeğinde (Tropaeolum majus) olduğu gibi mantarın, adaçayında yaşlanmaya bağlı ve önlenemez bir hastalık olduğunu düşünüyorum.

     Mantarların en çevreci ilacı olan sodyum bikarbonatı bile püskürtmeden önce, koruyucu önlem olarak bitki yapraklarını ıslatmayı durdurmamız gerekiyor. En dirençli vakalarda ise, 3-4 yılda bir bordo bulamacı hayat kurtarabilir. Özellikle üzüm asmasında bordo bulamacının 3-4 yılda bir kullanılması önerilmektedir; yoksa toprakta dehlizler açarak havalanmayı sağlayan, dışkılarıyla toprağı zenginleştiren solucan sayısını çok azaltıyor.     

     İlk paragrafta çelik ile çoğaltmaktan söz etmiştim. Adaçayını tohumdan da çoğaltabilirsiniz. Bunun için tohumları en fazla 3 ya da 4 mm. toprak altına ekin. Toprağı devamlı ıslak tutun ama kesinlikle balçık hale getirmeyin. Bana sorarsanız, tohum ile çoğaltma elinizdeki tek seçenek değilse çelikle çok da rahat çoğaltılabiliyor. Çeliklerin boyu en fazla 10-15 cm. kadar olmalı. En üstte 4 yaprak kalacak şekilde diğerlerini kesip atın. İlk başta su kaybını en aza indirgemek için yarı gölgede saklamanızı önermemize rağmen, bu bitkileri güneşe ekmeniz yerinde olacaktır. Yarı gölgede çok fazla çiçek açmıyorlar. Büyük saksılarda da, adaçayı yetişmeniz mümkün olmasına rağmen, saksıdaki bitkilerin kuraklığa ve soğuğa daha duyarlı oldukları da bir gerçektir.

     Bu hafta sizle ilk paylaştığım fotoğraf sağlıklı bir S. officinalis yaprağı ve külleme hastalığı olan başka yaprakları. Hastalığı fark edince size önerdiğim tek şey, bu yaprakları kopartmak hatta, bitkiyi budamak doğru olacaktır. Burada pek yeri olmasa da nane için de aynı öğüdü akılda tutmak iyi olur. Ayrıca kopardığınız bu yaprakları, insan sağlığına zararlı olmadığı için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Adaçayları yaprakları, kümes hayvanlarını pişirirken dil papillaları çok gelişmiş olan kişilerin sevmediği yem kokusunu yok ettiği için portakal, biberiye gibi çok kullanılan baharlı bitkilerdendir.

     İkinci paylaştığım fotoğraf ise, ananas kokulu bir S. elegans. İleriki yıllarda kırmızı çiçekleri açtığında da fotoğraflarını paylaşmayı umuyorum. Gastronomik özelliğine ve kokusuna kanarak bahçenize ekerseniz salyangoz ve sümüklü böceklerin çok sevdiğini lütfen unutmayın.

     Keyifli Bahçeler...

Önceki Yazılar :
Haberler
  İzmirli minikler portatif havuzlara kavuştu

  CV Bank haziranda 102 kişiyi iş sahibi yaptı

  “Future Of Technology” webinarında siber güvenlik konuşuldu

  Uşak İl Özel İdaresi elektrik tesisat onarımı yaptıracak

  Su Ürünler Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Büyükşehirden Beydağlı üreticilere küçükbaş hayvan desteği

  Batur’dan iyiliğe davet; “Askıda Kurban” kampanyamıza katılın

  Karabağlar’da kurban satış yerleri denetleniyor

  Beydağ’da Ovacık Yaylası’na sıcak asfalt

  15 TEMMUZ SAĞLIK VE SANAT YERLEŞKESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ VE DEVLET KONSERVATUVARI BİNALARI UYGULAMA PROJELERİ HAZIRLANMASI HİZMET ALIMI İŞİ

  Osmaniye Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bina onarımı yaptıracak

  “Bilanço, bütçe ve mali disipline dikkat edin”

  Yeni trend alışveriş turizmi

  İhale Özetleri

  06 Temmuz 2022 Tarihli ve 31888 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Yazılım ihracatında hedef 15 milyar dolar

  Tarım makineleri ihracatı ilk 5 ayda %3 arttı

  JPMorgan’ın Türkiye enflasyon tahmini yükseldi

  Enflasyonla mücadeleye yönelik atılan 11 adım

  Bayraklı Belediyesi Kurban Bayramına hazır

  ASELSAN’dan 24,6 milyon dolarlık sözleşme

  Çaya iki ayda üçüncü zam

  Obilet hakkında soruşturma

  İzmir’de suya zam

  Reel efektif döviz kuru haziranda geriledi

  “Devlet petrokimyaya yatırım yapmalı”

  Zeynep Erkunt hayatını kaybetti

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Ar-Ge harcaması 25 milyar TL’yi aştı

  “Hedefimiz 5 yılda ilk 100 ihracatçı arasına girmek”

  Menemen’de kurban atış yerine sıkı denetim

  İzmir’de dayanışma sürüyor

  Hasta hayvana giriş izni yok

  Çin’in Lojistik Performans Endeksi, dört ayın ardından yüzde 52,1’e çıktı

  Tedarik zincirindeki kırılma, lojistik sektörünü canlandırdı

  ENSİA, WINDEUROPE’un üyesi oldu

  Z kuşağının satın alma kararında cinsiyetten bağımsız markalar ön plana çıkıyor

  Kibar Holding, 2025 hedeflerine güçlü adımlarla ilerliyor

  GESOB ile Uyumsoft arasında e-Dönüşümde iş birliği

  Araç değer kaybında yeni dönem

  Samsung, denizlerdeki kirliliği azaltan çalışmalarını açıkladı

  Online alışverişte kadın giyim ve ayakkabı üst sıralarda

  Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü doğalgaz dönüşüm işi yaptıracak

  “Türkiye’de üretip 5 kıtaya ürün ihraç ediyoruz”

  KPMG ve TIRPORT’tan lojistik sektörünün geleceği için iş birliği

  20 yıllık rüya gerçek oluyor

  Türkiye tatil için denizi tercih ediyor

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni