• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Müteahhittin 15 milyar TL kredi borcu var”

04 Aralık 2021 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

“Müteahhittin 15 milyar TL
kredi borcu var”


   ► Erdal Eren, konut kredi faizlerinde psikolojik eşiğin olan 1’in altında olması gerektiğini belirtti

           HABER MERKEZİ      
     Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), inşaat sektörünün geleceği ve yaşanan sıkıntıların ele alındığı toplantının notlarını yazılı olarak paylaştı. Toplantıda konuşan TMB Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Eren kamu idarelerinde müteahhitlerin 15- 20 milyar lira alacağı bulunduğunu ifade etti. 2020 yılında yapılan işlerin hakkediş ödemelerinin ancak 2021 yılı eylül ayında ödendiğini dile getiren Eren, “Bu veri, alacağını tahsil edememiş müteahhitlerin 15 milyar TL kredi borcu olduğuna işaret ediyor. Sorunlar çözülmezse gelecek yıl birçok inşaat firmasına haciz gelebilir. Mevcut yük ile gelecek yıl şantiyelerin açılması çok zor. Faizlerin düşmesinin yanında, ekonomik öngörülebilirliğin sağlanması için döviz fiyatları da belli seviyelerde kalmalı. Yeni ekonomik modelin sonuçlarını bir an önce görmek istiyoruz. Faizlerdeki indirim henüz kredi maliyetlerimize yansımadı. Konut ihtiyacı olan vatandaşlar için yüzde 1,24 hala yüksek bir faiz oranıdır. İhtiyaç sahipleri için konut kredi faizlerinin psikolojik eşik olan 1’in altında olması gerekir” diye konuştu.

“HEDEFİMİZ YILLIK 100 MİLYAR DOLARLIK İŞ ÜSTLENMEK”
     Türk müteahhitler olarak, Kasım 2021 sonu itibariyle 11 ayda yurtdışında 20,7 milyar dolarlık yeni iş üstlendiklerini söyleyen Eren, “2021 yılı için 20 milyar dolarlık yeni proje hedefimizi bu yıl 10 ayda gerçekleştirdik. Orta vadede gözümüzü yılda 50 milyar dolarlık yeni iş almaya dikmiş durumdayız. Ana hedefimiz ise yıllık 100 milyar dolarlık iş üstlenmek. Büyükelçilik açılan 23 Afrika ülkesinde, hemen iş yapmaya başladık. Yurtdışında 1 yılda 20,7 milyar dolarlık iş üstlenmemizle inşaat malzemesi ihracatımız da arttı.
     Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkilerde yaşanan ısınmanın Suudi Arabistan başta olmak üzere diğer ülkelerle de yaşanmasını istiyoruz. Suudi Arabistan dünyanın en büyük projelerini planlıyor. Bizim yurtdışında en büyük eksiğimiz finansman. Birleşik Arap Emirlikleri ile yurtdışında iş birliği yapılması için karşılıklı irade beyanında bulunuldu. Libya’da yüksek miktarda alacağımız, makine parklarımız, şantiyelerimiz ve yarım kalan işlerimiz 2011’den beri bekliyor. 90’lı yıllarda yurtdışında 2- 3 milyar dolarlık iş üstlenirken 100 bin Türk işçiyi yurtdışında, iş aldığımız ülkelerin kaynakları ile istihdam ediyorduk. Bugün yılda 20 milyar doların üstünde iş üstlenirken yurtdışında çalıştırdığımız Türk sayısı 25-30 binlere düştü. Bunun en önemli nedeni vergisel bazı sorunlar ve mevzuattaki sıkıntılar” ifadelerini kullandı.

“ASGARİ ÜCRETİN 4- 4,500 TL ARASI OLMASI MAKUL”
     Asgari ücretin artmasıyla işçilikteki maliyet artışımız da kaçınılmaz olarak yükselecek. Pandeminin Türkiye’de başladığı 2020 yılı mart ayından, 2021 ekim ayına kadar olan dönemde ana girdilerimizde yüzde 279’a varan artışlar yaşanırken, ortalama maliyet artışı yüzde 113 oldu. Asgari ücretin 4 bin TL olacağı izlenimim var. Toplumsal açıdan 4- 4,500 TL arasındaki asgari ücretin makul olduğunu düşünüyorum. Burada bizlerin de biraz fedakârlık yapması gerekiyor. İşçilik maliyetinin altyapı projelerinin toplam maliyeti içindeki payı yüzde 8 iken konutta ise bu pay yüzde 15. Bizim için önemli olan, maliyetlerimizin yüzde 85’ini oluşturan ve kur artışına bağlı olan girdilerimizi içeren kısım. Konut üreticileri de bu maliyet artışlarını konut fiyatlarına yansıtmak durumunda kalacaklar. İnşaat girdilerinde ortalaması yüzde 113 olan maliyet artışları konut ihtiyacı olanlara ucuza konut sunulamamasına yol açıyor” diye ifade etti.

“GİRDİ MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞLA KONUT FİYATLARI %50-60 ARTACAK”
     Türkiye’de konut üretiminde en yüksek maliyetin arsada olduğunu dile getiren Eren, “Bazı bölgelerde arsa maliyeti, bina yapım maliyetlerinden yüksek kalıyor. Ucuz konut üretimi için devletin piyasaya verebileceği en büyük destek, kamu arazileri vasıtasıyla uygun fiyatlı arsa üretmesi. Bir çözüm bulunamazsa girdi maliyetlerindeki artışın da etkisi ile konut fiyatları yüzde 50-60 daha pahalı olacak. Kamu ile iş yapan müteahhitlerde sıkıntı daha da büyük. Konut üreticileri maliyet artışlarını fiyatlarına yansıtabilirler. Kamu projelerini üstlenen müteahhitler işlerini devam ettirmekte zorlanıyorlar. Maliyetler yüzde 100’ün üzerinde artmışken, kamu yüzde 67 civarında fiyat farkı ödemesi yapıyor. Demir fiyatı 3 bin TL iken kamu ile sözleşme imzalamış olan bir müteahhit için bugün demirin maliyeti 11 bin TL’nin üstünde. Meslektaşlarımızın zararının en azından bir kısmının telafi edileceği fiyat farkı ödemesi çıkmazsa işler durma noktasına gelecek. Yüksek maliyetler müteahhitlere yüklenmeye devam ederse meslektaşlarımız, üstlenmiş oldukları kamu projelerini sürdüremez hale gelecekler. Bir ilave fiyat farkı kararnamesi çıkarılması, şartsız tasfiye ya da devir hakkı verilmesi gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

“TÜRK İŞÇİLER YURT DIŞINDA KAZANDIKLARI ÜCRETLERDE GELİR VERGİSİNDEN MUAF OLMALI”
     Türk işçilerin hem Türkiye’nin hem de iş alınan ülkenin mevzuatına tabiymişçesine değerlendirilmesinin yanlış olduğunu söyleyen Eren, “Yaşanan sorunlar yurt dışındaki projelerde Filipinli, Bangladeşli, Hintlileri istihdam etmemize yol açıyor. Türk müteahhitler yurt dışındaki projeler için Türkiye’de nasıl kurumlar vergisinden muaf tutuluyorlarsa, Türk işçiler de yurtdışında kazandıkları ücretler için gelir vergisinden muaf tutulmalı. Yurt dışında çalışan Türk işçilerin hangi durumda hangi ülke mevzuatına tabi olacağı konusundaki belirsizlikler ve alınan farklı kararlar firmaları zor durumda bırakıyor. Örneğin, birçok dava dilekçesinde, işçi Müslüman bir ülkede pazar günü çalıştırılmış ama fazla mesai ödenmemiş gibi talepler yer alıyor. Oysa ülkede cuma günü tatil ama pazar günü mesai var. Hakimler de ilgili ülkenin mevzuatını bilmediği için işçi lehine olduğunu düşünerek karar veriyorlar. Bunun için, örneğin Ankara ve İstanbul’da birkaç ihtisaslaşmış mahkeme kurularak bu davalarda uzmanlaşma sağlanmalı. Bu sistemin kurulması, yargı elemanlarının yabancı ülkeler ile ilgili bilgilendirilmeleri için TMB olarak desteğe hazırız” diye kaydetti.

“AKREDİTASYON SİSTEMİ KURULMASI İÇİN UĞRAŞIYORUZ”
     Türk müteahhitlik sektörü uluslararası platformda marka haline geldiğini söyleyen Eren, “TMB olarak bizi birçok ülkenin yatırımcı kurumları hayata geçirmek istedikleri projelerini üyelerimize tanıtarak ülkelerinde faaliyet göstermelerini istiyorlar. 50 yıldan uzun bir sürede zorluklarla oluşturulan bu imajın, yetersiz ve kötü niyetli firmalar tarafından zarar görmemesi için akreditasyon sistemi kurulması için uğraşıyoruz. Yurtdışında iş yapan her Türk müteahhidi Türkiye’yi temsil etmeye başlıyor. O nedenle de herkesin müteahhit olarak Türkiye’den gidip, yurtdışındaki bazı projelere talip olmasının önünü kesecek bir akreditasyon sistemi kurulsun. Bu değerlendirmeler asgari kriteri oluşturmaya başlar. Uluslararası alanda sahte belge kullanan şirketler bile var. Bu da önlemiş olacak” dedi.


+ Benzer Haberler
» Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı bina yıkım işi yaptıracak
» Sağlık turizminde yeni dönem başlıyor
» Çeşme’de ikinci Masal Evi hizmete açılıyor
» Avrupa’da dört evden birinde Yorglass var
» Mavişehir’de Flamingo Doğa Parkı kuruluyor
» Sağlıklı atıştırmalık sektörünün yeni oyuncusu: Zbarz
» Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine telekomünikasyonda kariyer imkânı
» Güçlü filo, tertemiz Gaziemir
» İplik ithalatında süre uzatma soruşturması
» Erkmen Belediyesi akaryakıt satın alacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni