• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hedef; 50 milyar $’lık proje almak

04 Ocak 2022 Salı 00:00
12
14
16
18

Hedef; 50 milyar $’lık proje almak


   ► Müteahhitler, Covid-19 salgınının etkilerinin azalmaya başladığı 2021 yılında yurtdışında 29,3 milyar $ tutarında proje üstlendi

           HABER MERKEZİ      
     Türkiye’yi yurtdışında temsil eden Türk müteahhitler, Covid-19 salgınının etkilerinin azalmaya başladığı 2021 yılında yurtdışında 29,3 milyar dolar tutarında proje üstlendi. 2020 yılında 15,2 milyar dolar proje üstlenen sektör, böylece yeni proje bedelini yaklaşık olarak ikiye katlamış oldu. Rusya 11,2milyar dolar tutarında proje ile lider pazar olmayı sürdürürken ülkeyi 3,6 milyar dolar ile ikinci sıraya yeniden yükselen Irak izledi.2021-2022 yılı Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, “2021 yılında firmalarımızın gösterdiği başarıdan aldığımız güç ve olumlu seyreden 2022 yılı projeksiyonlarını dikkate alarak, artık yeni hedefleri konuşmanın zamanı geldi. Salgının bahara kadar engel olmaktan çıkacağı ümidi ile bu yıl yurt dışında yeni proje tutarında 30 milyar doları aşmayı hedefliyoruz. Orta vadede de bu rakamı 50 milyar dolar seviyesine çekmek amacındayız” dedi.

YURT DIŞINDA 100 BİN TÜRK İŞÇİ HEDEFİ
     Eren, sektörde en öncelikli hedef olarak yurtdışı projelerde istihdam edilen Türk işgücü sayısının hâlihazırdaki 25-30 binler seviyesinden yeniden 100 bine çıkarmak olduğunu vurguladı. Eren, “Bir başka ifadeyle, ortaya koyduğumuz hedef; 10 milyar dolar yatırımla sağlanabilecek istihdamın, ülkemiz kaynakları harcanmadan yaratılması ve Türkiye’ye her sene 3 milyar doların üzerinde dövizi istihdamdan kazandırmak demektir. Yurt dışında istihdamın artırılmasına yönelik bir istihdam paketi içerisinde bir araya getirdiğimiz mevzuat düzenlemelerine yönelik öneriler ile ilgili olarak Ticaret Bakanlığı öncülüğünde Adalet Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı nezdinde çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu. Eren ayrıca, bugün dünyada bir marka haline gelmiş ‘Türk Müteahhitliği’nin konumunu zaafa uğratmamak ve daha yüksek seviyelere taşımak amacıyla, yurtdışı faaliyetlerine yönelik bir ‘Akreditasyon Sistemi’nin gerekli olduğunu düşündüklerini ve bu sistemin, kamu-özel sektör işbirliğiyle belirlenecek mali, teknik ve performansa dayalı objektif kriterler çerçevesinde Ticaret Bakanlığı öncülüğünde hayata geçirilmesini arzu ettiklerini söyledi.
     Dünya ekonomisi gayrı safi yurt içi hasılasının 2022’de ilk kez 100 trilyon doları aşacak olmasının umut verici olduğunu söyleyen Eren, 2022 yılında küresel ekonomide toparlanmanın sürmesi ve salgın şartlarında sağlanacak iyileşme ile birlikte, salgın döneminde ertelenmiş alt ve üstyapı projelerinin hayata geçirilmesinin sektör için önemli fırsatlar yaratacağı belirtti.

“YENİ PROJE TUTARI 2021 YILINDA 29,3 MİLYAR DOLARA ULAŞTI”
     Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türk inşaat sektörünün 2020 yılında üstlendiği 15,2 milyar dolarlık yıllık yeni proje tutarının 2021 yılında yaklaşık iki katına çıkarak 29,3 milyar dolar ulaştığını açıkladı. Muş, böylece sektörün yurt dışına açıldığı 1972 yılından bugüne kadar 131 ülkede üstlendiği toplam 11 bin 93 projenin büyüklüğünün 451,5 milyar dolara çıktığını kaydetti. 2021 yılına ait bazı diğer proje bilgileriyle ile birlikte yıllık rakamın 30 milyar doları aşmasını beklediklerini ifade ederek, Muş, “En son, 2012-2013 yıllarında 31 milyar dolar seviyeleriyle eriştiğimiz böyle bir rekora imza atmıştık. Devam eden kötü şartları da göz önünde bulundurarak, 2021 yılını da bir rekor yılı olarak ilan edebiliriz. Yakalanan bu yüksek seviyenin sektöre hayırlı olmasını, gelecek yıllarda bu seviyelerin çok daha üzerine çıkılmasını dilerim. Müteahhitlerimizin gerçekleştirdiği bu sıçramanın sektörümüzün gelişmişliğini göstermesi açısından çok önemli olduğunun altını özellikle çizmek isterim. Covid salgını gibi eşi görülmemiş bir şok karşısında bile karmaşık ve büyük ölçekli bir organizasyon gerektiren sektörün, yıkılmadan büyük bir esneklik ve dirençle, şartlar biraz normalleştiğinde aynı pozisyonuna geri dönebilmesi ve hatta önceki pozisyonun da ötesine geçebilmesi müteahhitlik sektörümüzün ne kadar geliştiğinin bir göstergedir” diye konuştu.

“TÜRK EXİMBANK’IN ETKİNLİĞİNİ ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”
     Müteahhitlik sektörünün yeni iş fırsatları yakalamasının önündeki en önemli engellerden birisinin finansman sıkıntılarının olduğunu anlatan Muş, bu doğrultuda, Türk Eximbank tarafından sağlanan kredi imkânlarının etkinliğini artırmaya çalıştıklarını belirtti. Muş, bunun yanında, finansman imkânları güçlü ülkelerin firmaları ile Türkiye firmalarının üçüncü ülkelerde işbirliği yapmalarını sağlamayı amaçladıklarını ve bu kapsamda ortak organizasyonlara yönelik çalışmaları yoğunlaştırdıklarına dikkat çekti.
     2021 yılı projelerinin parasal büyüklük olarak, yüzde 55’inin BDT, yüzde 17’sinin Sahra-altı Afrika, yüzde 13’ünün Ortadoğu ve yüzde 10’unun Avrupa bölgesinde alındığını söyleyen Muş, “Sahra-Altı Afrika’nın bu sene, geleneksel pazarımız olan Ortadoğu’nun önüne geçmiş olduğuna şahit oluyoruz. Rusya, geçmiş yıllarda olduğu gibi en yüksek proje bedeline ulaşılan ülkeler arasında yine birinci sırada. Fakat bu sene Rusya’da 11,2 milyar dolar ile bir takvim yılı içinde bir ülkede toplamda üstlenilen proje bedelinde bir rekora daha imza attık. 2013’te 9 milyar dolar ile Türkmenistan’daydı bu rekor. Irak ise 2021 yılında üstlenilen 3,6 dolarlık proje ile en çok proje üstlendiğimiz ikinci ülke haline geldi. Biliyorsunuz, Irak tarafı ile 2021 senesinde önemli ve verimli temaslarımız oldu. Irak ile ilişkilerimizi geliştirerek, müteahhitlerimizin bu ülkede daha da önünü açmayı hedefliyoruz” dedi.

“AVRUPA MÜHENDİSLİK/MÜŞAVİRLİK FİRMALARININ ÖNÜNDE YER ALIYORUZ”
     Türk Müşavir, Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkanı İrfan Aker de Türk mühendislik, müşavirlik ve mimarlık firmaları olarak 2021 yılı sonu itibariyle 129 ülkede 2 bin 374 projenin planlamadan inşaat kontrolü ve işletmeye alma gibi çeşitli aşamalarında toplam 2,7 milyar dolar tutarında hizmet sağladıklarını belirtti. Son yıllarda yurt dışında sözleşme bedeli 100-150 milyon dolar mühendislik ve müşavirlik işlerinde de yer almayı başarmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Aker,“Ülkemizdeki büyük ölçekli projelerden sağladığımız tecrübeler, iş bitirmeler ve referanslar, bizlerin yurtdışındaki ihalelerde, teknik yeterlilik yönünden çoğu zaman Avrupa ve Amerikan mühendislik/müşavirlik firmalarının önünde yer almamızı sağlıyor. Bu bizlere, kalite-fiyat kombinasyonunun uygulandığı ihalelerde avantaj sağlamak” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Referans oran şubatta %1,25 olarak uygulanacak
» Sanayideki istihdam 2021’de 3,6 milyona yükseldi
» Türkiye genelinde, toplam 58 bin 576 adet konut satıldı
» Panelsan halka arz oluyor
» “Değişmeyen tek şey değişim”
» Sektörün fuarı; “Marble İzmir”
» Erkunt Traktör kendi motorunu üretiyor
» TUYAD Sektör İstişare Toplantısı gerçekleştirildi
» Şahinbey Belediyesi marangoz atölyesi malzemesi satın alacak
» Türk oyun girişim ekosistemi yatırımcıların gözdesi olmaya devam ediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.01.2022
  Ticaret 28.01.2022
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni