• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Muş: Temmuz ayında ihracat 18,6, ithalat 29,1 milyar dolar

03 Ağustos 2022 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

Muş: Temmuz ayında ihracat 18,6,
ithalat 29,1 milyar dolar


           HABER MERKEZİ      
     Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe’nin katılımlarıyla, 2022 yılı Temmuz ayına ait dış ticaret rakamları Konya Ticaret Odası’nda düzenlenen basın toplantısında açıkladı. Temmuz ayında ihracatın, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 13,4 artışla 18,6 milyar dolar olduğunu belirten Muş, temmuz ayı ithalatının ise 29,1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Muş, yılın ilk 7 ayında toplamda 144,4 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini aktardı.

“İLK 7 AYDA 144,4 MİLYAR DOLAR İHRACAT GERÇEKLEŞTİRİLDİ”
     Türkiye’nin ihracatta 2021 yılında yakaladığı başarıyı 2022 yılının ilk 7 ayında da devam ettirdiğini vurgulayan Muş, “Geride bıraktığımız temmuz ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 13,4 artışla 18,6 milyar dolar oldu. Bu değer şimdiye kadar ölçülmüş en yüksek temmuz ayı ihracat rakamı. Türkiye, 2022 yılının ilk 6 ayında olduğu gibi, 7’nci ayda da en yüksek aylık ihracat değerini yakaladı, 7’de 7 yapmış, rekorlar serisini sürdürdü. Yılın ilk yedi ayında ülkemiz toplamda 144,4 milyar dolar ihracat gerçekleştirmiştir. Temmuz ayında dış ticaret hacmimiz, geçtiğimiz yıla göre yüzde 28,7 oranında artışla 47,7 milyar dolara yükseldi. Temmuz ayı ithalatımız ise 29,1 milyar dolar olarak gerçekleşti” dedi.

PARİTE DIŞ TİCARET AÇIĞINA OLUMSUZ YANSIDI
     Dolar–euro paritesinde yaşanan gelişmelere ilişkin de açıklamalarda bulunan Muş, “2021 Ocak-Temmuz döneminde 1,20 olan avro-dolar paritesi 2022 Ocak-Temmuz döneminde 1,08 olarak gerçekleşti. Önceki yılın paritesi değişmemiş olsa idi; avro cinsinden yapılan ihracatımız, 2022 yılının ilk yedi ayında 7 milyar 96 milyon dolar, ithalatımız ise 5 milyar 429 milyon dolar daha yüksek olacaktı. Dolayısıyla, paritedeki gelişmenin etkisiyle, dış ticaret açığımız ise yaklaşık 1 milyar 667 milyon dolar daha fazla oldu. Bu bakımdan, paritenin nominal etkisi dış ticaret açığı üzerinde olumsuz gerçekleşti. Paritedeki bu düşüş dış ticaret dengemiz üzerinde maalesef bir risk unsuru olarak öne çıkmakta. Tüm bu dış kaynaklı gelişmelere rağmen, 248,4 milyar dolara ulaşan 12 aylık ihracatımızla, Cumhurbaşkanımızın 2022 yılı sonu için işaret ettiği 250 milyar dolar ihracat hedefine adım adım ilerliyoruz” diye konuştu.

“2022 BÜYÜME TAHMİNİ %4’E YÜKSELTİLDİ”
     İhracatın ekonominin lokomotifi olmaya devam ettiğini vurgulayan Muş, “Dünyanın en büyük ekonomilerinin tökezlediği bir dönemde 2022 yılının ilk çeyrek büyümesinin yarısından fazlası net mal ve hizmet ihracatı kaynaklı oldu. Nitekim, IMF Temmuz ayı raporunda küresel ekonomik büyüme tahminleri düşürülürken, ülkemizin 2022 yılı büyüme tahmini 1,3 puan artışla yüzde 4’e yükseltildi. Gelen öncü verilerden, söz konusu performansın yılın ikinci çeyreğinde de devam ettiğini izlemekteyiz. Sanayi üretimindeki Temmuz 2020’de başlayan yıllık bazlı artış 2022 Mayıs ayında da yüzde 9,1 ile devam etti” dedi.
 
“TURİZM GELİRLERİNDE YÜKSEK ARTIŞLAR ÖNGÖRMEKTEYİZ”
     İstihdam verilerine değinen Muş, “2022 Mayıs ayı itibarıyla, pandemi öncesi döneme göre Türkiye ekonomisi, 3 milyon 573 bin ilave istihdam yaratmayı başardı. İşgücünde de yükselişin sürmesi ve işgücüne katılım oranının serideki en yüksek seviyede olması, ekonomimizdeki güçlü performansın reel sektöre olumlu yansıdığını bize gösterdi. Önümüzdeki dönemde mal ticaretinin yanı sıra, özellikle turizm ve taşımacılık başta olmak üzere, hizmet ihracatımızın da güçlü bir performans sergilemesini bekliyoruz. Pandemi ile birlikte yaşanan tüm zorlu süreçlerin ardından Rusya-Ukrayna Savaşı ile artan belirsizliklere karşın, önümüzdeki aylarda turizm gelirlerimizde yüksek artışlar öngörmekteyiz. Nitekim, Haziran ayında ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 119 artış göstererek 5,6 milyon kişiye ulaşmış olup, 2019 yılı ile kıyaslandığında pandemiden sonraki en güçlü seviyesine yükseldi” ifadelerinde bulundu.

7 AYDA 7 MİLYAR DOLARLIK PARİTE KAYBI
     2022 yılı Temmuz ayına ait dış ticaret rakamlarının açıklandığı toplantıda konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, yıllık ihracat hedefi olan 250 milyar doları aşarak, 2022’de çok önemli bir eşiği geride bırakacaklarını belirtti. Euro/dolar paritesinin, geçen yıl Ocak-Temmuz döneminde 1,20 iken bu yıl 1,08’e düştüğünü hatta temmuz ayı içerisinde 1’in altına gerilediğini dile getiren Gültepe, “Bu ayda paritenin ihracata etkisi negatif yönlü 1,2 milyar dolar olurken, 7 ayda 7 milyar dolara yaklaştı. Parite geçtiğimiz yılki seviyesini muhafaza edebilseydi, bugün ihracatımız son 12 ayda 255 milyar doları aşacaktı. Bu sebeple, paritenin tüm olumsuz etkisine rağmen bugün ulaştığımız ihracat rakamları daha da anlamlı hale geldi” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Dünya Ege’nin balığını sevdi
» 10 yıl vadeli tahvil ihracında faiz düştü
» KKM’nin maliyeti 60,6 milyar TL
» Tasarruf sahiplerinin üçte biri KKM’yi tercih ediyor
» Tarım-ÜFE yıllık %157,89 arttı
» İzmir’in UNESCO’ya adaylık dosyası teslim edildi
» “Kemeraltı’nda otel sayısını artırmalıyız”
» SGK İzmir, günde 570 talebe cevap veriyor
» Hackerler de modayı takip ediyor
» Akıllı telefonlar hackerler için kazanç kapısı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni