• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Migros, geleceğin arıcılarını yetiştiriyor

21 Mayıs 2022 Cumartesi 08:00
12
14
16
18

Migros, geleceğin arıcılarını yetiştiriyor


           HABER MERKEZİ      
     Tarım ve hayvancılık alanında yaptığı çalışmalar ve verdiği eğitimlerle tarımdaki iş gücünün bilgi ve deneyimine katkıda bulunan Migros, 20 Mayıs Dünya Arı Günü’nü bir dizi etkinlikle kutluyor. Migros Aile Kulüpleri, Halk Eğitim Merkezleri ve Tarım ve Orman İlçe Müdürlükleri iş birlikleriyle Türkiye’nin farklı illerinde Milli Eğitim Bakanlığı sertifikalı “Arı Yetiştiriciliği” kursları açan Migros, 16-22 Mayıs tarihleri arasında çocuklar ve aileler için eğitim seminerleri, mutfak atölyeleri, masal anlatımları gibi birçok özel etkinlik hazırladı. Migros ayrıca Balparmak ve Tema iş birliği ile Muğla’da bir ağaçlandırma kampanyasına da imza atacak.
     Tarım ve hayvancılığın gelişimine verdiği desteğin kapsamını her yıl genişleten Migros, bitki türlerinin gelişiminde ve tarımsal ekosistemde önemli bir yere sahip olan arıların yetiştirilmesine destek olmak amacıyla 20 Mayıs Dünya Arı Günü’nü Türkiye’nin dört bir yanında etkinliklerle kutluyor.

     Migros; Migros Aile Kulüpleri, Halk Eğitim Merkezleri ve Tarım ve Orman İlçe Müdürlükleri iş birlikleriyle Millî Eğitim Bakanlığı sertifikalı “Arı Yetiştiriciliği” kursları düzenliyor. İlk olarak Ordu ve Keşan’da kurslar açan Migros’ta Aralık ayından bu yana 70 kişi Arı Yetiştiriciliği sertifikası almaya hak kazandı. Mayıs ayı sonunda ise bu sayının 85’e çıkarılması hedefleniyor. Silivri ve Manisa Salihli’de Temmuz ayında açılacak kurslarda da 155 kişi daha Arı Yetiştiricisi olarak sertifika alacak.
     Migros, arı yetiştiriciliği kurslarından mezun olan kursiyerlere 20 Mayıs Dünya Arı Günü’ne özel olarak kovan, maske, çıta ve körükten oluşan başlangıç seti hediye ediyor. Ayrıca, kursların yaygınlaştırılması adına diğer illerdeki planlamalarını sürdürüyor.

ARILARIN ÖZELLİKLERİNDEN, HASADA VE ÜRETİME KADAR GENİŞ BİR MÜFREDATTA EĞİTİM VERİLİYOR
     Milli Eğitim Bakanlığı onaylı eğitimlerde “Arı ırkları ve özellikleri”, “Arıcılık için gerekli araç gereçler, iş sağlığı ve güvenliği”, “Arıların bakımı, arı ürünlerinin hasadı ve zararlılardan korunması işlemleri”, “Arıların ortam ve koşullara göre mevsimlik bakımı”, “İlkbahar bakımı”, “Arı yetiştirme, çoğaltma ve bölme”, “Üretime başlangıç ve arı kovanları göçü”, “Arı ve arı ürünleri üretimi”, “Ürün hasadı”, “Yaz konağından toplanma ve sonbahar hazırlıkları”, “Kış hazırlığı ve arıların kışa hazırlanması”, “Arıların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ek besleme”, “Talimatnameye uygun ana arı yetiştiriciliği”, “Arı ürünlerinin tekniğine uygun hasadı”, “Arı hastalıkları ve zararlıları ile mücadele” başlıklarında eğitimler veriliyor.  

HEM ÇOCUKLARA HEM DE AİLELERE ARI TEMALI ETKİNLİKLER
     Migros, Dünya Arı Günü’nü geniş bir aralıkta ele alarak özel etkinliklerle kutluyor. Toplam 22 şehirde 33 Aile Kulübü’nün katkılarıyla 16-22 Mayıs tarihlerinde Halk Eğitim Merkezleri ile Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlükleri eğitmenleri tarafından mağazalarda “Arının ekolojik dengedeki önemi”, “Bal arısının bir günü”, “Bal, polen ve propolisin sağlığımızdaki önemi” gibi konuların anlatılacağı özel seminerler verecek. Ayrıca, hem çocuklar hem de aileler için “Arının bir günü temalı boyama atölyesi”, “Çocuklarla arı döngüsü atölye çalışması”, “Arı temalı taş boyama”, “Arıların bal döngüsü boyama atölyesi”, “Arının bir günü masal anlatımı”, “Arı kovanı yapımı atölyesi”, “Bal polen ve propolis temalı mutfak atölyesi” gibi çeşitli etkinlikler düzenlenecek. 1.500 çocuk ve ailelerine ulaşılması hedeflenen bu etkinlikler @migros_ailekulubu instagram adresinden de takip edilebilecek.

MUĞLA’DA AĞAÇLANDIRMA YAPILACAK
     Migros, tüm bu organizasyonlara ek olarak; Dünya Arı Günü için sektörün önde gelen markalarından Balparmak ve TEMA iş birliği ile Muğla’da ağaçlandırma kampanyası da gerçekleştirecek.  10 bin adet fidan dikilmesi planlanan kampanyada, 12-25 Mayıs tarihleri arasında müşterilerin satın alacakları 350 Gr Balparmak Çam Balı ile ağaçlandırma çalışmalarına destek verilecek.  Ayrıca Migros, 12-25 Mayıs tarihlerinde tüm bal ürünlerinde 80 TL, arı ürünleri alımına da 15 TL Money kampanyası düzenleyecek.


+ Benzer Haberler
» Kruvaziyerin yarısını Kuşadası ağırladı
» Lisanssız elektrik üretim yatırımcısı, oyun içinde kural değişikliği yaşıyor
» Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği yayımlandı
» Yıllık toplam ciro %129,8 arttı
» Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında düzenleme yapıldı
» Perakende satışın yıllık hacmi arttı
» Tarım Kredi’den temel tüketim ürünlerinde indirim
» Sanayi üretiminde yıllık artış yüzde 8,5
» Sabancı Holding’den ilk 6 ayda 6,4 milyar TL kombine yatırım
» “Küçükbaş hayvan sayısında artış var”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni