• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Mermerciler müşteriye fiyat veremiyor

17 Ocak 2022 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

Kesici elmas uçlarda navluna dayalı yüzde 10 oranında bir artış yaşandığını dile getiren Kuntel, gümüş uçların fiyatlarının ve maliyetlerinin de arttığını, bu nedenle satışlarının düştüğünü aktardı

Mermerciler müşteriye fiyat veremiyor


   ► Kuntel,  kurun yükselmesiyle piyasada yapılan zamların imalatçı, fabrika ve ocakçı açısından da olumsuz sonuçlar doğurduğunu ve yapılan zamların geri alınamadığını ifade etti.

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Döviz piyasalarında yaşanan hızlı artış ve düşüşün olumsuz etkileri birçok sektöre yansıdı. Ham madde temininde ve iş sözleşmelerinde zorluklar yaşayan sektörlerden bir tanesi ise mermerciler oldu. Döviz piyasalarında yaşanan dalgalanmalar nedeniyle müşterilere fiyat verme konusunda sıkıntılar yaşadıklarını belirten,  İzmir Mermerciler Derneği  Başkanı Nuri Kuntel,  “Belirlenemeyen fiyatlandırmalar sebebiyle de sipariş almakta zorlanılıyor. Bu dalgaların devam etmesi durumunda doğaltaş ticaretine önemli ölçüde zarar vermeye devam edecektir. Dolar kurundaki artışa ek , elmas grubunda da navluna dayalı yüzde 10 oranında bir artış var. Bu artışlar gümüş uçların fiyatlarını da arttırdı. Uçların fiyatlarının artması da işlerimizi doğrudan etkiledi. Maliyetlerimizi arttırdı, satışlarımızı düşürdü. Özellikle elektriğe yapılan orantısız zam bizi en çok etkileyen nedenlerin başında geldi” dedi.

“YAPILAN ZAMLAR GERİ ALINAMIYOR”
     Kurun yükselmesiyle piyasada yapılan zamlar imalatçı açısından da fabrikacı ocakçı açısından da olumsuz sonuçlar doğurduğunu dile getiren Kuntel, “Yapılan zamlar geri alınamıyor. Devlette akaryakıt fiyatlarında beklenen indirimini ÖTV’ye yansıttı. Piyasalar bunu baz alıyor. Ancak yeterli değil. Kurun yükselmesiyle arka arkaya emtia fiyatlarına gelen zamlarla mücadele eden üreticinin, asgari ücretteki artış nedeniyle de istihdam konusunda olumsuz etkilenmesinden korkuyoruz. Bu doğrultuda önlem alınmasını ve kurdaki hareketliliğin durulmasını istiyoruz. İhracat için gerekli kasa, palet bulanamaması, navlun fiyatları yüksekliği, gemi ve konteyner bulmada yaşanan sorunlar, eleman sıkıntıların yanı sıra  ülkemizde sanki tüm orman alanlarda madencilik yapılıyormuş gibi oluşturulan yanlış algılar mevcut. Bu sorunların ortadan kalkması gerekir ki yatırım yapmak isteyenlerin olumsuz düşünceleri ortadan kalksın” diye konuştu.

“İZİN SÜRESİ DOLAN MADENCİ SAHASINA YENİ İZİNLER VERİLMELİ”
     Son iki yılı pandeminin olumsuzluklarıyla savaşarak geçirdiklerini dile getiren Kuntel, “Ocaklar’da üretimin devam etmesi için ruhsatlara güvence verilmesi gerekiyor. İzin süresi dolduktan sonra madencilik yapılan sahaya yeni izinler verilsin ki o madencilik faaliyeti sürsün,ithal maden zorunlu hale gelmesin, izin belgelerinde bazen yılları bulabilen gecikmeler yaşanmasın ki bu durumlar yatırımcıyı maliyetleri artırma ya da üretimi durdurma noktasına getirmesin” dedi.
     Çin’deki enerji kesintisinin mermer fabrikalarında üretimi durdurduğunu ya da kapasitelerini düşürdüğünü söyleyen Kuntel, “Çinli alıcılar alımlarını azalttı. Çin’in yerini dolduracak başka bir ülke yok bu süreçte yeni ülkeler arayışına girildi. Afrika pazarına Rusya ve Ukrayna kadar dünyanın her yerinde pazar arayışı sürüyor.

     Doğaltaş ihracatını olumsuz etkileyen birden çok faktör varken 2021 yılını artışla üstelik son beş yılın en iyi ihracat rakamıyla kapattık. İhracata dayalı büyüme modeli benimsenen ülkemizde yatırımları durduracak, istihdamı azaltacak, üretimi düşürecek, ihracatı engelleyecek ortamların oluşturulmasına izin verilmeyeceğini düşünüyoruz. Ancak son günlerde oluşan kurdaki dalgalanmalar bunu zorluyor. 26’ıncı  Marble İzmir Fuarı’na temsilciliklerle birlikte 324 katılımcı ve 40’ı aşkın ülkeden ziyarete gelenler oldu. Uluslararası bir kapı olan mermer fuarı; işlenmiş ürün ihracatını arttırıp katma değeri yüksek ürün ticaretini teşvik etmekte önemli rol oynamaya devam edecek” ifadesine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» Üzümcü fiyatta artış bekliyor
» İklim değişikliği orman yangınlarını körüklüyor
» Elektriğe zam ALS’linin nefesini kesti
» Klima ile serinlemenin maliyeti artıyor
» KV indirimi ihracatı ve üreticiyi teşvik edecek
» “Yabancı yatırımcının ilgi odağı olmaya devam ediyoruz”
» Ukraynalı turistin yerini İngiliz dolduracak
» Konut davalarında patlama yaşanıyor
» Tarladaki kimyasalı ‘atıktan gübre’ silecek
» Elektrik zammı yenilenebilir enerjiye talebi artırdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni