• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Menemen Plastik İhtisas OSB, 5 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor

30 Temmuz 2018 Pazartesi 09:00
12
14
16
18

   ► Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (MPİOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen: “Tesislerimizde yaklaşık bin 500 kişiye istihdam sağlanıyor. 2018 sonunda istihdamın 2 bin 500- 3 bin kişiye, tüm fabrikaların faaliyete geçmesi ile 5 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz."

     Plastik sektöründeki yatırımcıları bir araya getiren, faaliyette olan tesisleriyle bin 500 kişiye istihdam sağlayan Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (MPİOSB) Türkiye’nin tek ‘Plastik İhtisas’ organize sanayi bölgesidir. MPİOSB, 2018 sonunda istihdamın 2 bin 500- 3 bin kişiye, takip eden 3 yıl içerisinde de tüm fabrikaların faaliyete geçmesi ile 5 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor. Plastik yatırımcılarının doğal bir kümelenme oluşturduğu bölge hakkındaki sorularımızı Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (MPİOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen yanıtladı.

Menemen Plastik İhtisas OSB’de çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?
     Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (MPİOSB), Türkiye’nin  tek “Plastik İhtisas” OSB’si olduğu için aynı sektördeki yatırımcıları bir araya getirmektedir. Burada doğal bir kümelenme oluyor. Aynı sektörden oldukları için ihtiyaçları genellikle ortak. Dolayısıyla sorunların çözümü de kolaylaşıyor. Ayrıca plastik yatırımcıları İzmir’de yapacağı yatırımlarda MPİOSB dışında hiçbir yerde plastik konusu teşvik kapsamında yer almadığı için teşviklerden yararlanamıyor. Bölgemizde yatırım yapan plastik yatırımcısı ise OSB’miz plastik üzerine “İhtisas” OSB olduğu için kanun gereği 2.Bölge Teşviklerinden yararlanabiliyor.
     Bunların yanı sıra OSB’miz başta Petkim olmak üzere hava, deniz taşımacılığına ve raylı sistemlere, sağlık ve eğitim tesisleri ile işgücü yerleşim birimlerine oldukça yakın bir konuma sahip. Bu da sanayiciye rahat bir çalışma ortamı sağlıyor. Katılımcılarımıza elektrik, su, doğalgaz, haberleşme ve özellikle tüm su şebekelerinden bağımsız yangın suyu şebekesiyle altyapı hizmeti veriyoruz. 24 saat devriyeli güvenlik sistemimiz mevcut. Ayrıca tüm bölge sınırlarında ve bölge içi kritik noktalarda CCTV (mobese güvenlik) sistemini faaliyete geçirdik. Arıtma tesisimizin yapımına başladık. Bölgemize yakışacak nitelikte bir idari bina yapımı için de proje çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Tek sıkıntımız gün geçtikçe artan ve bölgemiz çevresinde kısa sürede başlayacak konut yapılanması ile daha da artacak trafik yoğunluğuna önlem alınması ve ilgili kurumlar tarafından proje geliştirilmesi.

Menemen Plastik İhtisas OSB’de planlanan yapılar, tamamlanan yapılar ve yapım aşamasında olan yapıların durumu nedir?
     Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde parsellerin tamamı katılımcılara tahsis edildi. Tüm parsellerimiz şu an tahsisli, boş parselimiz yok. En küçüğü 2 bin 500 metrekare, en büyüğü 80 bin metrekare olmak üzere toplam 41 parsel bulunan OSB 50 hektarı sanayi alanı olmak üzere 86 hektar üzerinde faaliyet gösteriyor.  9 parselimizde faaliyet başladı. 13 parselde ise inşaat çalışmaları devam ediyor. Geri kalan parsellerde ise proje çalışmaları devam ediyor. Sanayi parsellerimizde faaliyete geçen ve inşaatı devam eden parsellerimizle, yüzde 60’a yakın doluluk sağlandı, tahsisi yapılmamış parselimiz bulunmuyor.

Yeni Sanayi tesisi ya da genişleme için talep var mı? Verebileceğiniz en büyük alan miktarı nedir?
     Şu an boş parselimiz bulunmadığı için bölgemize gelen tahsis taleplerine cevap veremiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne kurucu ortağımız Menemen Belediyesi aracılığı genişleme talebimizi ilettik.

Menemen Plastik İhtisas OSB’de mevcut tesisler ile ne kadar istihdam sağlıyorsunuz?
     Şu anda faaliyette olan tesislerimizde yaklaşık 1500 kişiye istihdam sağlanıyor. 2018 sonunda istihdamın 2 bin 500- 3 bin kişiye, takip eden 3 yıl içerisinde de tüm fabrikaların faaliyete geçmesi ile 5 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz.

Ekonomide parasal hareketler ya da döviz artışının OSB’lere etkisi sizce ne ölçüde önemlidir?
     Girdilerin büyük kısmı döviz olarak ödeniyor, ürünler ise TL üzerinden satılıyor. Avrupalı firmaların böyle bir sorunu yok. Girdileri Euro ya da dolar ile alıyor, aynı para birimleri üzerinden de satıyorlar. Rekabette şansımız azalıyor. Sanayinin can damarı konumundaki OSB’ler içinde durum aynıdır.

Çevreyi koruma ile ilgili çalışmalarınız nelerdir? Yenilenebilir enerjiye dönük projeniz var mı?
     Plastik sektöründe çevreye zararlı bir atık oluşmuyor. Genelde katılımcılarımızın atıkları evsel atık niteliğinde. Yapımı devam eden arıtma tesisimizin projelendirilmesinde de bu konuya çok dikkat ettik. Klasik sistemlere oranla daha iyi çıkış suyu kalitesine sahip bir arıtma tesisi kuruyoruz. Bunun yanı sıra çevreci bir OSB’yiz. Daha katılımcılarımız faaliyet başlamadan bölgemiz içerisine ağaç dikimine başladık. Şu ana kadar  bin 500’e yakın ağaç diktik. Hedefimiz bu sayıyı 2 katına çıkarmak. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından önemsenen ve teşvik edilen “Sıfır Atık Projesi” ni destekliyoruz. Yeni yapacağımız idari binamızda bu proje için özel alanlar oluşturduk.

İhtisaslaşma ya da kümelenme modeli konusu gündeme sık olarak gelmektedir. Bu kapsamda OSB’ler bir rol oynayabilir mi?
     Menemen Plastik İhtisas OSB Türkiye’nin tek plastik ihtisas OSB’si. Bununla gurur duyuyoruz. İhtisaslaşmanın öneminin çok önceden farkına varmış olduğumuz için 2000’li yılların başında çalışmalara başlayıp 2010 yılında ilk kazmayı vurduk. OSB’miz sektördeki yatırımcıları bir araya getiriyor. Yukarıda da vurguladığım gibi; aynı sektörden oldukları için ihtiyaçları ortak ve bu sorunların çözümünü kolaylaştırıyor.   

Devletin son eklemelerle genişlettiği teşvik mekanizmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
     Proje Bazlı Teşvik Sistemi’ni Türkiye’nin ekonomik büyümesini yatırımlar tarafından artırması açısından son derece olumlu karşılıyoruz. Büyük yatırımcıları çekecek teşvikler, tedarik zincirindeki etkisiyle KOBİ’ler için istihdam ve üretim artışı sağlayacağı gibi, yeni yatırım alanları da yaratabilir. Bu yatırımlar ayrıca KOBİ’lerin ölçek bazlı sorunlarının aşılmasında önemli imkanlar sunarak, mevcut darboğazdan çıkmalarını da hızlandıracaktır. Sanayiciye verilen her türlü teşviki değerli buluyorum. Sanayici üretirse ekonominin çarkları döner. Her şeyin çözümü üretimden geçiyor. Sanayicinin önündeki engellerin kalkması, ekonominin önündeki engellerin kalkması demektir.

Sürecek...
Bir Sonraki TOSBİ’nin ayrıcalığını yaşayın

 


+ Benzer Haberler
» “Ülke ekonomisine katkı sağlayan yatırımlara devam edeceğiz”
» Türkiye’nin ‘tek’ kimya ihtisas bölgesi: ALOSBİ
» BAYOSB İzmir’in yükselen yıldızı olmaya aday
» “Yeni yatırımlar ile ekonomiye katkı sağlamayı sürdüreceğiz”
» TOSBİ’nin ayrıcalığını yaşayın
» 28 bin istihdam, 7 milyar dolarlık ticaret hacmi
» Atatürk OSB’de 40 bin istihdam, yüzde 100 doluluk
» Üretim kaleleri Organize Sanayi Bölgeleri, büyüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni