• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Memleketin güven ortamına ihtiyacı var”

29 Haziran 2022 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

“Memleketin güven ortamına ihtiyacı var”


   ► Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin ilk MYK toplantısını PM ile birlikte gerçekleştirmek üzere İzmir’e geldi

           DİLAY SARKİLER      
     Muharrem İnce, konuşmasında, partisinin yol haritasını belirlemek üzere İzmir’de olduklarını söyledi. Basın toplantısında Memleket Partisi MYK Üyesi Asuman Ali Güven, Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, Yalova Milletvekili Özcan Özel, Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Dudu, İzmir İl Başkanı Cüneyt Oğuz ve Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Nurdan Şahin Demirbağ da hazır bulundu.

“ASGARİ ÜCRET 10 BİN TL DE OLSA YETMEZ”
     Asgari ücret tartışmalarının kısır döngüye girdiğini belirten İnce, “Şu miktarda bir asgari ücret yeter diyemiyoruz. Bu ülkede karpuz dilimle, altın gramla, otobüs bileti taksitle satılıyor. Böyle bir ortam da asgari ücret 10 bin TL de olsa yetmez. Ülkenin ayarı kaçtı. Memleketin acilen güven ortamına ihtiyacı var. ‘Stokçular, marketler suçlu, pahalıya satıyorlar’ diyorlar. Adam pahalıya aldığı ürünü pahalı satmak zorunda kalıyor. Çözüm üretimde; tarlada, merada, serada, toprakta” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN YENİ BİR DURUŞA İHTİYACI VAR”
     “Devlet çöktü” diyen İnce, Türkiye’nin yeni bir duruşa ihtiyacı olduğunu belirtti. Türkiye ekonomisinin de devletle birlikte çöktüğünü söyleyen İnce, “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) görevlerini Fiyat İstikrar Komisyonu yapıyor. Eğitim sistemi çöktü. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) fırın açıp, ucuz ekmek satacakmış. Çocuklar fırıncı olacak, MEB de ekmek satacak. ‘Neden ucuz ekmek ihtiyacı var?’ diye soran yok. Kamyoncular ‘Depoyu doldurmak için servet ödüyoruz’ diyorlar. Dünyada petrol bir yılda yüzde 60 artarken, Türkiye’de yüzde 300 arttı. Dünyada gıda fiyatları yüzde 30 artarken, bu oran Türkiye’de yüzde 92. Aradaki bu farklar ekonominin tek adam tarafından yönetilmesinin sonucu” diye konuştu.

“İKTİSAT BİLİMİYLE İNATLAŞILIYOR”
     Dünyada faiz oranları yükseltilirken, Türkiye’de düşürülmesinin yanlış bir ekonomi politikası olduğunu ifade eden İnce, “İktisat bilimiyle adeta inatlaşılıyor. Merkez Bankası rezervleri eridi, eksiye düştü. Şimdi zorunluluklar getirerek büyük şirketlerin parasını eritme derdine düştüler. Faizle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan “Nas var” diyerek ayete atıf yapıyor. Nas çiftçiye, öğrenciye, KOBİ’ye nedense yok. Onların borçlarına faiz işlemeye devam ediyor” dedi.

“BU GİDİŞLE EKMEK 10 TL OLACAK”
     İnce, ekonomik krizin devam etmesi hâlinde ekmeğin 10 TL’den satılacağını söyleyerek, “Tarım bitti, gıda ve suda büyük sıkıntılar yaşanacak. Ekmek 10 TL’ye çıkacak. Bununla ilgili bir rapor hazırlayıp, çözüm önerilerimizi siyasi partilerle paylaşmak istedik. Ancak ekmek fiyatı hepsinin derdi değilmiş demek ki” açıklamasında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü
» Çevresel iyileştirme faaliyetleri yetkilendirildi
» Faizsiz Bankacılık İlke ve Standartlarına Uyuma İlişkin Tebliğde değişiklik
» Sancaktepe Belediyesi kara yolu işleri yaptırılacak
» Identify Ar-Ge ekibini Antalya’da büyütüyor
» ARC Awards’ın ‘Onur ödülü’ Aksa Doğalgaz’ın
» Kızılay Karşıyaka Şubesi 1500 kişiye aşure dağıttı
» Aliağa Belediye Başkanlığı tesisleri yap-işlet-devret modeliyle kiraya verecek
» Sıfır karbon ayak izi ile sürdürülebilir taşımacılık
» Halkbank’tan 4,6 milyar TL net kâr


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni