• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Meltem Olcay ►MELTEM ESİNTİSİ
12
14
16
18
28/07/2022 06:18
Pandemide bir kilo alma-verme hikayesi -1

     Kilo biz kadınların korkulu rüyası. Günümüzde sağlık ve estetik açıdan erkeklerin de korkulu rüyası haline geldi. Sağlıklı beslenmekle ilgili onlarca beslenme biçimi ortaya çıktı. Ne kadar sağlıklı oldukları bir süreç sonucunda anlaşılacaktır muhakkak ama, ben vücudun sinyallerini dikkate almak gerektiğini inananlardanım. Eğer bir şeyi yemek istersek, ona ihtiyacımız olduğunu, istemezsekte vücudumuz için zararlı olabileceği için “yeme onu” sinyali aldığımıza inanıyorum. Tabii bunun dışında stres, depresyon, insülin direnci vs. gibi sebeplerle bünyenin şaştığı durumlar da olabiliyor. Bende olduğu gibi..

     Pandeminin hemen öncesi depressif nedenlerle, yemenin hakkını vererek kilo alma sürecimi başlatmıştım ki, pandemide ki zorunlu kapanma dönemi ve bu sürece denk gelen ramazan, bu işin tuzu, biberi oldu. Aslında bu süreci gayet iyi yönetip zayıflayanlar olmuş. Ama ben onlardan olamadım maalesef. Süreç boyunca mesai yapar gibi Netflix’te dizi izleyip, kalan zamanımda mutfakta harikalar yaratıyordum.

     Bu arada herkes birbirini gaza getiriyor, yapılan pideler ve yemeklerin fotoları birbirlerine gönderiliyor, eee yapılanda yenmeden olmuyordu tabii. Ben işi ilerletip, yöresel yemeklere falan geçmiştim ki, zorunlu kapanma bitti. Ama benim iştahım bitmedi. Yürüyüşe falan da çıkıyorum ama yok. Gittikçe büyüyen bir göbeğim var ve spor ayakkabılarımı giyerken acaip zorlanmaya başladım. Ben, bende bir tuhaflık olduğunun farkındayım ama, ne derecede olduğunun idrakinde değilim. İnatla da tartılmıyorum. Karşılaşacağım rakamdan korkuyorum çünkü.

     Fakat sokakta rastladığım herkes, gözüme zayıf gözüküyor. Hele tanıdıklarıma ve arkadaşlarıma rastladığımda ilk sözüm, “ne kadar zayıflamışsın sen” oluyor. Onlarsa aksine yok canım pandemide kilo aldım bile diyorlar. Sonunda anladım ki ben, o kadar kilo almışım ki, göreceli olarak herkes bana zayıflamış gibi geliyor. Beyin acaip bir organ.

     Her neyse o yaz annemi Erdeğe tatile götürüp, refakat etme görevi bana düştü. Çünkü pandemi korkusundan abim burnunu evden bile çıkaramıyor. Arabayla şükürler olsun (İstanbul’dan kurtulduğumuz için) diyerek küçük sahil sitesindeki evimize geldik. Zaten 40 evlik küçük bir site, bütün komşular 50 senelik. Herkes hoşgeldin diye arabaya koşuyor. Beni görenin ilk sözü, ne olmuş sana böyle? Kem, küm, pandemi işte, aldım kilo biraz falan diye geçiştirmeye çalışıyorum. En son 30 senelik yardımcımız tombiş Nihal bile, ya amma kilo almışsın deyince, senden de mi şişkoyum kız? demişim kadına ?Allahtan alınmadı.

     Fakat beni en çok diline dolayıp, laf sokan Seyfettin diye bir çocukluk arkadaşım ki kendisi gayet koca bir göbeğe sahipti. Velakin o da pandemiyi lehine çevirmiş ve bir diyetisyen eşliğinde acaip incelmiş. Zaten kendisi Denizci Pilot Albay olduğundan bir asker disiplinine sahip. Kafaya koyduğunu yapmış. Ne var ki diline düşeceğine, lağım çukuruna düş dedikleri cinsten. Birde site yönetimine seçilmiş. Tam iskeleden denize gireceğim, uzaktan bir “Melteemm”diye bağırıyor ki selama duracağım. Ne var Seyfo? diyorum. “Adımlarını sert basma iskele kırılmasın, tahtaları yeni yaptırdık, kasada para kalmadı” diyor. Diyor, ama bütün site inliyor. “Gıcıksın oğlum” diyorum. “Çocukken de gıcıktın oynamazdım seninle” falan takılıyoruz birbirimize. Bu arada Seyfo’nun rahmetli babasıyla, annemin adaşı Yurdanur teyze, aile içinde ki söylenişiyle Nono teyze, her akşam düzenli içen kişiler. Akşamcı kesiminden yani. 90 yaşında annesi her akşam düzenli 1 duble rakısını halen muhakkak içer. Ama rakı, klüp rakısı. %45 alkollü. Bundan ötürü Seyfo’nun içki kültürü gelişmiş.İnanılmaz güzel çilek, şeftali, kiraz, kayısı likörleri falan yapıyor. Akşamüstü günbatımına davet ediyor ve onların terastan günbatımını izlemekte gerçekten müthiş güzel oluyor. Ceza olarak duble vereceksin hepsinden diyorum ve kafa hafif güzelleşip, Seyfo beni ufaktan sinirlendirmeye başlayınca, eşi, canım arkadaşım, huyu güzel, kendi güzel Sibel’im, güya ortalığı yatıştırmak bahanesiyle, gel bahçedeki iğdeden toplayalım, çok güzel diyor ve konuyu gene yemeğe bağlamayı başarıyoruz şükür.

     İştahımı engelleyemiyorum bari bol bol sebze yemeği yapayım diyorum. Manavdan kabak, kasaptan kıyma alınca, bütün site halkı bugün kabak kalye mi pişirdin? diye soruyor. Çünkü bir şekilde ağzımdan kaçırmış oluyorum ve sağolsun Seyfo’da ağzında bakla ıslanmadığı için, bunu herkese yaymış oluyor.” Oğlum diyorum sen birde istihbaratçıydın. Seni şaşırtmalı, tuzak şıkkı niyetine kullanıyorlardı herhalde. İstihbaratçı dediğinin ağzı sıkı olur”. Yeri gelince, şu anda gereksiz diyor ve sinirlerimi bozana kadar gülüyor.

     Bu arada Seyfo, Balyoz davasından ömrünün 4 senesini haksız yere Silivri’de geçirmiş,orada dahi moralini ve sinirlerini sağlam tutmayı, etrafına moral vermeyi başarmış bir kişilik. Dolayısıyla, o sizi sinir eder, ama siz onun sinirlerini bozamazsınız.. Bu süreçte ailenin tüm fertlerinin, oğlumun bebeklikten beri arkadaşı kızı, annesi ve eşinin, yaşadıkları bütün sıkıntılara rağmen dik, onurlu ve güçlü duruşlarına hayranlığım, halen devam etmektedir. Bu konunun detaylarına girmiyorum bu yazıda.

     Gündelik yaşamımda çok yürüyüş yapan biriyim. Erdek’te de yakın köylere sabah, akşam yürürdüm.Ama eskiden yürüyüş yaptığım köylere, yollar ve refüjler yapıldığından beri yürüyemez oldum. Çünkü arabalar inanılmaz hızla geçiyorlar ve bir refüje yapışmanız an meselesi. Site içi hesapladım 450 adım oluyor ve benim bazal metabolizma, zaten vücut fonksiyonları, gündelik hareketler +12000 adım şeklinde en az. Yani yürüyüşün beni zayıflatmakta etkili olabilmesi için, dolap beygiri gibi dönmem lazım site içinde. O da sıkıcı ve rahatsız edici. Yüzmeyi seviyorum nasıl olsa dedim. Madem yürüyemiyorum, saatlerce yüzüyorum. O kadar çok yüzdüm ki güneşin altında, 15 günün sonunda gören, hangi kabiledensin? diye soruyor. O derece kararmışım.

     Bütün yazı saatlerce yüzerek geçirdikten ve kısmen yediklerime dikkat ederek geçirdikten sonra, nihayet site komşularının, güzel zayıflayıp, sıkılaştın. Bunu koru artık cümleleriyle, kendimi gayet incelmiş zannederek, moralim düzelmiş olarak, İstanbul’a döndüm.

     Döndüm ama bitti mi? Bitmedi. Asıl hikaye, bundan sonra başladı...

Önceki Yazılar :
Haberler
  Bornova’da 250 çocuğa toplu sünnet

  Bayraklı’da öğrenmenin yaşı yok

  Efes Selçuklu yeni üniversitelilerin ilk harçlıkları belediyeden

  İhale Özetleri

  16 Ağustos 2022 Tarihli ve 31925 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Dünya Ege’nin balığını sevdi

  Kooperatif marketlerinde kademeli indirim kaosu

  10 yıl vadeli tahvil ihracında faiz düştü

  KKM’nin maliyeti 60,6 milyar TL

  Tasarruf sahiplerinin üçte biri KKM’yi tercih ediyor

  Tarım-ÜFE yıllık %157,89 arttı

  İzmir’in UNESCO’ya adaylık dosyası teslim edildi

  “Kemeraltı’nda otel sayısını artırmalıyız”

  SGK İzmir, günde 570 talebe cevap veriyor

  Hackerler de modayı takip ediyor

  Akıllı telefonlar hackerler için kazanç kapısı

  Bilgisayarımda biri mi var?

  KOSBİ Meslek Lisesi’ne öğrencilerden büyük ilgi

  Trabzon’a 5 yılın ardından ilk kez kruvaziyer geldi

  Rotary’den “Acil Durum İnsiyatif” projesi

  Ovit tüneli ile yılda 15.5 milyon TL tasarruf

  File’den konuşan poşetler

  Agesa, Her Yaşta Fonu’nun ikinci dönemini hayata geçiriyor

  Hilton Dalaman’da meteor yağmuru seyir keyfi

  Müzik Festivali Fanta Fest 18 Ağustos’ta başlıyor

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Aksigorta’dan, GastroClub ile lezzetli iş birliği

  iF DESIGN AWARD 2023 için son başvuru dönemi yaklaşıyor

  DeFacto artık Ticket Compliments Kart ailesinde

  Teknosa, yenilediği web sitesiyle Stevie Awards’ta iki ödül kazandı

  Küresel InsurTech pazar büyüklüğü 60 milyar doları aşacak

  Turkcell ve YouTube’dan dev iş birliği

  GABORAS ile İMECE arasında iş birliği protokolü imzalandı

  Egeli akademisyenin makalesine uluslararası ilgi

  WorldFood İstanbul 30. yılında büyümeye devam ediyor

  İzmir Baba’ya mezarı başında anma

  Başkan Sandal Körfez Mahallesi’nde vatandaşla buluştu

  Koçarlı Belediyesi kapalı spor salonu yaptıracak

  Depremin yıkıcı etkilerini azaltan teknolojiler

  Açıkta satılan gıdalara dikkat, virüs taşıyıcısı olabilirler

  Su Ürünler Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Karakayalı’dan özel gereksinimli bireylere deniz sürprizi

  “Afetlere dirençli kentler yaratmalıyız”

  Efeler Belediyesi inşaat malzemesi satın alacak

  4+1 konut tipinde %6,42 artış

  Depreme dayanıklı su deposu seçimi, yapı güvenliğinde önemli kriterler arasında

  Daha yeşil bir İzmir için Buca Yedigöller yenilendi

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni