• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Maske üreticisinin kârını ‘kutu’ aldı

15 Ocak 2022 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Maske üreticisinin kârını ‘kutu’ aldı


   ► Soydinç, maske kutusunda fiyatın ekim-kasım aylarında 1,65 TL iken, şu an  2,05 TL’ye yükseldiğini aktardı

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Covid-19 salgınına karşı koruyucu özelliği olan maske kullanımı, etkili çözümler arasında yer alıyor. Kullanımının zorunlu olduğu maskeler çoğunlukla 50’li ya da 10’lu kutu paketler halinde hazırlanarak kutulara konuluyor.  Dövizin artmasının ardından kutu fiyatlarının çok yükseldiğini ve  elde edilen kazancın yok olduğunu dile getiren Huma Project, Huma Eğitim Danışmanlık Dış Ticaret Limited Şirket Sahibi Pınar Soydinç, “Maske üreticilerinin birçoğu yaz sonunda 3 ile 6 ay sürecek sözleşmelerini yaptı. Ancak maskede kullanılan kutu fiyatı ekim-kasım aylarında 1,65 TL iken, şu an  2,05 TL oldu. Aralık ayında dövizin daha yüksek olduğu zamanında da 2,65 TL’den kutu alındı. Dolayısıyla maske üreticisi karı olmadan ürün göndermiş oluyor” dedi.

“ÜRETİCİ KARSIZ ÜRETMEK ZORUNDA KALIYOR”
     Maskede kullanılan neredeyse tüm malzemelerin dolar olarak alındığını dile getiren Soydinç,  “Bu nedenle zaten bir fiyat artışı var. Döviz kurlarındaki sürekli değişim nedeniyle üretici satılan ürünün yerine yeniden koyup konulamayacağına dair bir endişe yaşıyor ve satmak yerine stok yapabiliyor. Ekim- kasım ayları itibari ile üreticiler siparişlerini aldı. Ancak anlaşılan şu anda  fiyattan maske gönderildiğinde zarara giriliyor. Örneğin, kutusu 8,5 TL’den anlaşma yapmış üretici,kutu başına 1 TL para kazanıyordu. Fakat hem ham madde bandında bir yükseliş yaşanıyor hem de döviz kuru arttıkça TL olarak verilen fiyatlarda ciddi kar kayıpları yaşanıyor. Üretici kar etmeden üretmek zorunda kalıyor. Sorun sadece kağıt bazlı değil, bunun dışında içinde  polipropilenin (OPP) denilen şeffaf ambalajlarımıza da  ayrıca zam geldi.  50’li maskeler önce bir şeffaf ambalaja sonra kutulara en son ise kolilere konuluyor. Tüm bu ambalaj ürünleri zamlandı” diye konuştu.

“FİYAT ARTIŞLARINDAKİ FARK ÜRETİCİYE YÜK OLARAK KALIYOR”
     Bir kısım üreticinin verdiği sözü yerine getirmek zorunda olduğu için daha düşük kalitede ham madde kullanımına gidilebildiğini aktaran Soydinç, “Ürün kalitesinden feragat edilmiş olabilir.  Bu durum da Türk ürününün kalitesi düştü  düşüncesi ile siparişler vermekten vazgeçilebilir. Dolayısıyla bu durum üreticiye olumsuz olarak geri döner.  Döviz kurunun biraz durulması sonrasında bir oranda  fiyatta indirimler yapıldı. Ancak yaz sonunda ya da sonbahar başlangıcında alınmış olan fiyatlar ile devam eden üretici hala zarar ediyor. Çünkü kutu, ambalaj, işçi ücretlerinde hep bir artış yaşandı. İsteriz ki asgari ücret 10 bin lira olsun. Ancak bunu karşılayacak bir ekonomik güç olmadan  artırıldığında aradaki fark üreticinin üstüne yük olarak kalıyor” ifadesine yer verdi.

“ÜRETİMDE TECRÜBELİ FİRMALAR AYAKTA KALIYOR”
     Soydinç, artık cerrahi maskeden ziyade, FFP2 gibi katma değeri daha yüksek olan kişisel koruyucu maskelere talebin daha çok olduğunu  aktardı. Pandemi öncesinde de üretimde tecrübesi olan firmaların bu zor dönemi daha iyi yönetebildiğini belirten Soydinç, “ Daha önce herhangi bir üretim tecrübesi olmayan kişiler ise maliyet  yapma konusunda sıkıntı yaşıyor.  Zor yoldan öğreniyor ya da devam edemiyor. Ancak  bilen ve daha önce bu işte tecrübesi olan firmalar ise maliyetlerini hesaplayabiliyor ve piyasaya en uygun fiyatı verebiliyorlar.  Biz önlem olarak taşlar yerine oturmadan sipariş almadık.  Ayrıca çoğunlukla Almanya’ya ürün gönderiyoruz. Bunu yaparken de ara toptancıya da ürün satmadığımız ve satış pazarlarımızı yaratabildiğimiz için ayakta durabiliyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Ukraynalı turistin yerini İngiliz dolduracak
» Konut davalarında patlama yaşanıyor
» Tarladaki kimyasalı ‘atıktan gübre’ silecek
» Elektrik zammı yenilenebilir enerjiye talebi artırdı
» Patatesi ucuza yiyemeyeceğiz
» Süt ürünlerinde kriz kapıda!
» Zeytinliklerde kuraklığa ‘kısıtlı sulama’ önerisi
» Kadının birliklerde temsili azaldı
» “El-alem hapishanesinden çıkıp, ilk adımı atın!”
» İsim değişikliği ev fiyatını artırıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni