• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Manisa’da tarım, küresel salgında bile durmadı”

06 Ocak 2022 Perşembe 18:00
12
14
16
18

“Manisa’da tarım,
küresel salgında bile durmadı”


           HABER MERKEZİ      
     Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, 2021 yılının değerlendirildiği, 2022 yılının ise planlamasının yapıldığı “Yıllık Değerlendirme ve Planlama Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıda, 2021 yılında yapılan çalışmalar, ilin gıda, tarım ve hayvancılık alanındaki genel durumu, tarımsal yenilikler, çiftçi sorunları ve çözümleri konularında değerlendirmelerde bulunuldu.
     İl Müdürü Metin Öztürk’ün başkanlık ettiği toplantıya; İl Müdür Yardımcıları Mustafa Gündoğar, Melikşah Taşkın, Serdar Mersinli, Şube Müdürleri ile 17 İlçe müdürü katılım gösterdi. Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Metin Öztürk, yoğun ve tempolu geçen bir yılı geride bıraktıklarını, İl ve 17 İlçe Müdürlüğünde görevli teknik personellerle birlikte bitkisel üretim, hayvansal üretim ve gıda konularında üreticileri ve tüketicileri bilgilendirmeye, onlarla sahada çalışmaya devam ettiklerini kaydetti. Öztürk, küresel salgın nedeniyle kısıtlamaların yaşandığı bir dönemde bile Manisa’da tarımsal üretimin durmadığını belirtti.

“MANİSA PEK ÇOK ALANDA LİDERLİĞİ KORUYOR”
     Manisa’da toplam 5.140.691 dekar alanda tarımsal üretim gerçekleştirildiğine vurgulayan Öztürk; “Ürettiğimiz tarımsal ürünler ile sadece ülkemizin değil dünyanın beslenmesine de önemli katkılar sunuluyor. İlimiz pek çok alanda liderliğini koruyarak tarım, hayvancılık ve gıda konularında kendini yenilemeyi başardı. Tarım ve sanayiyi buluşturan ilimiz tarımının en belirgin özelliği, ürün yelpazemizin genişliği ve ihracata yönelik kaliteli ürün üretme kabiliyetine sahip oluşumuz. Manisa sofralık ve kurutmalık çekirdeksiz üzüm üretiminde, sofralık ve yağlık zeytin üretiminde, etlik tavuk varlığı ve hindi varlığında ülkemizde birinci sırada yer alıyor. Yumurta tavuğu varlığında, tütün, kekik ve salçalık domates üretiminde ikinci sırada yer almakta, turşuluk hıyar, salçalık biber üretiminde ise üçüncü sıradaki yerini muhafaza ediyor” diye konuştu.

“2021’DE 629 BİN 623 TON TARIM ÜRÜNÜ İHRAÇ EDİLDİ”
     Manisa’nın ülke ihracatına yapmış olduğu katkılarıyla da göz doldurduğunu ifade eden Öztürk, “Ülkemizin geleneksel ihracat ürünlerinden biri olan çekirdeksiz kuru üzüm ihracatının tamamına yakını Manisa’dan gerçekleşiyor. 2021 yılı içerisinde İl Müdürlüğümüz verilerine göre İlimizden toplam 629 bin 623 ton tarım ürünü ihracatı gerçekleşti. Bu kapsamda verilen Bitki Sağlık Sertifikası sayısı 35 bin 723 adettir. İlimizden yaklaşık 400 milyon adet Sofralık Yumurta, 23.741.878 kg Kanatlı Eti ve Ürünleri, 19.630.755 kg Süt Ürünleri, 49.234.514 kg kedi köpek maması ihracatı yapılarak ülke ekonomisine ciddi katkılar sağladı” dedi.
     İl Müdürlüğünce son bir yılda, 221.500.000 hayvanın sağlık taramasının yapıldığını söyleyen Öztürk, 1.454.021 doz aşı kullanılarak hayvan hastalıkları ile etkin bir şekilde mücadele edildiğini kaydetti.   Öztürk, gıda denetimlerinin aralıksız sürdüğünü, 2021 yılında gıda üretim işletmesi, yem işletmesi, gıda satış-toplu tüketim yerleri olmak üzere 18 bin 279 işletmeye, 222 aktif kontrol görevlisi ile toplam 31 bin 650 denetim gerçekleştirildiğini aktardı.

“MANİSA, ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI İLE ADINDAN SÖZ ETTİRDİ”
     Gıdanı Koru Kampanyası kapsamında İlimizdeki herkesi gıdamızı korumak için söz vermeye davet ettik ifadelerini kullanan Öztürk; “Gıdanı Koru Kampanyası ile ilgili farkındalığı artırmak için kadın kooperatiflerimize, özel sektör ve öğrencilerimize eğitimler verildi. Gıdanı Koru Mutfağı Etkinliklerimizde düzenlediğimiz yemek yarışması ile gıda israfının önemi vurgulandı. Gıdanın kaybı ve israfına yönelik olarak ilkokul çağındaki çocukların eğitilmesi ve kalıcılığın oluşturulması için “Gıdanı İsraf Etme Paranı Biriktir” düşüncesi ile kumbara yapımı gerçekleştirildi ve çocuklarımıza 80.000 adet Gıdanı Koru Kumbarası dağıttık. 2021 yılında üreticilerimize hayvancılık alanında 114.802.849 TL, bitkisel üretim alanında 192.111.227 TL, kırsal kalkınma alanında 9.598.911 TL olmak üzere toplamda 316.512.987 TL destekleme ödemesi yapılmıştır. Manisa, tarım ve hayvancılığın yanında alternatif enerji kaynakları ile de adından söz ettiren bir il durumundadır. İklime bağlı kalmadan, kısmen ya da tamamen kontrollü olarak üretime imkân sağlayan örtü altı yetiştiriciliği Manisa’da giderek yaygınlaşmaktadır. Manisa Jeotermal Seracılıkta Türkiye İkincisidir. Hedefimiz Türkiye birinciliği” ifadelerini kullandı.
     Manisa için önemli gördüğü bir diğer hususunda jeotermal kaynaklı teknolojik seracılığın geliştirilmesi olduğunu söyleyen Öztürk, “Bu anlamda jeotermal kaynağın yoğun olduğu Alaşehir İlçemizde Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurularak Teknolojik Sera varlığımızın arttırılması, önemli projelerimizden. Salihli ve Turgutlu İlçelerimizde bu kapsamda fizibilite çalışmalarımız tamamlandı. Gene Soma İlçemizde termik santralden elde edilecek sıcak suyun teknolojik seracılıkta kullanılması için fizibilite çalışması tamamlanmıştır. Bu projenin bir diğer önemi de seracılık faaliyetinin yapılması planlanan alanın eski kül depolama alanı olması. Böyle bir alanın tarımsal üretime kazandırılacak olması ülkemizde bir ilk olacak” dedi.

“PROJELERİMİZDEN 80 BİN ÖĞRENCİ YARARLANIYOR”
     İl Müdürlüğünce bitkisel üretim, hayvansal üretim ve gıda konularında pek çok projenin yürütülmesinin yanı sıra Bileşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile de ortak projeler yürüttüklerini ifade eden Öztürk “Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak 2021 yılında “45+1 Tarımda Bir Adım Önde” mottosu ile bitkisel üretim, mera, hayvancılık, gıda ve arıcılığı da kapsayan toplam 46 proje gerçekleştirdik. Bitkisel üretimde mera dâhil 36 proje, hayvancılıkta 8 proje ve gıda alanında 2 proje ile Manisalı üreticilerimizin yanında büyük bir onur ve mutlulukla yer aldık. Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Manisa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ve paydaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz projeler ile dış kaynaklı projelerimizin toplam bütçesi 19.402.593 TL’dir. Tüm projelerimizdeki toplam yararlanıcı sayısı 80 bin öğrenci ve 9 bin 536 üreticiden oluşuyor. 2022 yılında da bilgi ve bilime dayalı sürdürülebilir bir tarım kenti oluşturma yolunda geleceğe yönelik planlarımızı belirleyerek, bu planlarımızı gerçekleştirmek için somut adımlar atmaya devam edeceğiz. Hedefimiz Manisa’yı modern tarım ve hayvancılık yönüyle ön plana çıkartmak, kaliteli ürün üreterek ürünlerimizin dünya pazarlarındaki yerini artırmak” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Vak’a sayısında yeni reko: 93.586; vefat sayısı tekrar 200’ün üzerine çıktı
» “Tasarımla, mobilya ihracatında hedef 6 milyar dolar”
» “Esnafı boğan zamlar geri alınsın”
» H-ÜFE yıllık %54,89, aylık %12,81 arttı
» Çin’de büyük sanayi şirketlerinin kârı yüzde 34 artış gösterdi
» Linyit üretimi %10,6 arttı
» Soyer: Dövizle kaybettiğimiz metroyu geri kazandık
» İkinci el ilanlarda uygun bütçeli araç sayısı arttı
» Gümrüklü Antrepo İşletmecileri Derneği eğitimlerinde ikinci dönem başladı
» EPDK’nın 2022 gaz tüketim tahmini 60 milyar metreküp


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.01.2022
  Ticaret 28.01.2022
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni